Kiedy siać dynię? Poznaj najważniejsze zasady jej uprawy

Uprawa dyni Uprawa dyni bezłupinowej

Dynia nie jest często uprawianym w Polsce warzywem, chociaż jej walory spożywcze i dekoracyjne są duże i niepodważalne. Częściej sięgamy po inne odmiany dyni, tj. kabaczek, cukinia czy patison, warto jednak poznać zasady uprawy dyni zwyczajnej, bo ma od nich o wiele większe wartości odżywcze. Jednocześnie jest prosta w uprawie i daje duże plony, które można przechowywać przez kilka miesięcy, przez co może wzbogacić naszą dietę również w okresie późnojesiennym. W uprawie niezywkle istotna jest odpowiedź na pytanie jak i kiedy siać dynię. W poniższym artykule znajdą Państwo odpowiedź.

Wymagania uprawowe

Dynia jest rośliną ciepłolubną i wrażliwą na niskie temperatury, temperatury oscylujące wokół 0o C są dla niej szkodliwe. Minimalna temperatura wzrostu wynosi 8o C, a optymalna 25o C. Nie ma jednak wielkich wymagań klimatycznych. Pod uprawę najlepiej nadają się osłonięte, ale niezacienione, i dobrze nasłonecznione stanowiska. Ma bardzo wysokie zapotrzebowanie na wodę, podczas suszy jej owoce są mniejsze, a ich plon jest niższy. 

Najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchnicznych, przepuszczalnych i przewiewnych. Przed siewem glebę dobrze jest zasilić kompostem, a później w okresie od czerwca do sierpnia – pełnoskładnikowym nawozem. Przy dobrym nawożeniu jej uprawa udaje się nawet na piasku.

Termin siewu bezpośrednio do gruntu

Dynię najczęściej uprawia się z siewu bezpośrednio do gruntu, jednak jest to możliwe jedynie w cieplejszych rejonach kraju. Nasiona kiełkują w temperaturze powyżej 12o C po 6-8 dniach. Na jesienny zbiór należy je wysiać ok. połowy maja, aby wzeszły już po majowych przymrozkach. Nasiona wysiewa się gniazdowo, po 2-3 sztuki na głębokość 3-4 cm, w rozstawie ok. 100x100 cm lub większej. Dla jednej rośliny należy zarezerwować stanowisko o powierzchni ok. 1 m2.

Siew może być wykonany ręcznie lub siewnikiem. Do obsiania 1 hektara potrzeba ok. 5-6 kg odmiany o małych nasionach i ok. 16 kg odmiany o dużych nasionach. Po wschodach roślin usuwa się słabsze, pozostawiając po jednej roślinie w gnieździe.

Termin siewu i sadzenia rozsady

Uprawa dyni z rozsady stosowana jest najczęściej w rejonach chłodniejszych, o krótszym okresie wegetacji i na późno nagrzewających się glebach. Wysiew nasion po 2-3 nasiona w gnieździe do torfowych kuwetek lub doniczek następuje od kwietnia. Następnie należy  podkiełkować je w szklarni lub w domu. Okres produkcji rozsady do fazy trzech liści właściwych trwa ok. 30-35 dni. Po wschodach również pozostawia się jedną najsilniejszą roślinę.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki