Wszystko, co trzeba wiedzieć o sadzonkach chmielu

Uprawa chmielu Sadzonka chmielu

Chmiel zwyczajny to wieloletnia roślina pospolicie występująca w wilgotnych lasach i zaroślach. Głównym celem jego uprawy jest przemysł browarniczy, kosmetyczny oraz farmaceutyczny, jednak ze względu na bujne ciemnozielone liście i piękne szyszki chmiel sadzi się również amatorsko w celach dekoracyjnych przy domach i ścianach budynków.

Plantację chmielu, zwaną chmielnikiem, użytkuje się zwykle 15-20 lat. Jesienią pędy chmielu zasychają, pozostawiając w glebie silnie rozrośnięte korzenie, zwane karpą chmielową. Co roku wyrastają z nich nowe kłącza, tzw. wilki, a z nich właściwe korzenie letnie i kilka kanciastych pędów nadziemnych. Przedstawiamy najważniejsze informacje, które trzeba wiedzieć o sadzonkach chmielu.

Rodzaje sadzonek

Wyróżnia się ukorzenione sadzonki chmielu oraz sadzonki nieukorzenione, tzw. sztobry, czyli podziemne części pędu o długości 8-12 cm i średnicy minimum 15 m, które posiadają 2-3 pary zdrowych oczek bez wyrośniętych kiełków. Sztobry muszą być prosto ucięte na końcach, co najmniej 1 cm od nasady oczek, a także mieć zdrowy i jasny miąższ. Ich powierzchnia powinna być gładka, a skórka jasnobrązowa. Kolor szary lub obecność brunatnych plan na sadzonce mogą świadczyć o zaparzeniu sadzonki lub porażeniu jej przez chorobę,

W uprawie amatorskiej zaleca się sadzić ukorzenione sadzonki, ponieważ gwarantują one lepszą zdrowotność plantacji, wyższy procent przyjęć, a także szybsze owocowanie roślin i większy plon szyszek.

Gdzie sadzić sadzonki?

Chmiel to typowa roślina klimatu umiarkowanego, jednak ma dość duże wymagania cieplne. Najlepiej rośnie w rejonach, gdzie średnia roczna temperatura wynosi 7,5-8,5o C, a w sezonie wegetacyjnym utrzymuje się na poziomie 15-18o C. Niekorzystnie na jego wzrost wpływają duże wahania temperatury oraz przygruntowe przymrozki. Jest światłolubny, trzeba sadzić go na słonecznym stanowisku, chociaż może rosnąć również w półcieniu i silnie zacienionym miejscu.

Chmiel lubi gleby żyzne, przepuszczane i dość wilgotne, o obojętnym odczynie (6,5-7 pH). Najlepiej rośnie na czarnoziemach, madach pyłowych średnich oraz głębokich rędzinach. Najlepsze jest pole w pobliżu zabudowań lub sadów, które ochronią go przed silnymi wiatrami. Z uwagi na głęboko sięgający system korzeniowy chmielu poziom wody gruntowe nie może być wyższy niż 2 m. Można również uprawiać go w donicach w ziemi uniwersalnej.

Kiedy sadzić sadzonki?

Chmiel sadzi się wiosną lub jesienią, w zależności od rodzaju posiadanych sadzonek. Termin wiosenny obejmuje nieukorzenione sadzonki, tzw. sztobry, które wysadza się w trzeciej dekadzie kwietnia. Natomiast termin jesienny dotyczy sadzonek ukorzenionych na rozsadniku, które sadzi się w drugiej połowie października.

Jak sadzić sadzonki?

Przed posadzeniem należy nawieźć stanowisko nawozem naturalnym oraz dobrze rozłożonymi liśćmi, a następnie głęboko przekopać ziemię. Sadzonki chmielu sadzi się w odpowiednio przygotowane podłoże, w dołki o średnicy 50 cm, umieszczając na dnie przefermentowany obornik wymieszany z żyzną glebą. Głębokość dołka powinna wynosić ok. 30cm, tak by po umieszczeniu w dołku górna część sadzonki powinna znajdowała się 12-14 cm nad powierzchnią ziemi. Po posadzeniu należy dokładnie docisnąć glebę do sadzonek i przysypać roślinę wilgotną 5-7-centymetrową warstwą gleby.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki