Jak wybrać najlepsze sadzonki jabłoni? Odpowiadamy!

Sadzonka jabłoni Sadzenie jabłoni

Jabłoń to typowa roślina klimatu umiarkowanego, dlatego też jest najpowszechniej uprawianym w Polsce drzewem. Sady jabłoniowe zajmują w naszym kraju dużą powierzchnię, głównie ze względu na sprzyjające warunki przyrodnicze. Polska produkuje ok. 2,5 mln ton, a w korzystne lata nawet 3 mln ton jabłek rocznie. Większość spożywa się w stanie świeżym, zaś odmiany gorszej jakości przeznacza się na sok jabłkowy, marmoladę i wino jabłkowe.

Drzewa jabłoni utrzymuje się w sadach 10-15 lat, a następnie karczuje, by posadzić w ich miejsce nowe. Przed sadzeniem warto zapoznać się z wielością odmian i wybrać odpowiednią dla siebie. Przedstawiamy najważniejsze informacje o sadzonkach jabłoni, które każdy ogrodnik wiedzieć powinien.

Jakie sadzonki kupić?

Wysokość sadzonki jabłoni powinna wynosić minimum 80-100 cm, a prosty pień mierzony na wysokości 30 cm od ziemi powinien mieć ok. 1,2 cm grubości. Drzewka muszą mieć silny system korzeniowy, posiadający przynajmniej cztery korzenie szkieletowe o długości 20 cm, i odpowiednio uformowaną koronę, złożoną z 3-5 pędów bocznych o długości 30-40 cm.

Sadzonka musi być zdrowa, nieporażona przez jakiekolwiek choroby ani szkodniki, jej korzenie nie mogą być przesuszone, a kora drzewa pomarszczona. Należy pamiętać, że jedynie z dobrej jakości materiału szkółkarskiego wyrosną dorodne i zdrowe drzewa. Drzewko pochodzące z wykwalifikowanej szkółki posiada etykietę informującą o jego pochodzeniu, odmianie i podkładce, na jakiej zostało uszlachetnione. Należy pamiętać, by zabezpieczyć odpowiednio sadzonkę na czas transportu, tak by jej korzenie nie uległy przesuszeniu czy zniszczeniu.

Rodzaje sadzonek

W szkółkach dostępne są drzewka jednoroczne o nielicznych i cienkich rozgałęzieniach, sadzonki dwuletnie z mocnymi rozgałęzieniami, a także drzewka z dwuletnim systemem korzeniowym i dwuletnim pniem, ale jednorocznej koronie, zwane knip.

Na żyznej glebie, którą można nawadniać tuż po sadzeniu, zaleca się sadzić drzewa dwuletnie. Zaś na glebie słabszej i nienawadnianej lepiej jest posadzić drzewo jednoroczne, ponieważ dwuletnia sadzonka nie otrzyma wymaganej ilości wody i pokarmów z gleby. Zarówno drzewka jednoroczne, jak i dwuletnie dostępne są sprzedaży w szkółkach i sklepach ogrodniczych w formie sadzonek z odkrytymi korzeniami oraz sadzonek w pojemniku.

Kiedy sadzić sadzonki?

Sadzonki jabłoni można sadzić jesienią, od października do początku listopada, oraz wiosną, od marca do końca kwietnia. Sadzone jesienią szybciej ruszają do wzrostu na wiosnę, ale niestety są narażone na zamarznięcie w przypadku ciężkiej zimy. Natomiast podczas sadzenia wiosennego należy uważać, by korzenie drzewek nie wyschły. Ważne, by do sadzenia przystąpić możliwie jak najszybciej, gdy tylko rozmarznie gleba. Nie powinno się opóźniać sadzenia do maja lub czerwca, ponieważ susza i upały hamują wzrost korzeni i rozwój pąków na pędach. Drzewka w pojemniku można sadzić przez cały okres wegetacyjny rośliny. Należy pamiętać, by niezależnie od terminu przeprowadzać sadzenie jabłoni jedynie w pochmurne dni.

czytaj dalej...

JABŁKA – JEDNE Z NAJPOPULARNIEJSZYCH OWOCÓW! JEDNAK CZY ZNASZ WSZYSTKIE SEKRETY, KTORE SKRYWAJĄ? [QUIZ]

[1/13] Ile lat może dożyć jabłoń uprawiana w sprzyjających warunkach?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki