Sadzonki jeżyny bezkolcowej - jakie są najlepsze?

Uprawa jeżyny bezkolcowej Uprawa jeżyny bezkolcowej

Obecnie w Polsce stale wzrasta zainteresowanie uprawą jeżyny bezkolcowej, która powstała jako efekt mutacji dwóch odmian jeżyn. Te dekoracyjne krzewy są dość mrozoodporne i przystosowane do warunków klimatycznych panujących w naszym kraju, a ich owoce mają duże wartości dietetyczne i zdrowotne, zarówno w postaci świeżej, jak i przetworzonej.

Jeżyna z reguły jest uprawiana w rejonach o łagodniejszym klimacie niż w Polsce, jednak obecnie dzięki wyhodowaniu nowych, odpornych na przemarzanie odmian jej uprawa jest możliwa również w naszym kraju. Przedstawiamy najważniejsze informacje, które trzeba wiedzieć o sadzonkach jeżyny bezkolcowej, zanim przystąpimy do jej uprawy.

Jakie sadzonki kupić?

Dla jeżyn, podobnie jak dla malin, stosuje się cztery stopnie kwalifikacji: Superelita (materiał przedbazowy), Elita 1 i Elita 2 (materiał bazowy) oraz Oryginał (materiał kwalifikacyjny). Wymagana jest ich całkowita czystość gatunkowa i odmianowa. Sadzonki powinny mieć etykietę identyfikującą odmianę. Kupując sadzonki, należy dokładnie sprawdzić, czy dana odmiana nie jest podatna na przemarzanie. Materiał sadzeniowy musi być dobrze ukorzeniony i mieć wykształcone pąki w okolicy szyjki korzeniowej. Wszystkie sadzonki muszą być silne, zdrowe i wolne od chorób czy szkodników.

Rodzaje sadzonek

W specjalistycznych szkółkach lub sklepach ogrodniczych można kupić zarówno młode sadzonki jeżyn o odkrytych korzeniach, którymi są zazwyczaj jednopędowe krzewy przycięte na wysokość ok. 1 m, jak i sadzonki w pojemnikach. Należy pamiętać, że sadzonki w pojemnikach używane jako materiał do nasadzeń nie mogą być starsze niż dwuletnie.

Kiedy sadzić sadzonki?

Najlepszym terminem sadzenia jeżyny jest wczesna wiosna, od marca do kwietnia. Rośliny o odkrytych korzeniach wykopywane ze szkółki można sadzić również jesienią, lecz muszą one być wtedy zabezpieczone przed przemarznięciem przez usypanie kopczyka. Natomiast sadzonki w doniczkach można sadzić przez cały okres wegetacyjny rośliny.

Gdzie sadzić sadzonki?

Jeżyna rośnie niemal wszędzie, udaje się nawet na suchych i piaszczystych glebach, jednak do szybkiego wzrostu wymaga gleby żyznej, lekko kwaśnej, o pH w okolicy 6. Lubi słoneczne, zaciszne i osłonięte od wiatru miejsca. Toleruje długotrwałe susze, ale nie znosi nadmiernego podlewania, w związku z czym najlepiej rośnie na umiarkowanie wilgotnym podłożu, nieprzesuszającym się i niezalewanym, nawet na krótki okres. Jeżyna znosi ostrzejszy klimat, jednak nie lubi zimnych wiatrów i braku wody. Należy uważać na niskie temperatury i zmienność klimatu, ponieważ krzewy łatwo ulegają przemarznięciom. Co więcej, okrywanie roślin na zimę również może wiązać się z ich uszkodzeniami, ponieważ krzewy okrywane rozpoczynają wegetację wcześniej niż nieokrywane.

Jak sadzić sadzonki?

Na dwa miesiące przed sadzeniem należy spulchnić glebę. W tym celu wykopuje się pojedyncze dołki o wymiarach 50 x 50 cm, a wykopaną ziemię miesza z wieloskładnikowym nawozem przeznaczonym do krzewów jagodowych i zasypuje dołki, nie ugniatając ziemi. Podczas sadzenia należy wykopać dołek nieco większy od objętości korzeni lub bryły korzeniowej, w przypadku sadzonki w pojemniku, i umieścić w nim sadzonkę, tak by jej górna powierzchnia znajdowała się równo z powierzchnią ziemi.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki