Kultywatorowanie – ważny zabieg spulchniający ziemię i pomagający zwalczać chwasty rozłogowe

Kultywatorowanie Kultywator ogrodowy

Kultywatorowanie to potoczna nazwa drapaczowania – uzupełniającego zabiegu uprawy roli. Jego głównym celem jest spulchnienie, kruszenie i mieszanie roli bez jej odwracania. Kultywatorowanie wykonuje się przy użyciu kultywatora, który działa na znacznej głębokości gleby (10-20 cm). Zabieg ten spełnia wiele różnorodnych zadań. Przede wszystkim przyspiesza osiadanie roli dzięki rozrywaniu i kruszeniu skib po orce na stanowiskach ciężkich i zwięzłych. Jeśli upłynęło dużo czasu od ostatniej orki, a gleba wymaga ponownego, przedsiewnego spulchnienia, trzeba wykorzystać kultywator.

Zalety kultywatorowania

Narzędzie to sprawdza się wszędzie tam, gdzie pole zostało opanowane przez chwasty. Umożliwia wyciągnięcie rozłogów perzu na powierzchnię roli. Kultywatorowanie to jeden z elementów  mechanicznych metod ochrony roślin: niszczy kiełkujące siewki chwastów i skorupę glebową. Ponadto, umożliwia lepsze niż w przypadku bronowania, wymieszanie zaaplikowanych nawozów mineralnych. Jeśli przedplonem dla zbóż ozimych będą okopowe, wówczas uprawka ta może zastąpić orkę siewną. Niekiedy też jest substytutem dla podorywki.

W uproszczonych technologiach uprawy roli, które oddziałują korzystnie na środowisko, kultywatorowanie zastępuje podstawowe zabiegi w produkcji roślinnej, np. orkę. Gleba wówczas nie jest odwracana, a część resztek pożniwnych pozostaje na powierzchni roli. Utworzony mulcz chroni podłoże przed nadmiernym rozmyciem przez deszcz i zaskorupieniem, ogranicza parowanie, sprzyja wsiąkaniu wody opadowej, ogranicza procesy erozyjne.

Rodzaje kultywatorów

Dobór kultywatorów uzależniony jest od celu zabiegu i stanu roli. Narzędzia te różnią się między sobą rodzajem zębów. Obecnie na rynku dostępne są te: o zębach sprężystych, półsztywnych, sztywnych (zakończonych gęsiostopką).

Kultywatory o zębach sprężystych odpowiadają za najintensywniejsze mieszanie roli, której kruszenie jest słabe. Ponadto, nie pracują na stałej głębokości. Wykorzystywane są do wyciągania rozłogów perzu. Narzędzia o zębach sprężystych i wąskich mają zastosowanie w zestawach do przedsiewnej uprawy roli.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki