Czereśnia Sam - długowieczne drzewo z przeciętnymi gorzkawymi owocami

Czereśnia Sam to odmiana, która łączy w sobie odporność na naprawdę wiele czynników z przeciętnością własnych owoców. Okazuje się bowiem, że jest ona wytrzymała na mróz i niepodatna na choroby, ale zradzane przez nią czereśnie nie wprawiają w zachwyt – tym bardziej, że da się w nich wyczuć charakterystyczną goryczkę. Z informacji ogólnych warto dodać, że jest to drzewo kanadyjskie pochodzące od odmian Windsor.

Opis

Sam rośnie zazwyczaj dosyć silnie, choć mogą się zdarzyć okazy nieco słabsze. Drzewo to tworzy luźną koronę. Mówi się o nim, że jest długowieczne. Jeśli chodzi o czereśnie, to ich średnia waga wynosi ok. 7,5 g, co zalicza je do grupy owoców o w miarę pokaźnych wymiarach (mniej więcej: 23 mm wysokości, 24 mm szerokości i 21 mm grubości). W kształcie są szerokie i sercowate. Skórka barwi się na ciemny odcień czerwieni (zupełnie tak jak miąższ), choć w momencie pełnej dojrzałości może być praktycznie czarna; przy tym wszystkim jest lśniąca. Jeśli chodzi o smak owoców odmiany Sam, to są one raczej mało wyborne, szczególnie że nim nie staną się zupełnie dojrzałe, to będą gorzkawe. Szypułka jest długa i zielona, a pestka – średniej wielkości.

Zbiór

Odmiana to plonuje corocznie i przy tym naprawdę obficie. Owocuje na przełomie piątego i szóstego tygodnia dojrzewania czereśni, czyli mniej więcej w połowie lipca. Drzewo to uznawane jest za bardzo dobry zapylacz dla innych odmian. Dla niego samego zaś odpowiednie będzie towarzystwo takich czereśni, jak: Bing, Büttnera Czerwona, Hedelfińska, Lambert czy Van.

Wytrzymałość

Czereśnię Sam uważa się ogólnie za drzewo zdrowe. Zdecydowanie istotne jest to, że owoce tej odmiany nie pękają, nawet przy dużych deszczach, oraz to, że bardzo dobrze trzymają się jeszcze długo po zerwaniu. Świetnie znoszą transport. Nie można też zapominać o prawie całkowitym braku podatności na choroby, w tym na raka bakteryjnego, oraz małej wrażliwości na mróz.

Przydatność

Odmianę tę uznaje się za jedną z tych o najlepszych cechach produkcyjnych. Z tego powodu uprawia się ją zatem głównie w sadach towarowych. Ponieważ czereśnia Sam jest wręcz niesamowicie odporna na pękanie, chętnie przeznacza się ją do uprawy w szczególnie wilgotnych rejonach. W przypadku Polski znakomicie sprawdza się więc na południu, a zwłaszcza na Podkarpaciu, gdzie opady potrafią być naprawdę intensywne.

Autor: Dagmara Deska

Bibliografia:

  1. Czynczyk A., Lange E., Mika A. i in., Sadownictwo, Warszawa 2002, s. 311, 312.
  2. Dereń D., Tygodnie dojrzewania odmian czereśni i wiśni, „Mój Piękny Ogród”, nr 6/2006, s. 60.
  3. Klimek G., Sadownictwo, cz. 2, Warszawa 1997, s. 145, 148.
  4. Mika A., Sad dochodowy, Warszawa 2010, s. 238–239, 241.
  5. Pomologia, red. A. Rejman, Warszawa 1994, s. 306.
  6. Sadownictwo, red. S. A. Pieniążek, Warszawa 2000, s. 77–78.

ZMIERZ SIĘ Z CZEREŚNIĄ I SIĘGNIJ DO NASZYCH PYTAŃ! [QUIZ]

[1/14] Czy drewno czereśni ma zastosowanie w przemyśle stolarskim?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki