Grusza azjatycka – orientalny kaprys czy ciekawa propozycja dla sadowników?

Grusza azjatycka Grusza azjatycka

Grusze azjatyckie to jedne z najciekawszych znanych dziś odmian. W Azji uprawiane są dosłownie od tysięcy lat. Najpierw pojawiły się w Chinach, gdzie na znak pomyślności sadzono je w przydomowych ogródkach. Następnie poznano je w Japonii i Korei, a stamtąd zostały rozprzestrzenione na cały świat. Współcześnie zatem na skalę towarową hoduje się je np. w Stanach Zjednoczonych, Australii czy Chile. Jeśli chodzi o Europę, to prężnymi ośrodkami związanymi z gruszami orientalnymi są Francja, Włochy, Szwajcaria czy Niemcy, ale, niestety, nie należy do nich Polska.

W naszym kraju drzewa te wciąż traktowane są trochę po macoszemu – większość ludzi postrzega zradzane z nich owoce raczej jako ciekawostkę. Zauważa się jednak, że coraz większa liczba sadowników zaczyna się nimi interesować ze względu na ich wytrzymałość i smak, ale przede wszystkim właśnie ze względu na ich oryginalność, która mogłaby ożywić rynek i poszerzyć asortyment owoców deserowych.

Ciekawe jest również nazewnictwo stosowane wobec grusz azjatyckich. Z racji tego, że kojarzą się głównie z Japonią i Chinami, znane są na nie aż trzy określenia oficjalne. Odpowiednio to: nashi (jap. ‘grusza’), li (chin. ‘grusza’) i nihon nashi (jap. ‘grusza japońska’, ale będąca mieszańcem z gruszą chińską). Oprócz tego funkcjonują jeszcze takie terminy potoczne, jak salad pears (ze względu na swój słodki smak i zwartą konsystencję miąższu) czy gruszki jabłkowe (również przez wzgląd na soczystość miąższu, ale przede wszystkim z powodu swojego kulistego kształtu).

Podkładki

W porównaniu z gruszami europejskimi odmiany orientalne okazują się niezgodne fizjologicznie z pigwą, stąd też trzeba je sadzić na podkładkach generatywnych. W Azji przeważają grusza brzozolistna, piaskowa lub Calerry’ego. W Polsce ich dostępność jest ograniczona, więc najczęściej sięga się po gruszę kaukaską. Niestety, nie jest to najszczęśliwsze rozwiązanie, ponieważ drzewa szczepione na takiej podkładce urosną o połowę mniejsze niż te posadzone na gruszy brzozolistnej i trzeba będzie regularnie przerzedzać im zawiązki, bo zaczną się nadmiernie rozrastać.

Sadzenie i uprawa

W zależności od siły wzrostu grusze azjatyckie powinny być sadzone w różnych odległościach. I tak odmiany silne należy uformować w rzędy rozmieszczone co 4 m, gdzie każde drzewo znajduje się co 2,5 m od sąsiedniego, zaś odmiany umiarkowanie rosnące – co 2 m. W wypadku roślin zaczepionych na podkładce z gruszy kaukaskiej konieczna będzie gleba żyzna, głęboka, wilgotna (z wodą gruntową na głębokości ok. 2 m), a także przepuszczalna.

czytaj dalej...

GRUSZKA GRUSZCE NIERÓWNA! DOWIEDZ SIĘ, DLACZEGO! [QUIZ]

[1/13] Jaki kolor mają kwiaty gruszy?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki