Malina Laszka - najwcześniejsza odmiana letnia. Poznaj sposoby jej uprawy!

Malina Laszka Malina Laszka

Malina Laszka została wpisana do Krajowego Rejestru Odmian COBORU stosunkowo niedawno, bo w 2006 r. Ceni się ją przede wszystkim ze względu na niezawodną plenność oraz bardzo duże owoce. Poza tym jest to jedna z najwcześniejszych odmian letnich, która dodatkowo jest wytrzymała na przechowywanie i transport.

Opis

Odmiana ta charakteryzuje się raczej dużą siłą wzrostu. Wytwarzane przez nią nieliczne pędy będą sztywne i przy wierzchołkach powyginają się w łuki. Oprócz tego pokryją się wieloma kolcami, które jednak okażą się mało ostre. Zauważyć trzeba, że pędy te mogą osiągać wysokości nawet powyżej 1,8 m każdy, ale pod wpływem ciężaru malin będą się pokładać w międzyrzędzia. Notuje się również, że pędy dwuletnie są w stanie wydać zwiększoną liczbę pędów owoconośnych o umiarkowanej długości.

Owoce

Owoce zradzane przez Laszkę okażą się przede wszystkim naprawdę duże – masa jednego może się ukształtować w granicach 4,5 g. Ich kształt będzie przypominał wydłużony stożek. Jeśli chodzi o kolor, to maliny te ubarwią się na dosyć jasny odcień czerwieni i staną się słabo omszone.

Wymagania

Stanowisko, na którym posadzimy Laszkę, powinno być ciepłe, pełne słońca i lekko wilgotne. Najlepiej jednak stosować nawadnianie kropelkowe, ponieważ maliny nie zniosą gleby o zbyt dużej zawartości wody. Co do podłoża, to musi mieć ono także odrobinę kwaśne pH (najodpowiedniejsze: 5,5–6,5). Jesienią trzeba je również nawozić obornikiem w dawce 30 kg/10 m2 oraz raz na trzy lata wapnować (3 kg/10 m2).

Uprawa

Roślina ta nadaje się do prowadzenia przy podporach i uprawy pod osłonami w formie pojedynczego wysokiego szpaleru, gdzie krzewy umieści się w rozstawie 2,5 m × 0,5 m. W takiej sytuacji słupki wbija się w ziemię w odległości co ok. 4–5 m i rozpina się na nich poziome druty na wysokościach kolejno: 0,7 m, 1,2 m oraz 1,7 m. W sierpniu przywiązuje się do nich pędy tak, aby na 1 m przypadło ich ok. 10, po czym skraca się ich wierzchołki ok. 10 cm nad najwyższym drutem.

Zbiór

Laszka owocuje na pędach dwuletnich i to bardzo wczesnym latem. Zazwyczaj jej dojrzewanie rozpoczyna się pod koniec czerwca lub na początku lipca. Okazuje się jednak, że pierwsze owoce mogą pojawiać się już w pierwszej dekadzie czerwca.

Wytrzymałość

W przypadku tego krzewu ryzyko gnicia owoców jest praktycznie żadne. Dobrą wiadomością jest także to, że Laszka jest mało podatna na przemarzanie pędów, chociaż notuje się, że niektóre pąki mogą źle zareagować na zimno. Niestety, odmianę tę należy chronić przed mszycami oraz przędziorkami. Zaleca się zatem stosować – zarówno do czasu kwitnienia, jak i po zbiorze owoców – opryski takimi preparatami jak Primor 500 WG (na mszyce) czy Ortus 05 SC (na przędziorki). W wypadku tego drugiego należy pamiętać, że w sezonie dozwolony jest tylko jeden zabieg.

Autor: Dagmara Deska

Bibliografia:

  1. Danek J., Uprawa maliny i jeżyny, Warszawa 2014, s.12, 14–15.
  2. Gwozdecki J., Bardzo słodkie maliny, „Ogrody”, nr 7/2006, s. 29–31.
  3. Król K., Nie tylko w kolorze malinowym, „Działkowiec” , nr 12/2009, s. 38–39.
  4. Program ochrony roślin sadowniczych 2014, red. A. Czarnocka, Warszawa 2014, s. 158–162.

MALINY TO POPULARNE OWOCE – UPEWNIJ SIĘ, ŻE NIE MAJĄ PRZED TOBĄ ŻADNYCH TAJEMNIC! [QUIZ]

[1/11] Czy malina jest spokrewniona z jeżyną?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki