Chlewnia na rusztach - charakterystyka, zalety i wady

Chlewania na ruszcie Chlewnia na rusztach

Budynki dla trzody chlewnej są wyposażone w różne systemy utrzymania. Zazwyczaj są dostosowane do ilości zwierząt, dostępności ściółki oraz typu hodowanych zwierząt (tuczniki, lochy, lochy z prosiętami). W chlewni stosuje się system ściołowy i bezściołowy. Ten pierwszy na całej powierzchni kojca posiada głęboką ściółkę, dościelaną w miarę zabrudzenia. System bezściołowy w swojej konstrukcji posiada ruszt lub podłogę szczelinową. Oba typy umożliwiają ciągłe odprowadzanie odchodów stałych i ciekłych z chlewni, zapewniając względną czystość w chlewni. Podłogę szczelinową łatwo się sprząta, myje i dezynfekuje. Ruszt może znajdować się na całej powierzchni kojców lub na części, wtedy resztę podłogi stanowi strefa legowiskowa.

Chów trzody w systemie bezściołowym zapewnia optymalizację zysków, poprzez obniżenie kosztów związanych z pozyskiwaniem ściółki, zmniejszenie pracochłonności przy usuwaniu obornika i sprzątaniu chlewni.

Rodzaje rusztów

Podłoga szczelinowa lub ruszt musi być wykonany z materiału niekorodującego, o mocnej strukturze i niezbyt śliskiej powierzchni. Konstrukcja powinna być na tyle wytrzymała, aby zwierzęta, pracownicy oraz maszyny mogły się swobodnie poruszać.

Ruszt to rodzaj podłogi ażurowej, w której szczeliny są większe od beleczek. Podłoga szczelinowa zawiera beleczki większe od szczelin. Oba typy podłóg umożliwiają przenikanie do kanału gnojowicowego znajdującego się pod podłogą frakcji ciekłej i stałej (kał, mocz, resztki ściółki).

Podłoga ażurowa może być wykonana z metalu lub betonu. Na polskim rynku można spotkać kilka firm zajmujących się produkcją tego typu rozwiązań dla trzody chlewnej.

Rodzaje kanałów odprowadzających

W chlewni po rusztem znajdują się różnej głębokości i szerokości kanały gnojowe pełniące funkcje odprowadzające odchody z budynku.

Kanały mają przekrój prostokątny lub trójkątny w zależności od systemu usuwającego nadmiar zgromadzonych odchodów. W niektórych chlewniach stosuje się spłukiwanie silnym strumieniem wody lub specjalnym urządzeniem wykorzystującym podciśnienie. W kanałach prostokątnych zazwyczaj montowane są mechaniczne systemy zgarniające tzw. zgarniaki. Trzecim systemem jest samospływ grawitacyjny. Kanał gnojowicowy jest wyprofilowany w taki sposób aby wszystkie frakcje odchodów spływały samoistnie do większego zbiornika poza budynkiem. Występują kanały do samospływu okresowego lub ciągłego.

Kanał odprowadzający okresowy ma określoną głębokość np. 2 metry. Wewnątrz montowane są dodatkowe przegrody umieszczane kilkanaście centymetrów nad powierzchnią dna zbiornika. Kiedy kanał napełni się do odpowiedniej wysokości, otwierany jest zawór odpływowy, którędy gnojowica wylewa się do większego zbiornika. Przegrody poprzeczne podczas otwarcia zbiornika mieszają frakcje płynne i stałe, tak aby całość wydostała się na zewnątrz.

Kanały do samospływu ciągłego nie posiadają przegród poprzecznych, ale na wylocie budowany jest próg około 10 cm, zapewniający utrzymanie frakcji ciekłej będącej nośnikiem stałych frakcji w zbiorniku. Dzięki niej większe cząstki gnojowicy spływają nad przegrodą. Ten system często musi być dodatkowo wspomagany strumieniem wody, ponieważ na dnie mogą osadzać się frakcje stałe.

Kanały gnojowe spłukiwane wodą zazwyczaj mają przekrój trójkąta, gdzie dno jest zaokrąglone. Spłukiwanie odbywa się poprzez wylanie dużej ilości wody ze spłuczki lub ręcznie przy pomocy urządzeń pod ciśnieniem. Wadami tego systemu są duże nakłady finansowe na zużycie wody, pogorszenie mikroklimatu w chlewni (wzrasta wilgotność) oraz konieczność magazynowania dużych ilości gnojowicy.

Mechaniczne zgarniaki stosowane są w kanałach o przekroju prostokąta. Zgarniak posiada dwa ramiona, które są rozłożone podczas przesuwania się w kierunku otworu wylotowego. Podczas powrotu ramiona są składane, a zanieczyszczenia pozostają na swoim miejscu. Zgarniak jest ciągnięty za pomocą liny metalowej lub łańcucha, a w ruch wprowadza go silnik elektryczny.

Większość z wymienionych systemów można stosować przy żywieniu trzody pełnoporcjowymi mieszankami paszowymi. Podczas żywienia paszami gospodarskimi o dużej zawartości włókna mogą pojawić się problemy w funkcjonowaniu grawitacyjnego samospływu ciągłego. Najlepszym rozwiązaniem przy takich paszach będzie zastosowanie zgarniaków pod podłogą ażurową.

czytaj dalej...

Komentarzy (1)

  1. adam

    Solidne ruszta dla trzody to podstawa. Mogę polecić redis z Lublina, które ostatnio unowocześniło moja chlewnię. Zakupiłem ruszta, podajniki do pasz i dozowniki do leków. I serwisują w cenie zakupu.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki