Jeżyna Polar - polska odmiana bezkolcowa odporna na mrozy

Jeżyna Polar jest naszą rodzimą odmianą i znajduje się w rejestrze COBORU od 2012 r. Ogrodnicy i działkowicze cenią ją jako wczesną i bardzo plenną odmianę, która w dodatku – co rzadkie u jeżyn bezkolcowych – świetnie radzi sobie z polskimi mrozami. Polar doskonale nadaje się zarówno do uprawy deserowej, jak i przeznaczonej na przetwórstwo.

Roślina

Z pojedynczej karpy jeżyny Polar wybija kilkanaście gładkich pędów o dużej sile wzrostu. Krzew nie wytwarza przy tym odrostów korzeniowych, co znacznie ułatwia pielęgnację i utrzymanie roślin w rzędach. Ich pędy są sztywne i lekko wygięte w górnej części, pod ciężarem owoców mogą jednak zwisać ku ziemi, dlatego sadzonki poleca się rozmieszczać w szpalerach lub przy palikach.

Owoce

Czarne, beczkowate owoce jeżyny Polar nadają się do zbioru już na przełomie lipca i sierpnia. Osiągają bardzo duże rozmiary, a ich pestkowce są zwarte, twarde i mają połysk. Godną podkreślenia zaletą tej odmiany jest fakt, że należy ona do bardzo plennych.

Wartość

Ze względu na tolerancję na mrozy jeżyna Polar zyskała dużą popularność w uprawie amatorskiej. Doskonała jakość jej owoców w połączeniu z odpornością na uszkodzenia podczas zbioru i transportu sprawiają, że odmiana ta może zyskać duże znaczenie w produkcji nastawionej na przetwórstwo.

Autor: Małgorzata Długosz

Bibliografia

  1. Danek J., Uprawa maliny i jeżyny, Warszawa 2014, s. 90.
  2. Król K., Pielęgnacja malin i jeżyn, „Działkowiec”, nr 6/2010, s. 46-47.
  3. Orzeł A., Jeżyna bezkolcowa, „Działkowiec”, nr 2/2009, s. 38-39.
  4. Pawlak-Zdziechowska A., Nowe odmiany malin i jeżyn w polskiej hodowli, „Lubelskie Aktualności Rolnicze”, nr 10/2014, s. 24-25.
  5. Sadownictwo, red. Legańska Z., Warszawa 2002, s. 417-418.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki