Grusza Isolda – letnia odmiana o soczystych owocach

Grusza Isolda należy do odmian letnich, które pojawiły się w latach 90. w wyniku intensywnych poszukiwań drzew wcześniej dojrzewających. I tak też czescy i niemieccy hodowcy wyselekcjonowali – dzięki skrzyżowaniu Lipcówki kolorowej i Julesa Guyota – typ gruszy, który nadaje się do zbioru na przełomie lipca i sierpnia, zazwyczaj w kilka dni po samej Lipcówce.

Drzewo

Isolda bardzo dobrze zrasta się z pigwą, co wpływa na intensyfikację  produkcji gruszek letnich. Poza tym przyczynia się to do możliwości gęstszego nasadzania drzew. Te zaś rosną średnio silnie i osłabiają się po okresie owocowania. Nie będą sprawiały też żadnych trudności w uprawie czy formowaniu, ponieważ ich pędy nie wymagają mocnego przyginania. A to z kolei dlatego, że korona tej gruszy przybierze kształt piramidalny, ale spłaszczony, o mocnych koronach, ale nie za długich przyrostach.

Warto też wspomnieć o zapylaczach, na które nadadzą się np. Konferencja, Faworytka czy Bonkreta Williamsa.

Owoce

Gruszki należące do tej odmiany są specyficzne, ponieważ praktycznie nie mają przewężenia przy szypułce – wyglądają bowiem jak sporych rozmiarów wydłużone kule (waga w granicach 160–230 g). Ich skórka w miarę dojrzewania zmienia się z zielonej w żółtą. Zazwyczaj ok. 1/3, chociaż czasami nawet i połowa, ich powierzchni będzie pokryta rumieńcem. Ten zaś będzie raczej paskowany, cynobrowy i pojawi się tylko od nasłonecznionej strony.

Wielką zaletą owoców Isoldy będzie również ich słodko-kwaskowaty smak oraz soczysty, ale jednocześnie masłowy, kremowobiały miąższ z występującymi nielicznie komórkami kamiennymi. Godne zaznaczenia jest również to, że w przypadku tych gruszek zawartość ekstraktu utrzymuje się na w miarę wysokim poziomie – 13,2–14,2%.

Zbiór i przechowywanie

Jak już wspomniano na wstępie, grusza ta owocuje wcześnie, bo zazwyczaj już pod koniec lipca, chociaż najczęściej niedługo po Lipcówce, czyli na początku sierpnia. Jej plony będą regularne i obfite nawet w przypadku szczepienia na gruszy kaukaskiej. Niestety, ich wadą będzie krótki okres przechowywania, który w chłodni wyniesie zaledwie ok. 2–3 tygodnie. Mimo wszystko jednak przez kilkanaście dni po zbiorze ich jakość będzie wyśmienita.

Odporność

Grusza Isolda jest średnio wytrzymała na mróz. Nie podda się też parchowi, ale za to niezwykle łatwo ulegnie zarazie ogniowej. Aby jej przeciwdziałać,  należy w fazie nabrzmiewania pąków zastosować oprysk preparatami takimi jak Champion 50 WP, Copper Max 50 WP lub Cuproxat 345 SC. W okresie kwitnienia z kolei powinno się użyć środków miedziowych (np. Miedzian Extra 350 SC/50 WP). Szczególnie uważne lustracje należy prowadzić po gradobiciach.

 

 

Autor: Dagmara Deska

Bibliografia:

Badowska-Czubik T., Bryk H., Buczek M. i in., „Grusze”, wyd. Hortpress, Warszawa 2010 r., ss. 10, 19–20, 122.

Kruczyńska D., „Grusze”, wyd. Działkowiec, Warszawa 2007 r., s. 23.

Czarnocka A. (red.) „Program ochrony roślin sadowniczych 2014”, wyd. Hortpress, Warszawa 2014 r., s. 127–133.

Sosna I., „Uprawa gruszy”, wyd. Plantpress, Kraków 2007 r., s. 43.

 

GRUSZKA GRUSZCE NIERÓWNA! DOWIEDZ SIĘ, DLACZEGO! [QUIZ]

[1/13] Jaki kolor mają kwiaty gruszy?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki