Nawozy do hortensji - rodzaje, sposoby i terminy nawożenia

Hortensje to zdecydowanie jedne z najefektowniejszych krzewów ogrodowych. Ich barwne kwiatostany o niesamowitych rozmiarach zdobywają co roku rzesze fanów. By cieszyć się z okazałych kwiatów musimy przestrzegać kilku zasad uprawy hortensji. Jedną z nich jest wybór odpowiedniego nawozu i jego prawidłowe stosowanie. Postaramy się podpowiedzieć na co zwrócić uwagę w gąszczu produktów jakie oferuje nam rynek ogrodniczy pod hasłem Nawozy do hortensji.

Co lubią hortensje

Sadząc w swoim ogrodzie hortensje musimy być świadomi, że same granulki nawozu nie wystarczą by wydobyć cały urok tego krzewu. Musimy zapoznać się z preferencjami gatunku. Należą do nich osłonięte stanowisko i brak wystawy na palące słońce. Hortensjom służy miejsce lekko zacienione. Najlepiej rosną na lekko wilgotnym podłożu o dużej zawartości próchnicy. Ważnym aspektem jest odczyn gleby. Hortensje lubią ziemie lekko kwaśne i kwaśne o pH 4,5- 5,5. Od odczynu podłoża zależy kolor kwiatów.

Na co wpływa nawożenie

Pytanie niby banalne, ale w przypadku hortensji uzasadnione. Oprócz dobrze znanych zadań nawozu jest tu jeszcze jeden istotny element. Preparaty nawozowe dedykowane dla tego konkretnego gatunku są często przeznaczone również do sterowania kolorem kwiatów. Wiele z preparatów jest oznaczonych do jakiego koloru kwiatów jest przeznaczony. Ponadto oczywiście nawozy zapewniają bujny wzrost, obfite zawiązywanie kwiatów i lepsze zimowanie roślin. W centrach ogrodniczych mamy do wyboru cały przekrój nawozów do hortensji różniących się sposobem podania i efektami jakie dzięki nim uzyskamy.

Jaki rodzaj nawozu wybrać

Na wstępie warto rozróżnić nawozy na naturalne i sztuczne. Jest to podstawowy podział. Nawożenie naturalne, czyli inaczej organiczne zawsze powinno być podstawą odżywiania roślin. Głównymi źródłami są tu kompost, obornik i biohumus. Dopiero później sięgamy po nawożenie sztuczne, które doskonale uzupełni się z naturalnymi substancjami. Nawozy naturalne typu kompost o obornik stosuje się powierzchniowo a biohumusów używa się do podlewania. Nawozy organiczne wpływają nie tylko na zwiększenie dynamiki wzrostu, ale i na poprawę struktury podłoża. Polepszają jego właściwości, stymulują dobroczynne organizmy glebowe.

Nawozy sztuczne to duża grupa, która najłatwiej podzielić na nawozy płynne i stałe oraz preparaty do rozpuszczania w wodzie. Do nawozów płynnych zaliczamy koncentraty mineralne i żele. Jedne i drugie stanowią dodatek do wody, którą podlewana jest roślina. Są bardzo wydajne i łatwe w stosowaniu. Składniki podane w ten sposób są szybko absorbowane przez rośliny. Już po krótkim czasie możemy zaobserwować ich działanie. Na tym rodzaju nawozów warto się skupić, gdy rośliny mają wyraźne oznaki niedoborów.

Nawozy żelowe są coraz częściej spotykane. Ich przewagą nad tradycyjnymi preparatami jest bogatszy skład i wygodniejsze dozowanie. Często są też bardziej wydajne.

Nawozy przeznaczone do rozpuszczania- czasem oznaczone są jako krystaliczne lub interwencyjne to bardzo dobry sposób na dokarmianie dolistne w postaci oprysku. Świetnie się spisują przy nagłym uzupełnianiu niedoborów. Jeśli nasze krzewy słabiej rosną, mają małe kwiaty, liście wyraźnie tracą to odpowiedni moment na zastosowanie takiego nawozu w postaci oprysku.

Nawozy naturalne w formie stałej to głównie granulaty i proszki. Stosuje się je posypowo, mieszając z górna warstwą podłoża w obrębie bryły korzeniowej. Pod wpływem wilgoci z granul równomiernie uwalniany jest pakiet mikro i makroskładników. Mamy do wyboru preparaty o tradycyjnym kilkutygodniowym działaniu i nawozy długodziałające o przedłużonym rozkładzie. Nawozy granulowane są wygodne do stosowania i przechowywania. Łatwo się odmierza, mają dłuższy okres działania niż nawóz w płynie.

Jak wcześniej już wspominano część nawozów do hortensji zawiera również substancje barwiące. Sklepowe półki obfitują w nawozy do hortensji niebieskiej lub do hortensji różowych i czerwonych. Tylko hortensje białe nie poddają się zabiegom barwienia. Kolor kwiatów krzewów hortensji jest dyktowany pH podłoża. Im jest ono niższe tym kwiaty są bardziej niebieskie. Przy odczynie bardziej zasadowym ujawnią barwniki różowe. Jeśli chcemy by nasza hortensja stała się bardziej niebieska zaczynamy od zakwaszenia podłoża. I tu już pomocny jest nam nawóz. Wiele z dostępnych środków to 2w1 – nawożą i obniżają pH zgodnie w wymaganiami gatunku a przy okazji wpływają na wybarwienie kwiatostanów na niebiesko. Inną grupą są nawozy zawierające specjalne barwniki, które potęgują efekt wybarwienia. Częstym składnikiem jest tu glin. To jego jony wchodzą w reakcje chemiczne z barwnikami płatków, dając wizualne efekty w postaci niebiesko- fioletowego zabarwienia. Obecnie cześć preparatów została poświęcona hortensjom o kolorze różowym i czerwonym. Specjalistyczna receptura pozwala na pogłębienie i większe wysycenie barwnikiem kwiatostanów. Przyczyniają się również do stabilizacji koloru.

Dobry nawóz do hortensji jest zazwyczaj preparatem wieloskładnikowym zapewniającym pokrycie zapotrzebowania roślin na pełny zestaw makroskładników oraz uzupełniający pierwiastki śladowe.

Jak i kiedy stosować nawozy do hortensji

Nawozy do hortensji stosujemy w ciągu sezonu wegetacyjnego od marca do końca sierpnia. Po tym kresie zaprzestajemy nawożenia by rośliny mogły spokojnie wejść w stan zimowego spoczynku. Terminy stosowania są zróżnicowane. Zawsze musimy dokładnie przeczytać zalecenia podane przez producenta, znajdujące się na opakowaniu specyfiku. Bardzo ważne jest przestrzeganie dawek. Pamiętajmy też o dostosowaniu ilości nawozu do wieku rośliny. Ogólnie przyjęte jest kilka zabiegów nawożenia w sezonie. 

Nawozy płynne, dodawane do podlewania stosujemy średnio co 7-10 dni. Biohumus w płynie jest czasem zalecany do każdorazowego podlewania. Nawozy płynne to dobre rozwiązanie dla hortensji uprawianych w pojemnikach.

Nawozy stałe stosuje się co kilka tygodni lub jednorazowo w przypadku nawozu długodziałającego. Zwykle są to 2-3 dawki w ciągu miesięcy intensywnego wzrostu i kwitnienia. Pod koniec sezonu dobrze jest zastosować nawóz fosforowo – potasowy, który wspomaga drewnienie łodyg i stymuluje zawiązywanie pąków.

Słowo na zakończenie

Nawożenie należy do elementarnych zabiegów pielęgnacyjnych, które mają nam zapewnić sukces w uprawie hortensji. Musi być ono prowadzone racjonalnie i w wielu przypadkach systematycznie. Krzewy hortensji należą do roślin o dużych wymaganiach pokarmowych. Sięgając po nawozy specjalistyczne, dedykowane mamy pewność, że roślinom zostaną dostarczone składniki pokarmowe w optymalnych dawkach. Dobrze odżywione hortensje są mniej podatne na wymarzanie, dużej i obficiej kwitną, mają zwiększoną tolerancje na pojawiające się stresy np. chwilowy niedobór wody. Preparaty nawozowe to też szansa na zmianę koloru kwiatów i utrzymanie właściwego pH podłoża. Z pewnością warto jest śledzić ogrodnicze nowości w tej dziedzinie. Uprawa hortensji to niesamowita satysfakcja i niezrównana ozdoba naszego ogrodu.

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki