Nasiona tykwy - charakterystyka dobrego materiału siewnego

Tykwa Przekrój tykwy

Tykwa pospolita to roślina warzywna z rodziny dyniowatych. Jest jednym z najciekawszych warzyw uprawnych. Młode owoce tykwy nadają się do bezpośredniego spożycia jako jarzyna, starsze owoce o twardej skórce mogą być oryginalną dekoracją pomieszczeń – wykonuje się z nich naczynia, sztućce, lampy i inne rękodzieła.

Natomiast pnącze jest chętnie sadzone w przy różnego rodzaju konstrukcjach w ogrodach, takich jak pergole, altany czy ogrodzenia z siatki. Przedstawiamy zbiór najważniejszych informacji, które trzeba wiedzieć o nasionach tykwy, rozpoczynając jej uprawę.

Wygląd nasion

W środku owocu tykwy znajduje się gąbczasty miąższ z umieszczonymi w środku licznymi nasionami. Miąższ młodych owoców jest barwy zielonobiałej. Spłaszczone nasiona o długości 7-20 mm przybierają różne kształty, mogą być walcowate, gruszkowate lub butelkowate. Najczęściej są barwy brunatnej lub białawej. Mają twardą okrywę, która zabezpiecza je przed wysuszeniem.

Masa 1000 nasion

W jednym owocu tykwy znajduje się od kilkudziesięciu do kilkuset nasion. Ich masa i wielkość są odzwierciedleniem ilości substancji zapasowej niezbędnej do wykiełkowania rośliny, a co za tym idzie wielkość owoców jest uzależniona od wielkości nasion. Czym większe nasiona, tym większej liczby wschodów i zdrowszych owoców możemy się spodziewać.

Zdolność kiełkowania

Minimalna temperatura do wzrostu tykwy wynosi 18°C, a optymalna kształtuje się na poziomie 20-25°C. W niższych temperaturach jej rozwój i wzrost zostaną zahamowane. Nasiona tykwy zaczynają kiełkować po 2-3 tygodniach, a wszystkie powinny wzejść po upływie maksymalnie miesiąca. Jest to spowodowane twardą okrywą nasienną nasion.

Kiedy siać nasiona?

Nasiona przed siewem powinny być zaprawione. Istotne jest, by nasiona pochodziły z tykwy, która dojrzała w naszych warunkach klimatycznych, ponieważ wtedy mamy pewność, że odmiana ta jest przystosowana i zapewni nam dobre plonowanie.

Wysiew nasion w uprawie z rozsady możliwy jest od połowy marca do początku maja, natomiast wysiew nasion wprost do gruntu możliwy jest dopiero na przełomie maja i czerwca, jednak nie później niż do drugiej dekady czerwca. Natomiast jeśli chcemy uzyskać jeszcze szybsze plony, możliwy jest również wysiew nasion do szklarni na przełomie stycznia lutego.

Jak siać nasiona?

Możliwa jest uprawa tykwy zarówno przez wysiew nasiona bezpośrednio do gruntu, jak i przez pikowanie z rozsady. Tykwa ma długi okres wegetacji, dlatego najlepiej uprawiać ją z rozsady. Nasiona wysiewa się w inspekcie lub do po 2-3 nasiona i lekko przykrywa warstwą ziemi. Norma siewu na hektar wynosi 2-3 kg.

Po wyrośnięciu siewek zaleca się ich pikowanie. Na około tydzień przed sadzeniem rozsady zaleca się hartowanie tykwy. Zahartowane rośliny przesadza się na miejsce stałe, gdy osiągną wysokość ok. 25 cm i mają po 3-4 liście właściwe.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki