Rdza gruszy – zwycięsko stawiamy czoła chorobie

Rdza gruszy Rdza gruszy

Rdza gruszy to choroba wywoływana przez grzyb Gymnosporangium sabinae. Zła wiadomość dla amatorów uprawiających drzewa w przydomowym ogródku jest taka, że to właśnie je najczęściej dopada infekcja. Ofiarą grzyba padają przede wszystkim liście, ale w stanie skrajnego porażenia uszkodzeniu mogą ulec także owoce. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku parcha, tak samo objawy rdzy gruszy są jednoznaczne i łatwe do zidentyfikowania. Jak już przekonamy się, że właśnie z nią mamy do czynienia, czas wytoczyć działa.

Objawy

Pierwszych objawów naturalnie należy szukać na liściach i to ich obserwacja jest kluczem do sukcesu wczesnego wykrycia choroby. Rdza gruszy w początkowej fazie objawia się plamami różnej wielkości o jaskrawej, żółto-pomarańczowej i pomarańczowej barwie. Przebarwienia występują przede wszystkim na młodych liściach. Plamy następnie czerwienieją i pojawiają się na nich ciemne, grubiejące kropki. Od tej pory porażone miejsce staje się bardziej wypukłe i szorstkie w dotyku. Porowatości wysychają i powodują przedwczesne opadanie liści

Kolejnym etapem rozwoju choroby, który przypada na okres letni (sierpień) jest powstanie na spodniej części liści żółtych wypustek, będących skupiskiem wiosennych zarodników. Wyrostki są niewielkie, gdyż osiągają średnicę zaledwie 1 mm, ale ich wysokość dochodzi już do nawet 5 mm. Co charakterystyczne dla tego etapu rozwoju choroby, z wyrostków wydobywają się jasne, brunatnawe zarodniki.

Jak wspomnieliśmy, w skrajnych przypadkach porażenia objawy mogą wystąpić także na owocach. Z uwagi na fakt, że dzieje się tak rzadko, rdza gruszy nie jest chorobą o dużym znaczeniu gospodarczym, jak ma to miejsce na przykład w przypadku parcha. Objawy na owocach są podobne do tych występujących na liściach. Gruszkę pokrywa okrągła, brunatna i szorstka w dotyku plama rakowa. Czasem zmiany można dostrzec także na ogonkach liściowych i pędach. W obu przypadkach objawiają się podobnie jak zmiany na spodniej części liści – wystającymi zarodnikami.  

Rozwój choroby

Źródłem infekcji są rosnące w pobliżu, porażone jałowce, które względem grusz są tzw. żywicielem posiłkowym. Na nim tworzą się skupiska zarodników, objawiające się podobnie, jak ma to miejsce na spodniej stronie liści gruszy – kilkumilimetrowymi teliami o stożkowatym kształcie.

W kwietniu, powstające na jałowcu zarodniki podstawkowe, prowadzą do porażenia liści gruszy. Rzadko zdarza się, by patogen zimował na jej liściach, czy pędach, ale z pewnością nie zaszkodzi wygrabienie opadłych liści, co stanowi też zabieg profilaktyczny w przypadku ryzyka wystąpienia parcha gruszy.

Stosowanie oprysków jest szczególnie uzasadnione z uwagi na fakt, że zarodniki są przenoszone nawet z odległych jałowców, na krzewy których nie mamy wpływu.  

Profilaktyka i zwalczanie

Zakażeniu gruszy sprzyja sąsiedztwo jałowca, zwłaszcza jego odmian sabińskiej, wirginijskiej i chińskiej, gdyż stanowi on roślinę żywicielską rdzy i to na nim grzyb zimuje. W ramach profilaktyki, nie powinno się sadzić jałowca w pobliżu gruszy lub, jeśli jest to możliwe, usuwać krzewy z okolic uprawy. Jeśli chodzi o opryski, to przeciwdziałaniu rdzy służą preparaty stosowane na chorobę parcha gruszy, więc poniżej przypominamy zasady ich stosowania.

  • Gdy drzewa wejdą w fazę pękania pąków i zaczną ukazywać się zielone stożki liści, przeprowadzamy pierwszy oprysk.
  • Stosujemy następujące fungicydy: dodyndowy, strobilurynowy, a także miedziowy.
  • Okres czasu, w jakim wykonujemy opryski, to od początku wegetacji do końca kwitnienia i, w razie potrzeby, także po tej ostatniej fazie.
  • W przypadku odmian wrażliwych, liczba oprysków powinna wynosić od 7 do 10, natomiast odmiany odporniejsze opryskujemy od 3 do 5 razy.
  • Zalecana początkowa częstotliwość, to co 5-10 dni od wejścia drzew w fazę wegetacji do końca okresu kwitnienia oraz ewentualnie co 10-14 dni po jego zakończeniu.
  • Zalecane preparaty: Syllit, Carpene, Mirlo 65 WP oraz Zalto 50 WG, Polyram 70 WG, Kaptan 50WP czy Mythos 300 SC.

Dodatkowo, w przypadku profilaktyki rdzy gruszy, konieczne jest wykonanie oprysku także na pobliskich jałowcach, z których jednocześnie powinniśmy wyciąć porażone pędy. W przypadku zmasowanego ataku choroby, można zastosować opryski środkami triazolowymi i zawierającymi mankozeb.

Bibliografia:

Grabowski M., „Choroby drzew owocowych” wyd. Plantpress, Kraków 2014 r., s. 92-93

Kruczyńska D., „Grusze”, wyd. Działkowiec, Warszawa 2007 r., s. 69-70

Meudec G., Prat J-Y, Retournard D., Retournard D., „Choroby i szkodniki drzew i krzewów owocowych” Delta, Warszawa 2010 r., s. 168

GRUSZKA GRUSZCE NIERÓWNA! DOWIEDZ SIĘ, DLACZEGO! [QUIZ]

[1/13] Jaki kolor mają kwiaty gruszy?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki