Nasiona dyni – przeczytaj, zanim wybierzesz się do sklepu ogrodniczego

Nasiona dyni Nasiona dyni

W Polsce najczęściej uprawia się dwa gatunki dyni: dynię zwyczajną i dynię olbrzymią. Dynia zwyczajna ma wiele odmian botanicznych, które różnią się jedynie pojedynczymi cechami, takich jak: cukinia, kabaczek, patison, dynia makaronowa i dynia oleista. Dynia olbrzymia jest bardziej jednorodna pod względem cech morfologicznych. Przedstawiamy zbiór najważniejszych informacji, które trzeba wiedzieć o nasionach dyni.

Wygląd nasion

Nasiona dyni są duże i rozmieszczone w środkowej części owocu, jednak nasiona dyni zwyczajnej są mniejsze od nasion dyni olbrzymiej. Są one płaskie, jajowate w kształcie i słabo obrzeżone. Nasiona koloru białego lub kremowego, rzadziej brunatnego, są matowe, wyróżniają się poziomą lub ukośną blizną i gładkimi krawędziami. 

Masa 1000 nasion

Masa 1000 nasion dyni zwyczajnej wynosi 200-400 g, natomiast masa dyni olbrzymiej wynosi nawet 450-500 g. Ostateczna masa 1000 nasion jest różna w zależności od odmiany: najmniejsze nasiona ma cukinia Atena F1 – ok. 66 g, patison Disco i Gagat – 73-80 g, dynia Makaronowa Warszawska – ok. 130 g, cukinia Astra – ok. 147 g, dynia olbrzymia Amazonka i Ambar – 143-152 g, a dynia bezłupinowa Miranda – ok. 186 g. W 1 g materiału siewnego znajduje się 4-6 nasion dyni zwyczajnej i 5-8 nasion dyni olbrzymiej.

Zdolność kiełkowania

Wschody w warunkach polowych pojawiają się po 6-8 dniach. Minimalna temperatura wzrostu u tych roślin to 13-14o C, w temperaturze poniżej 15o C wzrost roślin jest zahamowany. Nasiona dyni najlepiej rosną w temperaturze 20-25o C, a optymalna temperatura powietrza zapewniająca szybkie kiełkowanie roślin wynosi 25-27o C. Po wschodach siewek temperaturę powietrza należy obniżyć do 18-22o C w dzień i 16-18o C w nocy, dzięki czemu zapobiegniemy nadmiernemu wyciąganiu się roślin.

Kiedy siać nasiona?

Nasiona dyni wysiewa się do gruntu, gdy temperatura gleby wynosi 8-10o C, co w naszych warunkach klimatycznych przypada na okres między 2 a 20 maja. Optymalny termin siewu dyni z rozsady to połowa kwietnia. Natomiast na jesienny zbiór należy je wysiać najpóźniej do połowy maja, aby wzeszły już po majowych przymrozkach. Opóźnienie siewu wpływa na zmniejszenie plonu owoców. Do obsiania 1 hektara potrzeba ok. 5-6 kg materiału siewnego odmiany o małych nasionach i ok. 16 kg materiału siewnego odmiany o dużych nasionach.

Jak siać nasiona?

Do wysiewu należy używać wyłącznie zaprawionych nasion. Dynie można uprawiać zarówno z rozsady, jak i z siewu bezpośredniego. Warzywa dyniowate źle znoszą przesadzanie, dlatego przy sprzyjających warunkach pogodowych w cieplejszych rejonach kraju sieje się je bezpośrednio do gruntu w okresie 5-15 maja. Nasiona wysiewa się gniazdowo po 2-3 sztuki w rozstawie 100 cm na 100 cm lub większej, na głębokość 3-4 cm. Z reguły na zagonie tworzy się dwa rzędy. Jedna roślina potrzebuje stanowiska o powierzchni ok. 1 m2, ponieważ wytwarza długie pędy.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki