Malina Polesie - jak uprawiać krzewy o słodkich i soczystych owocach? Wyjaśniamy!

Malina Polesie Malina Polesie

Malina Polesie to najwcześniejsza odmiana wśród malin jesiennych  powtarzających owocowanie. Oznacza to, że zacznie ona zawiązywać owoce na około tydzień przed odmianą Polka. Roślina ta została wpisana do rejestru odmian całkiem niedawno, bo w 2006 r., ale do tej pory zdobyła sobie już spore grono wielbicieli. Przede wszystkim ze względu na swoje prawdziwie słodkie maliny.

Opis

Mimo tego, że Polesie to odmiana powtarzająca, to owocować będzie na pędach jednorocznych. Osiągnie pokrój wzniesiony, ale będzie przy tym rosnąć umiarkowanie silnie. Pędy wytworzone przez tę roślinę okażą się sztywne, o raczej wyrównanej długości, i pokryte będą niewieloma pokaźnymi kolcami. Mimo wszystko jednak mogą wykazać się tendencją do pokładania się pod ciężarem malin.

Owoce

Polesie zradza owoce cieszące oko. Są one pięknie i mocno czerwone, choć lekko omszone. Konsumentom podobają się jednak najbardziej ze względu na swoją wielkość i regularny sercowaty kształt. Jeśli posadzimy krzew tej odmiany w niezbyt dużym zagęszczeniu, to możemy się spodziewać, że średnia waga pojedynczej maliny wyniesie ok. 5 g.

Wymagania

Krzew ten będzie potrzebował stanowiska nie tylko dobrze nasłonecznionego i przewiewnego, lecz także takiego o lekko kwaśnym i niezbyt wilgotnym podłożu. Należy również pamiętać, że maliny nie tolerują świeżego obornika, dlatego nigdy nie wolno stosować go tuż przed sadzeniem (co najwyżej na dobrych kilka tygodni przed).

Uprawa

Polesie, jako odmiana jesienna, nie wymaga stosowania podpór. Najlepiej roślinę tę prowadzić w formie krzewów wolnostojących o rozstawie 3,5 m × 0,5 m – wynika to ze wspomnianej wcześniej skłonności do pokładania. Trzeba też pamiętać, że górne części pędów owocujących jesienią zasychają, więc należy je usuwać.

Zbiór i odporność

Odmiana ta zacznie owocować wcześnie, a mianowicie już nawet w trzeciej dekadzie lipca. Cały proces potrwa do początku października, kiedy to coraz częstsze stają się temperatury poniżej -2°C, które sprzyjają zamieraniu zawiązków. Ważna jest także wytrzymałość Polesia na gnicie owoców. Ogólnie krzew ten jest dosyć plenny – z 10 m2 można uzyskać nawet 12,3 kg malin.

Przydatność

Owoce należące do tej odmiany najchętniej spożywa się bezpośrednio po zerwaniu, ponieważ są słodkie i soczyste. Z tego też powodu cieszą się one powodzeniem również w przemyśle przetwórczym, gdzie wykorzystuje się je przede wszystkim do produkcji soków.

Autor: Dagmara Deska

Bibliografia:

  1. Danek J., Uprawa maliny i jeżyny, Warszawa 2014, s.12, 23–24.
  2. Gwozdecki J., Bardzo słodkie maliny, „Ogrody”, nr 7/2006, s. 29–31.
  3. Król K., Nie tylko w kolorze malinowym, „Działkowiec” , nr 12/2009, s. 38–39.

MALINY TO POPULARNE OWOCE – UPEWNIJ SIĘ, ŻE NIE MAJĄ PRZED TOBĄ ŻADNYCH TAJEMNIC! [QUIZ]

[1/11] Czy malina jest spokrewniona z jeżyną?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki