Grusza Concorde – zgodnie polecamy tę nową angielską odmianę

Grusza Concorde stanowi obecnie wspaniałą alternatywę dla Konferencji, przy czym jej owoce są większe i mniej ordzawione. To oraz jej mała podatność na choroby składają się na czynniki odpowiedzialne za coraz chętniejsze uprawianie jej zarówno w sadach amatorskich, jak i towarowych. Warto wspomnieć, że wyselekcjonowano ją w Anglii poprzez skrzyżowanie Konferencji z Komisówką. O tym zaś, że jest to odmiana nowa, świadczyć może fakt, że na Wyspach Brytyjskich zarejestrowano ją dopiero w 1984 roku.

Drzewo

Drzewo to wspaniale zrasta się z pigwą, dzięki której wchodzi w okres dojrzewania o wiele wcześniej, a i plon staje się większy i częstszy – roślina ta ma bowiem tendencję do przemiennego owocowania. Dobrze urośnie także na gruszy kaukaskiej. Jej siłę wzrostu można określić jako średnią, a pokrój jako rozłożysty, choć bardzo podobny do Konferencji. Korona będzie pełna konarów pokrytych wieloma krótkimi pędami. Cały jej kształt zaś będzie wyraźnie wzniesiony, ponieważ konary utworzą kąty proste z przewodnikiem. Potrzebuje też przerzedzenia zawiązków, żeby mogła rodzić owoce lepszej jakości.

Owoce

Gruszki z odmiany Concorde są zazwyczaj pokaźnych rozmiarów (200–240 g), a przy tym pękate, choć wydłużone i o wyraźnym zwężeniu przy szypułce. Ich lekko żółtawy miąższ jest słodko-kwaśny i chrupiący, a także delikatny. Skórka zaś najczęściej przybiera kolor żółtozielony, jest gładka i często zarumieniona od strony nasłonecznionej. Ogólnie są łudząco podobne do owoców wspomnianej już Konferencji, z którą mają niezwykle dużo wspólnego.

Odmiana ta może także zawiązywać owoce partenokarpiczne, czyli bez żywotnych nasion.

Zbiór i przechowywanie

Zbioru należy dokonać między końcem września a początkiem października, zazwyczaj jednak termin przypada na okres 20–30 września, sześć dni po Konferencji. Trzeba uważać jednak na osypywanie się gruszek przed zaplanowanym działaniem. Jeśli chodzi o przechowywanie, to w chłodni o temperaturze -1°C wytrzymają do trzech miesięcy, zaś w takiej o kontrolowanej atmosferze – nawet pół roku.

Odporność

Grusza Concorde okazuje się niezwykle wrażliwa na zarazę ogniową. Średnio radzi sobie także z chłodem. Na szczęście nie ulega parchowi. Aby poradzić sobie z tą pierwszą chorobą, należy w fazie nabrzmiewania pąków zastosować oprysk preparatami takimi jak Champion 50 WP, Forte 50 WP lub Neoram 37,5 WG. W okresie kwitnienia z kolei powinno się stosować środki miedziowe (np. Miedzian Extra 350 SC/50 WP). Szczególnie uważne lustracje trzeba prowadzić po gradobiciach.

 

 

Autor: Dagmara Deska

Bibliografia:

Badowska-Czubik T., Bryk H., Buczek M. i in., „Grusze”, wyd. Hortpress, Warszawa 2010 r., s. 22–23.

Czarnocka A. (red.), „Program ochrony roślin sadowniczych 2014”, wyd. Hortpress, Warszawa 2014 r., s. 127–133.

Czynczyk A., Lange E., Mika A. i in., „Sadownictwo”, wyd. Hortpress, Warszawa 2002 r., s. 294.

Klimek G., Sadownictwo, cz. 2, WSiP, Warszawa 1997 r., s. 93, 96.

Kruczyńska D., „Grusze”, wyd. Działkowiec, Warszawa 2007 r., s. 28.

Rejman A. (red.), „Pomologia”, PWRiL, Warszawa 1994 r., s. 165–166.

Sosna I., „Uprawa gruszy”, wyd. Plantpress, Kraków 2007 r., s. 34–35.

  

GRUSZKA GRUSZCE NIERÓWNA! DOWIEDZ SIĘ, DLACZEGO! [QUIZ]

[1/13] Jaki kolor mają kwiaty gruszy?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki