Jakie sadzonki malin warto wybrać? Zobacz!

Sadzonki malin Sadzonka malin

Sadzonki malin można sadzić w całym kraju, ponieważ kwitną późno i nie grożą im wiosenne przymrozki. Wielość typów i odmian sprawi, że nawet najbardziej wymagający ogrodnik znajdzie coś dla siebie. Przedstawiamy najważniejsze informacje, które należy wiedzieć o sadzonkach malin, przygotowując się do założenia plantacji.

Jakie sadzonki kupić?

Jesienią lub wczesną wiosną kupuje się młode, jednoroczne rośliny o odkrytych korzeniach w stanie spoczynku lub rośliny znajdujące się w pojemnikach, jednak należy przy tym pamiętać o ich obfitym podlewaniu. Sadzonki powinny być zdrowe i silne, z dużym i rozrośniętym systemem korzeniowym. Ważne, by korzenie były świeże, bez jakichkolwiek śladów zasychania, ponieważ nawet krótkotrwałe ich przesuszenie powoduje gorsze przyjmowanie się roślin.

Ważne, by kupić egzemplarze wolne od chorób i szkodników, szczególnie niedotknięte objawami wirozy, ponieważ malina jest szczególnie podatna na tego rodzaju choroby. Materiał powinien być czysty odmianowo i odpowiadający wymaganiom zawartym w normom sadzonek malin. Dla sadzonek malin stosuje się cztery stopnie kwalifikacji: Superelita (materiał przedbazowy), Elita 1 i Elita 2 (materiał bazowy) oraz Oryginał (materiał kwalifikacyjny).

Rodzaje sadzonek

Większość produkcji stanowią sadzonki kopane zielone. Zaliczają się do nich sadzonki doniczkowane, które pochodzą z rozmnażania przez odcinki korzeniowe. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że wszystkie podejmują wzrost i mogą być dostępne nie tylko późną jesienią lub wczesną wiosną, lecz także w lecie lub wczesną jesienią.

Szczególną grupę stanowią sadzonki długopędowe, które pozyskuje się z odmian owocujących na dwuletnich pędach. Mogą one być doniczkowane lub posiadać odkryty system korzeniowy, a używa się je głównie do produkcji szklarniowej lub tunelowej. Każda sadzonka ma jeden pęd o długości ok. 1,7 m z dużą liczbą silnych pąków, które już w następnym roku po posadzeniu wydają duży plon owoców.

Kiedy sadzić?

Maliny sadzi się późną jesienią lub wczesną wiosną, ponieważ wtedy sadzonki rozpoczynają ukorzenianie się, co powoduje szybszy start, a zarazem lepszy wzrost w pierwszym roku po posadzeniu. Najlepszym terminem sadzenia jest okres jesienny, ponieważ wtedy są lepsze warunki wilgotnościowe gleby.

Gdzie sadzić?

Pod plantację maliny nadają się wyłącznie gleby o bardzo dobrych właściwościach fizycznych. Krzewy sadzi się na stanowisku słonecznym lub w lekkim półcieniu, unikając stref przemarzania lub gwałtownych wiatrów. Pod plantację maliny dobre będą wyłącznie gleby o bardzo dobrych właściwościach fizycznych. Krzew wymaga gleby lekkiej, żyznej i bogatej w próchnicę, raczej kwaśnej (pH 5,5-6,5) i średnio zwięzłej, o dużej pojemności wodnej. Powinno się unikać wapnowana gleby. Bardzo ważnym elementem jest nawożenie organiczne stanowiska. Najbardziej wartościowe jest zastosowanie kilka tygodni przed sadzeniem obornika w dawce 40-50 t/ha. Jeśli nie mamy obornika, zaleca się stosowanie nawozów zielonych oraz substancji wspomagających.

czytaj dalej...

MALINY TO POPULARNE OWOCE – UPEWNIJ SIĘ, ŻE NIE MAJĄ PRZED TOBĄ ŻADNYCH TAJEMNIC! [QUIZ]

[1/11] Czy malina jest spokrewniona z jeżyną?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki