Sadzonki jeżyny bezkolcowej - jakie są najlepsze?
Zobacz także
Obecnie w Polsce stale wzrasta zainteresowanie uprawą jeżyny bezkolcowej, która powstała jako efekt mutacji dwóch odmian jeżyn. Te dekoracyjne krzewy są dość mrozoodporne i przystosowane do warunków klimatycznych panujących w naszym kraju, a ich owoce mają duże wartości dietetyczne i zdrowotne, zarówno w postaci świeżej, jak i przetworzonej.
Jeżyna z reguły jest uprawiana w rejonach o łagodniejszym klimacie niż w Polsce, jednak obecnie dzięki wyhodowaniu nowych, odpornych na przemarzanie odmian jej uprawa jest możliwa również w naszym kraju. Przedstawiamy najważniejsze informacje, które trzeba wiedzieć o sadzonkach jeżyny bezkolcowej, zanim przystąpimy do jej uprawy.
Jakie sadzonki kupić?
Dla jeżyn, podobnie jak dla malin, stosuje się cztery stopnie kwalifikacji: Superelita (materiał przedbazowy), Elita 1 i Elita 2 (materiał bazowy) oraz Oryginał (materiał kwalifikacyjny). Wymagana jest ich całkowita czystość gatunkowa i odmianowa. Sadzonki powinny mieć etykietę identyfikującą odmianę. Kupując sadzonki, należy dokładnie sprawdzić, czy dana odmiana nie jest podatna na przemarzanie. Materiał sadzeniowy musi być dobrze ukorzeniony i mieć wykształcone pąki w okolicy szyjki korzeniowej. Wszystkie sadzonki muszą być silne, zdrowe i wolne od chorób czy szkodników.
Rodzaje sadzonek
W specjalistycznych szkółkach lub sklepach ogrodniczych można kupić zarówno młode sadzonki jeżyn o odkrytych korzeniach, którymi są zazwyczaj jednopędowe krzewy przycięte na wysokość ok. 1 m, jak i sadzonki w pojemnikach. Należy pamiętać, że sadzonki w pojemnikach używane jako materiał do nasadzeń nie mogą być starsze niż dwuletnie.
Kiedy sadzić sadzonki?
Najlepszym terminem sadzenia jeżyny jest wczesna wiosna, od marca do kwietnia. Rośliny o odkrytych korzeniach wykopywane ze szkółki można sadzić również jesienią, lecz muszą one być wtedy zabezpieczone przed przemarznięciem przez usypanie kopczyka. Natomiast sadzonki w doniczkach można sadzić przez cały okres wegetacyjny rośliny.
Gdzie sadzić sadzonki?
Jeżyna rośnie niemal wszędzie, udaje się nawet na suchych i piaszczystych glebach, jednak do szybkiego wzrostu wymaga gleby żyznej, lekko kwaśnej, o pH w okolicy 6. Lubi słoneczne, zaciszne i osłonięte od wiatru miejsca. Toleruje długotrwałe susze, ale nie znosi nadmiernego podlewania, w związku z czym najlepiej rośnie na umiarkowanie wilgotnym podłożu, nieprzesuszającym się i niezalewanym, nawet na krótki okres. Jeżyna znosi ostrzejszy klimat, jednak nie lubi zimnych wiatrów i braku wody. Należy uważać na niskie temperatury i zmienność klimatu, ponieważ krzewy łatwo ulegają przemarznięciom. Co więcej, okrywanie roślin na zimę również może wiązać się z ich uszkodzeniami, ponieważ krzewy okrywane rozpoczynają wegetację wcześniej niż nieokrywane.
Jak sadzić sadzonki?
Na dwa miesiące przed sadzeniem należy spulchnić glebę. W tym celu wykopuje się pojedyncze dołki o wymiarach 50 x 50 cm, a wykopaną ziemię miesza z wieloskładnikowym nawozem przeznaczonym do krzewów jagodowych i zasypuje dołki, nie ugniatając ziemi. Podczas sadzenia należy wykopać dołek nieco większy od objętości korzeni lub bryły korzeniowej, w przypadku sadzonki w pojemniku, i umieścić w nim sadzonkę, tak by jej górna powierzchnia znajdowała się równo z powierzchnią ziemi.
czytaj dalej...Zobacz także
-
-
24367 , 0 , 0 , 0 Jakie sadzonki poziomek wybrać? Odpowiadamy!
-
25678 , 1 , 0 , 0 Sadzonki czereśni - radzimy, jak kupić najlepsze drzewka
-
17147 , 0 , 0 , 0 Sadzonki żurawiny - co trzeba o nich wiedzieć? Podpowiadamy!
Dodaj komentarz
Ogłoszenia premium
Przenośnik Ślimakowy
Suszarnia SP kompatybilna z biogazownią
Testowa Suszarnia SP do kukurydzy, zbóż
Kontenerowa suszarnia do ziaren kukurydzy
działka rolna Krąg gmina Polanów
Grunt rolny 29,4579 ha na Mazurach Garbatych
Certyfikowany olej CBD Full Spectrum 3%-30%!!!
30 % roztwór azotowy - nowość
Pożyczki Hipoteczne Bez Bik pod grunty
Sadownictwo
- Żurawina
- Agrest
- Aronia
- Śliwy
- Borówka amerykańska
- Brzoskwinie
- Choroby drzew i krzewów
- Cięcie drzew i krzewów
- Cytryniec chiński
- Czereśnie
- Grusze
- Jabłonie
- Jagoda kamczacka
- Jeżyna
- Kolcowój, jagody goji
- Leszczyna (Orzech laskowy)
- Maliny
- Morele
- Nawożenie drzew i krzewów
- Orzech włoski
- Pigwa
- Porzeczka
- Poziomki
- Rozmnażanie drzew i krzewów
- Sadownictwo
- Szkodniki drzew i krzewów
- Truskawki
- Wiśnie
- Winorośl