Nawozy do iglaków - rodzaje, sposoby i terminy nawożenia

Rośliny iglaste są jedną z najchętniej sadzonych grup roślin w polskich ogrodach. Przyczyniło się do zapewne do tego kilka powodów. Mają ogromny wybór wielkości, koloru i form, dobrze adoptują się do warunków naszego klimatu, mają atrakcyjny wygląd przez cały rok. Jednak by w pełni wykorzystać potencjał jaki drzemie w tych roślinach, trzeba zapewnić im odpowiednie nawożenie. Liczne preparaty oferowane przez producentów pomogą nam zadbać o właściwe dożywienie iglaków. Wybór nawozu musi być oparty na zbilansowanym składzie. Najlepiej, gdy jest on dedykowany temu rodzajowi roślin. Konieczne jest również dobranie do odpowiedniego preparatu do okresu w jakim będzie stosowany.

By nawóz działał w pełni, musimy zacząć od zapewnienia odpowiedniego podłoża. Iglaki mimo tego, że rosną często na mało zasobnej ziemi, w większości preferują stanowiska żyzne, przepuszczalne, próchnicze. Kluczowy jest też odczyn gleby. Do prawidłowego rozwoju rośliny iglaste potrzebują lekko kwaśnej ziemi. Wiele firm oferuje gotowe podłoża dla roślin iglastych.

Nawozy wiosenne

Wraz z ruszeniem wegetacji, zaczynamy zabiegi pielęgnacyjne w tym nawożenie. Pierwsza dawka nawozu powinna być podana w marcu – kwietniu. Jest to moment, gdy zapotrzebowanie pokarmowe iglaków jest bardzo duże. Cały wysiłek roślin idzie na zbudowanie nowych pędów, pąków kwiatowych i igieł. W składzie nawozu główną rolę odgrywa w tej azot. Jest materiałem budulcowym. Nie powinno tez zabraknąć magnezu. To dzięki niemu nasze iglaki zaprezentują mocno wybarwione, soczyście zielone gałęzie. Jego brak jest odpowiedzialny za opadanie i brązowienie igieł, dlatego lepiej by roślina miała odpowiedni zapas. Jeśli na naszym terenie nie mamy odpowiedniego pH, warto sięgnąć po nawozy zakwaszające lub do roślin kwasolubnych. W ich recepturze znajdziemy siarkę, która skutecznie obniży odczyn podłoża. Iglaki zaopatrzone w komplet składników pokarmowych mogą rosnąć spokojnie aż do kolejnej dawki. Nawozimy co 3-4 tygodnie w miesiącach marzec – lipiec.

Opcja komfortowa to podanie nawozu długodziałającego. Dostępne preparaty stopniowo będą uwalniać makro i mikroskładniki. Możemy się zdecydować na wersję do stosowania co kilka miesięcy lub jedną porcję na cały sezon. Specjalne otoczki granulek etapami będą uwalniały potrzebne roślinom składniki. Jest to zabieg wygodny a jednocześnie dość bezpieczny. Nie ma to ryzyka przenawożenia. Bezwzględnie należy przestrzegać odpowiedniej dawki. Minusem nawozów długodziałających może być ich cena.

Nawozy letnie

Po fazie intensywnego przyrostu, powoli wzrasta zapotrzebowanie roślin wzrasta na potas i fosfor. W tym momencie sprawdzają się nawozy wieloskładnikowe, zarówno w postaci stałej jak i płynnej. Granulaty i proszki służą do rozsypywania pod koronami iglaków i przemieszania z górną warstwą podłoża. Koncentraty w płynie i nawozy krystaliczne rozcieńczmy w wodzie a następnie podlewamy rośliny. Niektóre ze środków można stosować również jako opryski dolistne. Jest to bardzo szybki sposób dokarmienia iglaków. Rekomendowane jest podanie ostatniej dawki nawozu nie później niż pod koniec lipca.

Nawozy jesienne

Nawóz jesienny do iglaków powinien charakteryzować się bardzo ograniczoną zawartością lub brakiem azotu w składzie – by nie pobudzać wzrostu. Pędy iglaków drewnieją, rośliny spowalniają procesy życiowe. Nacisk położony jest na fosfor i potas, magnez i siarkę oraz pakiet mikroelementów. Te pierwiastki zapewniają lepszą zimotrwałość i większą tolerancję na mróz, polepszą rozbudowę bryły korzeniowej. Dokarmione nawozami jesiennymi iglaki lepiej zniosą trudu zbliżającej się zimy. Nawozy jesienne podajemy roślinom od sierpnia do października.

W nagłym wypadku

Sklepy ogrodnicze oferują nam wiele specyfików nawozowych, które pomogą nam w utrzymaniu dobrej kondycji roślin iglastych. Jest to tzw. grupa nawozów interwencyjnych. Działają szybko, uzupełniając niedobory konkretnych składników. Pomagają szybko postawić „na nogi” źle wyglądające krzewy i drzewka szpilkowe. Stosuje się je doglebowo lub dolistnie. Do nawozów interwencyjnych należą też nawozy przeciwko brązowieniu igieł. W ich składzie nie znajdziemy azotu, za to znacznie więcej magnezu – pierwiastka niezbędnego do budowy zielonego barwnika roślin. Mogą być stosowane jako uzupełniający preparat nawozowy prze cały sezon.

Nawozy naturalne

Nawozy naturalne doskonale mogą harmonizować z nawozami mineralnymi. Organiczne substancje nawozowe takie jak obornik i kompost poprawiają właściwości gleby. W żyznej i bogatej w związki próchnicy glebie, składniki pokarmowe są lepiej dostępne dla roślin. Raz na jakiś czas warto używać biohumusu, kurzaka, mączek rogowych i kostnych czy gnojówki. Nawozy naturalne układamy pod iglakami i płytko przekopujemy. Jeśli nie mamy dostępu do tego rodzaju preparatów, zaopatrzmy się w nawozy Bio lub oznaczone jako ekologiczne. Coraz szerzej produkowane są nawozy łączone np. organiczno – mineralne.  Dobrą praktyką jest też stosowanie szczepionek mikoryzowych, pozytywnie wpływających na pobieranie składników pokarmowych i wody. Pomagają również znosić roślinom stresy środowiskowe, chronią przed chorobami korzeni i wpływają na ogólną poprawę kondycji iglaków.

Słowo na zakończenie

Wbrew obiegowej opinii iglaki również potrzebują systematycznego i zrównoważonego nawożenia, dostosowanego do ich wymagań. Obecny rynek daje nam ogromne możliwości wyboru. Możemy przebierać w nawozach o zróżnicowanym okresie działania, spełniających konkretne funkcje, działających synergicznie w obrębie rośliny, dzięki którym stworzymy optymalne warunki rozwoju roślin iglastych. Zachowując zasady właściwej pielęgnacji możemy liczyć na pięknie wybarwione drzewa i krzewy przez cały rok.

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki