Podłoża do storczyków - zastanawiasz się nad wyborem? Sprawdź!

Storczyki to kwiaty, które zafascynowały nas orientalna urodą. Niezwykle efektowne, o niespotykanym kształcie i połączeniu barw. Mogą obdarzać nas corocznie zjawiskowymi kwiatami, jeśli zaczerpniemy odrobiny wiedzy na temat ich pielęgnacji. Do podstaw należy tu zapewnienie odpowiedniego podłoża, które będzie namiastką warunków naturalnych. Zobaczmy, czym powinno odznaczać się dobre podłoże dla storczyka i jakie są jego rodzaje.

 

Warunki naturalne

Większość z dostępnych w sklepach gatunków to storczyki epifityczne. Oznacza to, że w warunkach naturalnych rośną na skałach, próchniejących pniach lub wysoko wśród koron drzew. Są to miejsca niespotykane, czasem wręcz trudno uwierzyć, że mogą przeżyć na takich stanowiskach. Tych iście akrobatycznych wyczynów, dokonują dzięki wyspecjalizowanej budowie. Posiadają korzenie czepne pozwalające na wrastanie z zasiedlany obszar oraz korzenie powietrzne, którymi pobierają składniki pokarmowe i wodę. Potrzebują również dostępu do światła – podobnie jak w liście odżywiają roślinę. Naturalne środowisko storczyków stwarza wysoko specyficzne warunki. Jeśli chcemy odnieść sukces w ich uprawie powinniśmy je naśladować.

 

Co charakteryzuje dobre podłoże dla storczyków

Orchidee nie tylko wyglądem odbiegają od większości kwiatów. By się rozwijać nie potrzebują tradycyjnej ziemi. Ich korzenie nie mogą być zakryte warstwą nieprzeuczającego światła podłoża. Co wiec powinno się w nim znaleźć by naśladowało naturalne stanowiska storczyków? Do wyboru mamy zarówno wiele komponentów do przygotowania mieszanki, jak i gotowe podłoża. Możemy zdecydować się na wersje organiczną, mineralną i syntetyczną. Jest też wiele opcji mieszanych. Ogólnie musimy pamiętać by substrat był:

  • Trwały - musi zawierać elementy, które nie ulegają szybkiemu rozkładowi.
  • Porowaty – przestrzenie między elementami podłoża zapewniają odpowiedni poziom napowietrzenia korzeni.
  • Przepuszczalny – nie może zatrzymywać nadmiaru wilgoci a jednocześnie absorbować wystarczające ilości wody i składników odżywczych.
  • Buforowy – dobre podłoże musi mieć właściwości buforowe
  • Stały pod względem odczynu - nie może dochodzić do wahania wartości pH.
  • Nie może zawierać szkodliwych substancji i patogenów.

By uzyskać jak najwięcej tych cech, stosuje się głownie mieszanki, uzupełniających się składników.

 

Rodzaje podłoży do storczyków

Podłoża organiczne to szeroka grupa, stosowana do produkcji podłoży przeznaczonych dla storczyków. Wymienić tu kolejno trzeba:

Kłącza i korzenie paproci- używa się tu paprotki zwyczajnej i długosza królewskiego. Mają dobre zdolności zatrzymywania wody, odpowiednie stosunki powietrzne i kwaśny odczyn.

Kora drzew iglastych – stosuje się zarówno korę sosnową o różnej granulacji jak i świerkową. Używana jest głownie kora kompostowana. Czasem spotykana jest też kora topoli. Stosowana głownie ze względu na utrzymywanie dobrych stosunków powietrznych.

Liście z dębu i buka – Służą za źródło składników pokarmowych. Rozdrobnione stanowią dodatek nie większy niż 20%.

Różne rodzaje mchu – dokładane są ze względu na zdolności zatrzymywania wody. Najpopularniejszy jest tu mech torfowiec. Ma on liczne zalety: zawiera substancje stymulujące wzrost, zatrzymuje odpowiednie ilości wody, kwaśny odczyn, właściwości dezynfekujące.  

Torf wyskoki – głownie stosowana jest jego odkwaszona wersja. Cechuje go duża pojemność wodna, dobre właściwości sorpcyjne i buforowe. Zawiera dużo substancji organicznej. Hamuje rozwój bakterii i grzybów.

Węgiel drzewny – najlepiej gruboziarnisty, poprawia wtedy porowatość podłoża. Zapobiega procesom gnicia. Doskonale odkaża miejsca zranień.

Włókna drzewne – Używane są dwa gatunki sekwoja wiecznie zielona i daglezja zielona. Mają dużą pojemność wodną i słabo kwaśne pH.

Ziemia liściowa – ma dużą pojemność wodna i powietrzną, wysoką zawartość próchnicy i składników pokarmowych w łatwo przyswajalnej formie.

Podłoża mineralne – znajdziemy tu naturalnie występujące skały i dodatki wyprodukowane przez człowieka.

 Piasek gruboziarnisty i żwir – Jest trwały, przewiewny i przepuszczalny. Dobry przy ukorzenianiu sadzonek.

Pumeks – ten wysoko porowaty materiał pochodzenia wulkanicznego dobrze chłonie wodę, jest przewiewny i trwały.

Gruz z cegieł i doniczek – Jest to trwały dodatek drenażowy. Odpowiedni dla podłoży słabo przepuszczalnych.

Podłoża syntetyczne - bardzo często spotykane jako składniki sklepowych mieszanek do sadzenia storczyków.

Keramzyt- dobrze znany większości ogrodników. Lekki, obojętny, stosowany dla poprawy struktury podłoża.

Perlit – jest formą skały magmowej. Drobny i porowaty, o dużej zdolności do zatrzymywania wody i składników pokarmowych. Zaletą jest pełna sterylność.

Wermikulit – jest porowatym minerałem. Jest nietrwały, ale bardzo dobrze poprawia wilgotność podłoża.

Styropian – nie zatrzymuje wody za to skutecznie rozluźnia podłoże. W większych kawałkach może pełnić funkcję drenażu. 

Ponadto spotykane są grodan, biolaston, seramis. Liczne badania udowodniły przydatność poszczególnych składników do uprawy storczyków. Na ich podstawie producenci tworzą nowe mieszanki, o optymalnym składzie dla konkretnych gatunków. Znając podstawowe wymagania i cechy poszczególnych komponentów mieszanek jesteśmy w stanie zapewnić naszym orchideom komfortowe warunki wzrostu. W centrach ogrodniczych mamy szeroki wybór podłoży do storczyków. Dostępne są również odpowiednie doniczki do przesadzania, ozdobne osłonki i liczne akcesoria. Nie zapominajmy o możliwości stosowania szczepionek mikoryzowych i odpowiednich nawozów. Kierujmy się rzetelną wiedzą lub profesjonalnym doradztwem a nasze domy zyskają niepowtarzalne ozdoby w postaci fascynujących i eleganckich orchidei.

 

By zdrowo rosły

Odpowiednie podłoże to kluczowy element w uprawie storczyków, ale pamiętajmy, że nie jedyny. Żeby uzyskać pięknie kwitnące okazy musimy zadbać o właściwą temperaturę, nasłonecznie, wilgotność podłoża i otoczenia. Nie są wbrew pozorom rzeczy trudne do spełnienia. Wystarczy elementarna wiedza o pochodzeniu kwiatów.

Bibliografia:

  1. Oszkinis K., „Storczyki”, PWPiL, Warszawa, 2004.
  2. Bechthold F., „Rośliny doniczkowe”, Świat książki, Warszawa, 1998.
  3. Sieńko- Holewa I. (red.), „Ilustrowana Encyklopedia Roślin”. Gazeta Wyborcza, Agora, 2008.

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki