Jakie grabie ogrodowe warto kupić? Zobacz!

Obok szpadla i motyki grabie stanowią jedne z podstawowych akcesoriów ogrodnika. jest to narzędzie charakteryzujące się uniwersalnością zastosowania. Istnieje wiele modeli dostosowanych do poszczególnych prac. Sprzątanie opadłych liści czy przygotowanie ziemi do siania i sadzenia to tylko przykłady czynności, w których trudno wyobrazić sobie bark grabi. Jest to doskonałe narzędzie do pielęgnowania trawnika, zbierania resztek gałęzi, przerzucania kompostu. Trudno wyobrazić sobie zgarnianie siana i skoszonej trawy czymkolwiek innym jak grabie. Rangę narzędzia podnosi fakt, że korzystamy z niego praktycznie cały rok. By praca z grabiami nie męczyła warto zainwestować w odpowiedni model, dostosowany do przeznaczenia i osoby użytkującej.

Jak wybrać dobre grabie

Wybierając grabie warto się do nich „przymierzyć”. Cechami, które się liczą jest ergonomiczność i waga. Powinny być w miarę lekkie by nie męczyły rąk i łatwo się je prowadziło. Muszą być dostosowane do pełnionej roli – inne grabie do trawnika a inne do liści. Zwróćmy uwagę na materiał i wykonanie. To od nich w dużej mierze zależy wytrzymałość i trwałość produktu.  W sprzedaży oferowane są grabie drewniane, metalowe, aluminiowe i z tworzyw sztucznych. Ważnym elementem grabi jest uchwyt. Zazwyczaj spotyka się dwa rodzaje trzonków: metalowe i drewniane. Ma to wpływ na masę, poręczność a także na długość użytkowania i cenę. Rączka grabi powinna być w miarę możliwości dostosowana do wzrostu osoby posługującej się nimi.

Modele grabi ogrodniczych

Czasy, gdy ogrodnik nie miał wyboru co do rodzaju narzędzi minęły bezpowrotnie. Obecnie mamy dziesiątki modeli grabi o najróżniejszym zastosowaniu, wyprodukowanych z tradycyjnych jak i nowoczesnych materiałów. To od nas zależy, czy poszukujemy grabi uniwersalnych czy bardziej sprecyzowanych.

  • Grabie uniwersalne można podzielić na wąskie, standardowe i szerokie. Wybierane są zgodnie z zapotrzebowaniem do trudno dostępnych zakątków lub miejsc o dużej równej powierzchni. Nazywane są też często grabiami prostymi. Mają najczęściej 12-15 zębów, ustawianych prostopadle do belki. Wykonane różnych materiałów. Najpopularniejsze jest zestawienie metalowej głowicy z drewnianym trzonkiem.

Wśród grabi sprecyzowanych wyróżniamy grabie do liści, grabie do trawy i grabie do siana.

  • Grabie przeznaczone do liści mają różną formę. Maja od 40 do 60 cm. Grabie do liści powinny mieć gęsto osadzone kolce i nie zapychać się liśćmi podczas pracy. Często spotyka się tzw. grabie wachlarzowe. Swoją nazwę zawdzięczają kształtowi. Mają dość długie zęby, nie uszkadzają sprzątanej powierzchni. Mogą być metalowe, wykonane w taśmy lub drutu. Równie popularne są plastikowe. Mają one lepszą elastyczność, są lekkie. W wachlarzowych grabiach do liści możemy wybrać modele o stałym bądź regulowanym rozstawie zębów. Grabie wachlarzowe są też skuteczne przy zbieraniu trawy.
  • Grabie do trawy cechują się specyficzna budową. Gesty rozstaw długich i gęstych zębów skutecznie pielęgnuje trawnik. Zawdzięczamy to nie tylko wyczesywaniu z trawy obumarłych źdźbeł, ale i jednoczesnemu napowietrzaniu, spulchnianiu podłoża. Dzięki temu woda i nawozy lepiej wnikaj do głębi darni.
  • Grabie do siana raczej wykorzystywane są na łąkach i polach. Jest to największy w modeli grabi – mają za zadanie zgarnąć jak największą porcję siana za jednym razem. Dostępne w postaci plastikowej (niekiedy wzmocnionej PCV), drewnianej lub aluminiowej. Ze względu na rozmiar nie spotyka się i w standardowej wersji metalowej.  Najkorzystniejsze są modele aluminiowe. Materiał jest odporny na korozję, lekki, nie poddają się uszkodzeniom mechanicznym.
  • Inne rodzaje grabi. Branża ogrodnicza wciąż poszukuje nowych rozwiązań i sposobów na uatrakcyjnienie swoich produktów. Również grabie uległy modyfikacjom. Możemy zdecydować się na modele o specyficznie wyprofilowanych uchwytach mających na celu podniesie komfortu pracy czy grabi z wymiennymi głowicami. Jest to fajny pomysł na ograniczenie ilości narzędzi i przyspieszeniu pracy w ogrodzie poprzez lepsze dopasowanie narzędzia do konkretnego celu.

Jak dbać o grabie

Grabie, podobnie jak inne narzędzia ogrodnicze powinny być odpowiednio konserwowane. Często pomijamy ten aspekt a przecież to jeden z podstawowych przedmiotów w naszym ogrodzie. Po pracy warto je oczyścić i wytrzeć do sucha. Przechowywane powinny być w ciepłym, nie narażonym na działanie wilgoci pomieszczeniu. Metalowe elementy można dodatkowo zabezpieczyć preparatem antykorozyjnym. Drewniane trzonki raz na jakiś czas warto potraktować impregnatem dobrej jakości.

Cena a jakość grabi

Niestety, argument finansowy często bierze górę przy wyborze tego akcesorium. Nie jest koniecznym decydowanie się od razu na najdroższy model renomowanego producenta. Jednak w przypadku grabi przedłożenie jakości nad cenę jest w pełni zrozumiałe. Grabie muszą się cechować trwałością, ich zęby nie powinny się odkształcać o a głowica nieruchomo trwać na swoim miejscu. Choć, nieco wręcz prymitywne grabie skutecznie usprawniają nam wszelkie prace w ogrodzie. Pomagają ma w utrzymaniu porządku na posesji. Używamy ich niemal okrągły rok więc jest to inwestycja, która się opłaca. Wybierając grabie nie kierujmy się wyłącznie ceną. Przemyślany wybór pozwoli nam na użytkowanie tego narzędzia przez wiele długich lat.

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki