Niezastąpiona orka przedzimowa. Dowiedz się więcej!

Orka przedzimowa Pług jednobelkowy do orki zimowej

Orka przedzimowa, wykonywana zazwyczaj po ostatnich zbiorach, przygotowuje rolę pod wysiew roślin jarych. To jeden z najgłębszych zabiegów uprawowych, który pozostawia się ostrej skibie. Wpływa to na lepsze przemarznięcie i wznowienie zabiegów strukturotwórczych gleby. Ponadto, dzięki głębokiemu spulchnieniu, gleba może zmagazynować większe ilości wody, którą wykorzystają rośliny zasiane na wiosnę.

Orka przedzimowa (ziębla) zaliczana jest do orek zasadniczych. Na glebach wykształcających płytki poziom próchniczny, ziębla sięga nawet poniżej jego poziomu. Pług lemieszowy ‒ narzędzie wykorzystywane do wykonywania orki, wycina pas roli (skibę) na różną głębokość, podnosi ją, odwraca, silnie kruszy i miesza. To wszystko umożliwia dokładne przykrycie i wymieszanie gleby z nawozami organicznymi, naturalnymi, mineralnymi i resztkami pożniwnymi. Orka potęguje procesy wietrzenia i mineralizacji. Dzięki temu, dochodzi do uruchomienia i zwiększenia dostępności składników pokarmowych dla roślin. Najdrobniejsze cząstki gleby są wydobyte na powierzchnię. Po wykonanej uprawce, rola jest silnie spulchniona, rozkruszona i przygotowana do spoczynku zimowego. Działanie mrozu sprawia, że tworzy się właściwa struktura gruzełkowata uprawionej gleby.

Jaka głębokość?

Głębokość orki przedzimowej zależy od gatunku, który będzie wysiany na danym stanowisku wiosną. Najgłębszej ziębli potrzebują okopowe: buraki i ziemniaki (25‒30 cm). Dla innych roślin zabieg można nieco spłycić (20‒22 cm). Zboża, które zajęły miejsce po okopowych na oborniku, wymagają orki najpłytszej (10‒15 cm). Skutkiem wykonywania zabiegów uprawowych na jednej głębokości, w warunkach nadmiernego uwilgotnienia gleby, jest powstanie tzw. podeszwy płużnej. To nic innego jak silnie ubita warstwa , która utrudnia swobodne krążenie wody i powietrza. Takie stanowiska wymagają pogłębionej orki, wykonanej pługiem z pogłębiaczem. Dochodzi wówczas do dokładnego spulchnienia warstw roli leżących poniżej zasięgiem pługa.  

W okresie jesiennym rolnicy stosują zwykle obornik, zwłaszcza pod okopowe. Zaleca się wówczas orkę przedzimową z przedpłużkiem, którego zastosowanie ma na celu lesze rozmieszczenie i mineralizacja obornika w zaoranej warstwie. Innym, tradycyjnym i powszechnym rozwiązaniem, które zapewni dobre wymieszanie obornika z glebą, jest przykrycie go odwrotką, stosowaną przynajmniej 2‒3 tygodnie przed orką przedzimową. Jednak nie wpływa ona istotnie na plony buraków, a zwiększa koszty uprawy oraz sprzyja większemu wymywaniu azotanów z wcześnie przyoranego nawozu organicznego.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki