Przycinanie gruszy – radzimy, kiedy i w jaki sposób ciąć drzewa

Przycinanie gruszy Grusza

W zależności od tego, jaką formę chcemy nadać gruszom, technika cięcia nieco się różni. Pewne jest natomiast, że nawet korony kształtowane w sposób naturalny, z pozoru niezbyt absorbujące, wymagają odpowiedniej w tym względzie wprawy. Przycinanie gruszy nie różni się znacznie od skracania pędów i gałęzi jabłoni, więc jeśli raz nauczymy się techniki, będziemy mogli ją wykorzystać w obu przypadkach.

Pierwsze cięcie

Gdyby sięgnąć do momentu sadzenia, pierwszym chronologicznie podcięciem jest usunięcie chorych i uszkodzonych pędów przed umieszczeniem drzewka w glebie. Zasadnicze pierwsze cięcie odbywa się jednak zaraz po posadzeniu. Służy stopniowemu nadaniu kształtu koronie drzewa oraz zniwelowaniu dysproporcji między systemem korzeniowym a powstającą koroną.

W przypadku palmety U-kształtnej – zarówno pojedynczej, jak i podwójnej – pędy przycinamy powyżej pąka, zostawiając długość ok. 25 cm. W palmecie Verriera tak samo robimy z dwoma zewnętrznymi pędami, natomiast wewnętrzne skracamy o ok. 20 cm, cały czas pamiętając, że cięcie wykonujemy powyżej pąka.

Rok od posadzenia, kiedy grusza jest już ukorzeniona i kiedy wyda podwoją liczbę pędów względem tej w okresie sadzenia, np. jeśli drzewko miało trzy pędy, to sześć powstałych po roku młodych pędów przycinamy do długości 25 cm.

Pora na kolejne zabiegi

Okres, w którym należy dokonywać podcięć rozciąga się na przestrzeni czasu od połowy lutego do końca marca. Wówczas podcinamy pędy wegetatywne w miejscu nad trzecim pąkiem. W tym czasie odcinamy także wszystkie pędy z pąkami kwiatowymi (cięcia dokonujemy powyżej prątka), a także pędy nad pąkami kwiatowymi. Podobnie, jak w przypadku jabłoni, postępujemy z sęczkami – jeśli takie się pojawiają, skracamy gałąź powyżej pierwszego oczka. Jeżeli wyrosły dwa pędy, wówczas skracamy gałąź znajdującą się bliżej sęczka, tuż nad drugim oczkiem, a drugi całkowicie odcinamy. Analogiczne postępujemy z trzema rozwiniętymi pędami – całkowicie odcinamy dwa, a pęd najbliższy sęczkowi skracamy nad trzecim oczkiem.

W czerwcu nie wykonujemy już klasycznego cięcia, a jedynie przerywamy młode owoce, zostawiając największe, a odcinając kilka mniejszych. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się dorodniejszymi gruszkami w okresie zbiorów.

Kształtowanie korony

Do najpopularniejszych sposobów kształtowania jabłoni i grusz należą metoda prawie naturalna, wrzecionowa i szpalerowa. W prawie naturalnej metodzie formowania korony drzewa skupiamy się głównie na usuwaniu pędów chorych i obumarłych oraz takim kształtowaniu pozostałych, by osiągnąć wokół przewodnika system prostopadłych gałęzi. Efekt taki jest możliwy nie tylko dzięki odpowiednim cięciom, ale także doginaniu gałęzi, które mają naturalną skłonność do wzrastania pionowo w górę. Ważna jest przy tym systematyczność i konsekwencja oraz odpowiedni moment. Najlepiej robić to w czasie, gdy pędy są jeszcze elastyczne, czyli w okresie maja i czerwca.

Podobnie w przypadku kształtowania korony wrzecionowej musimy skupić się na czynnościach prowadzących do stworzenia systemu prostego przewodnika i prostopadle wyrastających gałęzi. Osiągnięcie takiego efektu nie będzie możliwe poprzez zastosowanie jedynie doginania gałęzi. Taka metoda sprawdzi się w niezbyt wymagającej formie korony prawie naturalnej, gdzie nie zależy nam na idealnym efekcie. W przypadku korony wrzecionowej konieczne jest zastosowanie dodatkowo obciążeń, które ukierunkują gałęzie na orientację poziomą.

W metodzie szpalerowej, czyli uprawie na specjalnej konstrukcji złożonej z drutów i słupków, szczególnie ważne jest wycinanie twardych pędów, które są trudne do przyginania i które mogłyby zaburzyć kompozycję korony.

czytaj dalej...

GRUSZKA GRUSZCE NIERÓWNA! DOWIEDZ SIĘ, DLACZEGO! [QUIZ]

[1/13] Jaki kolor mają kwiaty gruszy?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki