Grusza Konferencja – polska, znakomita odmiana towarowa!

Grusza Konferencja Grusza Konferencja

Grusza Konferencja – będąca siewką z wolnego zapylenia drzewa Leon Leclerc de Laval – jest dziś uznawana za jedną z najcenniejszym polskich odmian towarowych. Swoją pozycję zawdzięcza wielu czynnikom: corocznemu i dorodnemu owocowaniu, odporności na choroby, zachęcającemu smakowi owoców oraz niewielkim wymaganiom klimatyczno-glebowym.

Drzewo

Odmiana ta charakteryzuje się umiarkowaną siłą wzrostu, choć w pierwszych latach po posadzeniu rośnie wyjątkowo silnie. Ma też tendencję do nadmiernego zawiązywania owoców, stąd koniecznym będzie przerzedzanie zawiązków. Korona Konferencji będzie miała kształt piramidalny, a jej gałęzie pokryją się licznymi krótkopędami. Poza tym główne konary okażą się twarde i sztywne, a rosnąć będą silnie w górę, przez co utworzą z przewodnikiem kąty ostre.

Owoce

Gruszki rodzone przez Konferencję często są oceniane jako średnio interesujące pod względem wyglądu, a to przez silne ordzawienie, które idzie od strony kielicha i może pokrywać nawet połowę skórki. Ta z kolei początkowo jest zielona, a w miarę dojrzewania zamienia się w żółtą. Poza tym charakteryzuje ją brak połysku i matowość w dotyku. Oprócz tego owoce te mają ponad dwucentymetrowe szypułki, które wyglądają, jakby były ich przedłużeniem. Jeśli chodzi zaś ogólnie o ich kształt, to można je ocenić jako wydłużone i regularne, o sporej masie – nawet do 180 gramów.

W smaku będą dobre i słodkie, ale nie ponadprzeciętne. Miąższ ma zazwyczaj barwę żółtobiałą, choć spotyka się przypadki, gdy będzie miał łososiowy lub zielonkawy odcień.

Sadzenie

Konferencja jest świetnym zapylaczem dla innych grusz. Bardzo dobrze zrasta się z pigwą. Żeby jednak dawała obfite plony – po kilka owoców w pęczku – i zaczęła owocować naprawdę wcześnie, czyli nawet w drugi rok po posadzeniu, trzeba zadbać o odpowiednie dla niej warunki. Najlepiej zatem, gdy zasadzimy ją na terenie wyniesionym ponad sąsiednie, ponieważ wtedy nie będzie przemarzać. Oprócz tego będzie potrzebować żyznych gleb, które nie mogą być ani za lekkie, ani za ciężkie i wilgotne, bo takie warunki mogą przyczynić się do porażenia rakiem.

Jeżeli zdecydujemy się na szczepienie na pigwie, to musimy pamiętać o zastosowaniu ziemi pośredniej, bo bez niej trzeba by zasadzić Konferencję głębiej niż w miejscu okulizacji.

czytaj dalej...

GRUSZKA GRUSZCE NIERÓWNA! DOWIEDZ SIĘ, DLACZEGO! [QUIZ]

[1/13] Jaki kolor mają kwiaty gruszy?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki