Sadzonki jagody goji - wszystko o sadzeniu i uprawie kolcowoju

Sadzonka jagody goji Sadzonka jagody goji

Kolcowój jadalny, nazywany również jagodą goji od drobnych owoców, to krzew o licznych właściwościach zdrowotnych. Jego ciemnoczerwone jagody o słodkim, anyżkowatym smaku uznawane są za jedne z najzdrowszych owoców, a jednocześnie cudowny lek o właściwościach wzmacniających, lecz należy pamiętać, że niedojrzałe mają też właściwości toksyczne.

Owoce jagody goji można kupić w formie suszonej, ale też wyhodować samemu, do czego zachęcamy. Uprawa kolcowoju jadalnego nie jest trudna, a jego smaczne owoce wynagradzają włożony wysiłek. Przedstawiamy odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące sadzonek jagód goji oraz ich pielęgnacji.

Jakie sadzonki kupić?

Jeśli zależy nam na dużych i regularnie dostarczanych owocach, zaleca się kupować ukorzenione sadzonki w doniczkach. Sadzonki kolcowoju są rzadko spotykane w sprzedaży w specjalistycznych szkółkach lub sklepach ogrodniczych, jednak dobre jakościowo sadzonki można zamówić przez internet. Krzewy jagody goji są sprzedawane w doniczkach, dzięki czemu ich system korzeniowy jest odpowiednio zabezpieczony, a rośliny mogą być sadzone w każdym momencie. Wszystkie sadzonki powinny być zdrowe i dobrze wyrośnięte, ich pędy nie mogą być uszkodzone ani różnić się barwą od typowych dla odmiany krzewów.

Gdzie sadzić sadzonki?

Kolcowój to niewymagająca roślina, dobrze rośnie niemal na wszystkich podłożach, zwłaszcza na przepuszczalnych glebach o przeciętnej żyzności, bogatych w związki azotowe. Udaje się zarówno na glebie piaszczystej czy piaszczysto-gliniastej, jak i gliniastej, nie toleruje jedynie zbyt zwięzłych, ciężkich i podmokłych terenów. Jagody goji preferują zasadowy odczyn stanowiska, dlatego zalecane jest wapnowanie gleby. Lubi ciepłe, dobrze nasłonecznione i niezbyt wilgotne stanowiska, na których rodzi najwięcej owoców. Im bardziej zacienione miejsce, tym mniejszego plonowania można się spodziewać.

Krzewy posiadają silnie rozwinięty system korzeniowy, dzięki czemu są odporne na suszę i wiatr. Wykazują się też dużą tolerancją na zanieczyszczenia powietrza, natomiast odporność na mróz jest uzależniona od odmiany. Kolcowój pospolity jest bardziej odporny na niskie temperatury, wytrzymuje spadki temperatury nawet do -30o C, natomiast chiński jest wrażliwszy na przymrozki i wymaga sadzenia w cieplejszych rejonach. Krzewy mogą być sadzone na żywopłot lub przy ogrodzeniach, rusztowaniach i murach, poprzez podpinanie luźnych pędów do drutów. Roślina może rosnąć nawet na terenach nachylonych i skarpach, zadarniając glebę. Warto pamiętać, że w sprzyjających warunkach kolcowój może stać się rośliną inwazyjną.

Kiedy sadzić sadzonki?

Sadzonki jagody goji można sadzić przez cały okres wegetacyjny rośliny, od wiosny do jesieni. Szczególnie zalecane jest sadzenie młodych roślin w terminie wiosennym lub wczesnojesiennym, ponieważ dzięki temu rośliny zdążą się odpowiednio ukorzenić do zimy i będą miały szybszy start w następnym sezonie. Nie można opóźniać sadzenia, ponieważ sadzonki nie są odporne na niskie temperatury i mogą im zagrozić jesienne przymrozki.

Jak sadzić sadzonki?

Kolcowój jadalny można sadzić zarówno w gruncie, jak i w donicach. W uprawie gruntowej najlepiej z początku uprawiać sadzonki jagody goji w nieogrzewanych szklarniach lub tunelach. Glebę trzeba odpowiednio przygotować, dodając sporą dawkę kompostu. Następnie umieszcza się sadzonkę w wykopanym wcześniej dole na taką głębokość, na jaką rosła w doniczce. Zalecana odległość między krzewami powinna wynosić co najmniej 1,5-2 m. Należy pamiętać o tym, by odpowiednio pielęgnować sadzonki, ponieważ kolcowój pospolity dość łatwo dziczeje.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki