Jęczmień jary i ozimy – zalecane terminy wysiewu. Wyjaśniamy, kiedy siać, by mieć duże plony

Ziarna jęczmienia Uprawa jęczmienia

Jęczmień jest czwartą rośliną w produkcji światowej. Tolerancja gorszych warunków uprawowych, w tym wysokich temperatur, umożliwia uprawę tego zboża w wielu regionach świata, również na terenach górskich. W Polce przeważa uprawa zbóż ozimych, jedynie w uprawie jęczmienia dominują odmiany jare, z uwagi na jego małą mrozoodporność. Obecnie systematycznie rośnie areał uprawowy jęczmienia, który uprawiany jest zarówno dla przemysłu spożywczego, jak i na paszę.

Wymagania uprawowe i stanowisko

Uprawa jęczmienia możliwa jest na terenie całego kraju. Ze wszystkich zbóż ma on najmniejsze wymagania wodne, zwiększają się one jednak w okresie strzelania w źdźbło i kwitnienia. Jęczmień ma spore wymagania cieplne i najlepiej rozwija się w rejonach o stosunkowo ciepłym początku wiosny, jest jednak bardzo wrażliwy na choroby. Jest zbożem o średnich wymaganiach glebowych, najlepiej plonuje na glebach zaliczanych do kompleksów pszennych. Jest wrażliwy na odczyn kwaśny, który znacznie zmniejsza jego plony. Jęczmień wysiewany jest najczęściej po pszenicy i pszenżycie.

Termin siewu

Jęczmień może występować w formie ozimej lub jarej.

  • Jęczmień ozimy

Jęczmień ozimy wysiewa się najwcześniej ze wszystkich zbóż ozimych. Ponadto wiele jego odmian nie nadaje się do znacznie opóźnionego siewu, dlatego termin wysiewu powinien być jak najwcześniejszy, aby przed okresem zimowego spoczynku, który zaczyna się przy temperaturze poniżej 5o C, uzyskał stan pełnego krzewienia. Jednak określenie dokładnego optymalnego terminu siewu jęczmienia ozimego jest trudne, bo zależy on w  dużej mierze od pogody w okresie jesieni. Optymalny zakres terminu siewu jest stosunkowo wąski i dla większości regionów kształtuje się on między 10 a 25 września.

Teoretycznie korzystniejsze są siewy wczesne, bo zapewniają lepszy wzrost i rozwój roślin przed zimą, jednak nadmierny wzrost wegetatywny sprzyja atakowaniu roślin przez szkodniki. Należy pamiętać, że by jęczmień ozimy uzyskał odpowiedni stan rozwoju przed zimą, wymaga on 40-60 dni wzrostu od wschodów. W warunkach klimatycznych Polski najwcześniejsze i jednocześnie najkrótsze, a przy tym optymalne kalendarzowo terminy siewu zbóż występują w północno-wschodnich rejonach kraju, natomiast najpóźniejsze i jednocześnie najdłuższe – w południowo-zachodnich rejonach Polski.

Podobnie siewy jęczmienia ozimego zaczynają się najwcześniej pod koniec sierpnia i na początku pierwszej dekady września (północno-wschodnia Polska), a kończą na początku trzeciej dekady września (zachodnia i południowo-zachodnia Polska). Co ciekawe, badania dowiodły, że najlepsze plony produkcyjne osiągane są właśnie po siewach w trzeciej dekadzie września, gdyż późny termin umożliwia wybór lepszego przedplonu, dokładną uprawę przedsiewną i mniejsze wybujanie roślin przed zimą. To właśnie na terenach zachodnich i południowo-zachodnich koncentruje się 90% powierzchni całego zasiewu.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki