Prawidłowe sadzenie gruszy. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami

Młoda grusza Uprawa gruszy

Termin sadzenia

Grusze można sadzić wiosną i jesienią. Najczęściej wybierane jest sadzenie na przełomie października i listopada. Ten termin daje możliwość ukorzenienia się drzewka przed zimą (wzrost korzeni trwa do momentu, gdy temperatura gleby spada do 4°C) oraz przygotowania do rozpoczęcia wegetacji wiosną. Jesienią w glebie znajduje się więcej dostępnej wody. Termin ten ma jednak swoje wady. Istnieje ryzyko przemarznięcia drzewek, zwłaszcza jeśli sadzenie przeprowadzi się zbyt późno. Po posadzeniu grusze należy zabezpieczyć, kopczykując je.

Wiosną sadzenie rozpoczyna się bardzo wcześnie, kiedy drzewa nie weszły w okres wegetacyjny i są uśpione, tj. na przełomie marca i kwietnia. W tym terminie nie jest konieczne wykonywanie wielu zabiegów, przede wszystkim nie trzeba zabezpieczać drzewek przez mrozami i szkodnikami (gryzoniami).

Rozstawa

Grusze najczęściej szczepi się na podkładkach karłowych, na pigwie. Jeśli są na niej zaszczepione (pigwa S1), to sadzi się je jednorzędowo w rozstawie 3,5 x 1–2 m lub pasowo po 2, 3 rzędy, gdzie między pasami ustala się odległość 3,5 m, między rzędami 1,5 m, a w rzędzie 1 m. Przyjmuje się rozstawę 4–5 x 2–3 m dla grusz szczepionych na siewkach.

Metoda sadzenia

Przed sadzeniem należy odpowiednio przygotować glebę, spulchniając ją i wyrównując na płaską powierzchnię. Następnie wyznacza się miejsca nasadzeń i wykopuje w odpowiednich miejscach dołki (na 10–14 dni przed sadzeniem), których wielkość dostosowuje się do rozmiaru bryły korzeniowej, ok. 30 cm głębokości i 30–40 cm szerokości. Wierzchnią, wykopaną ziemię odkłada się na jedną stronę, a ziemię z głębszych warstw na drugą. Na dnie dołka usypuje się kopczyk z żyznej ziemi (z kupki utworzonej z wierzchniej warstwy ziemi), na którym ułoży się korzenie. Jeśli sadzi się na glebie gorszej jakości wykorzystuje się do podsypania mieszankę z ziemi z torfem i obornikiem. Korzenie muszą być ułożone w dołku równomiernie, nie mogą się zawijać ani zaginać. Chore bądź połamane się usuwa. Następnie drzewko umieszcza się tak, by miejsce okulizacji znajdowało się ok. 15 cm nad powierzchnią i obsypuje ziemią z drugiej kupki. Miejsca okulizacji nie można zasypać, ponieważ daje to sposobność ukorzenienia się części szlachetnej. Glebę uklepuje się delikatnie i wokół drzewka tworzy się misę. Po posadzeniu należy obficie, jednorazowo podlać grusze, ok. 5–10 l na drzewko. Jesienią wokół drzewka formuje się zabezpieczający kopczyk, który w marcu się rozgarnia. Wiosną wokół pnia warto wyłożyć obornik, nie mniej niż 10 kg/roślinę, tak by nie stykał się on z pniem, i podsypać lekko ziemią.

 

Autor: Joanna Żołnierkiewicz

Bibliografia:

Czynczyk A. i inni, „Sadownictwo”, Hortpress, miejsce wydania 2002 r., s. 294–296.

Gudarowska E., „Kupujemy i sadzimy owocowe”, wyd. Działkowiec, Warszawa 2010 r., s. 30–33.

Klimek G., „Sadownictwo”, WSiP, Warszawa 1997 r., s. 104–106.

Kruczyńska D., „Grusze”, wyd. Działkowiec, Warszawa 2007 r., s. 47–49.

Mika A., „Sad dochodowy”, wyd. Hortpress, Warszawa 2010 r., s. 204–205.

Pieniążek S.A., „Sadownictwo”, PWRiL, Warszawa 2000 r., s. 137–141.

GRUSZKA GRUSZCE NIERÓWNA! DOWIEDZ SIĘ, DLACZEGO! [QUIZ]

[1/13] Jaki kolor mają kwiaty gruszy?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki