Jęczmień hybrydowy – wzmocniona i jeszcze lepsza odmiana o wyselekcjonowanych cechach!

Gatunki uprawne jęczmienia stanowią jedne z najważniejszych i najstarszych zbóż. Znalazły zastosowanie nie tylko w przemyśle paszowym. Ziarno wykorzystywane jest między innymi w przemyśle spożywczym, głownie do produkcji słodu. W naszym kraju uprawiana jest głownie jara forma jęczmienia. Odmiany ozime charakteryzują się niską mrozoodpornością. To sprawia, że uprawy tej rośliny skupiają się głownie w zachodniej części Polski. Ponadto wczesny termin wysiewu jęczmienia ozimego, przypadający na pierwszą dekadę września, może utrudniać inne prace w gospodarstwie.

Czym są odmiany hybrydowe?

Od dawien dawna człowiek dążył do udoskonalania roślin. Manipulował nimi po to, by wyeliminować  z ich genomu szereg niepożądanych cech, a zwiększyć udział gospodarczo ważnych. Dlatego praktyczne zastosowanie nowych, unikalnych technologii wypracowanych przez szereg naukowców na całym świecie, daje szansę na szybkie wdrożenie postępu biologicznego w uprawie roślin.

Ostatnimi czasy, na polskim rynku nasiennym pojawiły się nowe odmiany zbóż, zwane hybrydowymi. Nasiona mieszańcowe są efektem krzyżowania dwóch, dokładnie wyselekcjonowanych komponentów rodzicielskich. To odmiany populacyjne, z których jedna jest męskosterylna, tj. nie wytwarza własnego pyłku. Rośliny pozbawione kwiatów męskich, tzw. matki wysiewa się razem z formami zapylającymi, tzw. ojcami, które z reguły są nieco wyższe. To bardzo ważny aspekt całego procesu zapylenia, zwłaszcza, że jęczmień to roślina samopylna. Należy podkreślić, że powyższy mechanizm umożliwia przekazanie wielu nowych właściwości roślin. Są one sumarycznym zestawieniem najlepszych cech, dodatkowo wzmocnionych. Jest to tak zwany efekt heterozji (wybujałości pierwszego pokolenia mieszańców F1). Uzyskanie wysokich plonów jęczmienia hybrydowego jest możliwe tylko przy corocznej wymianie materiału siewnego. Ponowny wysiew nasion wykształconych przez pokolenie F1 sprawia, że w roku następnym plon roślin będzie znacznie mniejszy, ze względu na depresję wsobną. To niekorzystne zjawisko może przyczyniać się do ujawniania szkodliwych alleli recesywnych i zmniejszenia zróżnicowania genetycznego w obrębie populacji.

Technologia produkcji odmian mieszańcowych znacznie skróciła klasyczny program hodowli, który dla zbóż wynosił około 12 lat. Kluczowym etapem tworzenia odmian hybrydowych było dokładne opanowanie produkcji form męskosterylnych. Ponadto, u roślin takich zostały zmapowane geny warunkujące wiele ważnych cech.

Dlaczego mieszaniec?

Powszechnie wiadomo, że ludności na świecie przybywa, natomiast powierzchnia upraw roślin rolniczych sukcesywnie zmniejsza się. Hodowcy, oprócz skrócenia czasu wyhodowania nowych odmian, starają się zwiększyć ich potencjał plonotwórczy. Odmiany hybrydowe uzyskują większe przyrosty biomasy a ich system korzeniowy jest bardziej stabilny.  Są bardziej tolerancyjne na niekorzystne warunki klimatyczne (susza, przymrozki, niedobór makro i mikroelementów).

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Komentarzy (1)

  1. Zenon

    Z tego co mi się wydaje, to hybryda jęczmienia nie jest jeszcze opłacalna, jak np. żyto. Ja na razie czekam, aż go dopracują, a wysiewam populacyjny.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki