Nasiona gazanii - uprawa, zastosowanie

Gazania to piękny kwiat z rodziny astrowatych, który uprawia się zarówno na zewnątrz jak i w doniczkach. Ta niewielka, znana na naszym kontynencie od dawna i dorastająca do kilkunastu centymetrów roślina ma ogromne właściwości dekoracyjne. Jej zaletą są niepowtarzalne kolory, którymi raczy nas w porze kwitnienia w zależności od odmiany. Dodatkowym elementem, wpływającym pozytywnie na jej odbiór jest bardzo długie kwitnienie. Uprawa gazanii nie należy do wymagających, a w zamian możemy otrzymać bogactwo barw. Ze względu na mroźne zimy w Polsce można ją uprawiać jedynie przez jeden sezon.

Uprawa nasion gazanii

W naszym kraju występuje jedynie parę odmian tej rośliny. Nasiona gazanii powinniśmy wysiewać pod osłony mniej więcej w marcu, natomiast do gruntu w okolicach maja w rozstawie 20 x 20 cm. Najlepszym stanowiskiem będzie miejsce w pełni nasłonecznione, o żyznej, przepuszczalnej glebie o umiarkowanej wilgotności. Wybór półsłonecznego lub całkowicie zacienionego miejsca sprawi, że kwitnienie rośliny będzie ograniczone lub całkowicie zahamowane. Gazania jest jednym z najmniej wymagających kwiatów, a choroby nie towarzyszą jej zbyt często. Trudniej uprawia się ją w pojemnikach; wtedy istotne staje się odpowiednie nawożenie i nawadnianie. Kiełkowanie nasionek następuje już po kilkunastu dniach.  Kwitnienie przypada na okres letnio-jesienny. Należy pamiętać, że roślina wykazuje się słabą odpornością na mróz, w związku z czym w naszym klimacie jest jednoroczna. W okresach wzmożonego ciepła, kiedy temperatura powietrza jest wysoka a opady deszczu nie występują często powinniśmy pamiętać o podlewaniu, stawiając jednocześnie na balans – dostarczenie roślinie wody raz w tygodniu wystarczy w zupełności. Przeholowanie w drugą stronę również może przynieść katastrofalne efekty, bowiem gazania nie znosi nadmiaru wilgoci. Cena opakowania z nasionami gazanii to koszt ok. 2 zł.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki