
Wszystko, co trzeba wiedzieć o sadzonkach chmielu
Zobacz także
Chmiel zwyczajny to wieloletnia roślina pospolicie występująca w wilgotnych lasach i zaroślach. Głównym celem jego uprawy jest przemysł browarniczy, kosmetyczny oraz farmaceutyczny, jednak ze względu na bujne ciemnozielone liście i piękne szyszki chmiel sadzi się również amatorsko w celach dekoracyjnych przy domach i ścianach budynków.
Plantację chmielu, zwaną chmielnikiem, użytkuje się zwykle 15-20 lat. Jesienią pędy chmielu zasychają, pozostawiając w glebie silnie rozrośnięte korzenie, zwane karpą chmielową. Co roku wyrastają z nich nowe kłącza, tzw. wilki, a z nich właściwe korzenie letnie i kilka kanciastych pędów nadziemnych. Przedstawiamy najważniejsze informacje, które trzeba wiedzieć o sadzonkach chmielu.
Rodzaje sadzonek
Wyróżnia się ukorzenione sadzonki chmielu oraz sadzonki nieukorzenione, tzw. sztobry, czyli podziemne części pędu o długości 8-12 cm i średnicy minimum 15 m, które posiadają 2-3 pary zdrowych oczek bez wyrośniętych kiełków. Sztobry muszą być prosto ucięte na końcach, co najmniej 1 cm od nasady oczek, a także mieć zdrowy i jasny miąższ. Ich powierzchnia powinna być gładka, a skórka jasnobrązowa. Kolor szary lub obecność brunatnych plan na sadzonce mogą świadczyć o zaparzeniu sadzonki lub porażeniu jej przez chorobę,
W uprawie amatorskiej zaleca się sadzić ukorzenione sadzonki, ponieważ gwarantują one lepszą zdrowotność plantacji, wyższy procent przyjęć, a także szybsze owocowanie roślin i większy plon szyszek.
Gdzie sadzić sadzonki?
Chmiel to typowa roślina klimatu umiarkowanego, jednak ma dość duże wymagania cieplne. Najlepiej rośnie w rejonach, gdzie średnia roczna temperatura wynosi 7,5-8,5o C, a w sezonie wegetacyjnym utrzymuje się na poziomie 15-18o C. Niekorzystnie na jego wzrost wpływają duże wahania temperatury oraz przygruntowe przymrozki. Jest światłolubny, trzeba sadzić go na słonecznym stanowisku, chociaż może rosnąć również w półcieniu i silnie zacienionym miejscu.
Chmiel lubi gleby żyzne, przepuszczane i dość wilgotne, o obojętnym odczynie (6,5-7 pH). Najlepiej rośnie na czarnoziemach, madach pyłowych średnich oraz głębokich rędzinach. Najlepsze jest pole w pobliżu zabudowań lub sadów, które ochronią go przed silnymi wiatrami. Z uwagi na głęboko sięgający system korzeniowy chmielu poziom wody gruntowe nie może być wyższy niż 2 m. Można również uprawiać go w donicach w ziemi uniwersalnej.
Kiedy sadzić sadzonki?
Chmiel sadzi się wiosną lub jesienią, w zależności od rodzaju posiadanych sadzonek. Termin wiosenny obejmuje nieukorzenione sadzonki, tzw. sztobry, które wysadza się w trzeciej dekadzie kwietnia. Natomiast termin jesienny dotyczy sadzonek ukorzenionych na rozsadniku, które sadzi się w drugiej połowie października.
Jak sadzić sadzonki?
Przed posadzeniem należy nawieźć stanowisko nawozem naturalnym oraz dobrze rozłożonymi liśćmi, a następnie głęboko przekopać ziemię. Sadzonki chmielu sadzi się w odpowiednio przygotowane podłoże, w dołki o średnicy 50 cm, umieszczając na dnie przefermentowany obornik wymieszany z żyzną glebą. Głębokość dołka powinna wynosić ok. 30cm, tak by po umieszczeniu w dołku górna część sadzonki powinna znajdowała się 12-14 cm nad powierzchnią ziemi. Po posadzeniu należy dokładnie docisnąć glebę do sadzonek i przysypać roślinę wilgotną 5-7-centymetrową warstwą gleby.
czytaj dalej...ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH
Kategorie
UprawaZobacz także
-
-
748 , 0 , 0 , 0 Nawóz do borówki - zastanawiasz się nad wyborem? Sprawdź!
-
830 , 0 , 0 , 0 Nawozy do ziół - terminy nawożenia, zastosowanie, rodzaje
-
6808 , 0 , 0 , 0 Nawozy do warzyw - podział, rodzaje, zastosowanie
Dodaj komentarz
Ogłoszenia premium
Kontenerowa suszarnia do ziaren kukurydzy
działka rolna Krąg gmina Polanów
Suszarnia Przenośnikowa do zbóż, ziaren kukurydzy
Grunt rolny 29,4579 ha na Mazurach Garbatych
Certyfikowany olej CBD Full Spectrum 3%-30%!!!
30 % roztwór azotowy - nowość
Uprawa
- Żyto
- Łubin
- Bobik
- Buraki
- Choroby roślin
- Choroby zbóż
- Chwasty
- Facelia
- Gleby
- Gorczyca
- Groch siewny
- Gryka
- Jęczmień
- Koniczyna
- Kukurydza
- Lucerna
- Nawożenie
- Odmiany ziemniaków
- Owies
- Pszenżyto
- Pszenica
- Rośliny lecznicze
- Rośliny pastewne
- Rośliny strączkowe
- Rzepak
- Soczewica
- Soja
- Szkodniki upraw
- Trawy łąkowe
- Tytoń
- Uprawa
- Wyka
- Zabiegi agrotechniczne
- Zboża
- Ziemniaki