Czereśnia Tamara - czeska odmiana o dużych, smacznych owocach

Czereśnia Tamara to jedna z kilku odmian czeskich obecnie dostępnych na naszym rynku. Otrzymano ją przez skrzyżowanie czereśni Van i Krupnopłodnaja. Jest ona chroniona prawnie, a przy tym mocno konkurencyjna ze względu na ponadprzeciętną masę zradzanych przez siebie owoców.

Opis

Drzewo to rośnie umiarkowanie silnie, a wytwarzane przez nie korony są rozłożyste i dosyć zagęszczone, choć pełne krótkopędów. Owoce z kolei okazują się prawdziwie duże – ważą ok. 9–14 g. Zauważa się jednak, że mogą one dorosnąć nawet do granicy 16–18 g. W kształcie są wyraźnie nerkowate – szerokie, dosyć spłaszczone, o dużym zagłębieniu szypułkowym. Pestka jest zazwyczaj spora, niesymetryczna, ale o zaokrąglonym czubku. Jeśli chodzi o kolor skórki, to jest ona intensywnie czerwona i lśniąca; podobne ubarwienie ma także miąższ. Przy okazji jest on twardy i soczysty, na co wpływa fakt, że czereśnia ta zaliczana jest do grupy chrząstek. Przede wszystkim jednak owoce te są bardzo smaczne.

Uprawa

Odmianę tę zaleca się sadzić w niedużej rozstawie na podkładce charakteryzującej się słabą siłą wzrostu. Dobrze zatem nadałyby się albo Colt, albo Gisela 5. Ta druga jest szczególnie zalecana w przypadku drzew wielkoowocowych, do jakich można zaliczyć Tamarę. Trzeba jednak pamiętać, że taka podkładka mocno zwiększa plenność, ale jednocześnie też jest w stanie doprowadzić do drobnienia owoców. Aby temu zapobiec, należy odmianę tę sadzić na glebie słabszej i najlepiej piaszczysto-gliniastej.

Zbiór

Owoce zradzane przez Tamarę nadają się do zbioru zazwyczaj w 7. tygodniu dojrzewania czereśni, co przypada mniej więcej w połowie lipca. Względem innych odmian ta plasuje się między owocowaniem Kordii a Reginy. Ważną informacją jest to, że czereśnie te można bez większych szkód przetrzymać przez krótki czas na drzewach. Poza tym będą się one nadawały do spożycia, jeszcze zanim się na dobre wybarwią.

Warto też zapamiętać, że najlepszymi zapylaczami dla Tamary mogą się okazać takie odmiany, jak: Burlat, Kasandra, Vanda czy Starking Hardy Giant. W odpowiednim towarzystwie czereśnia ta będzie bowiem plonowała obficie i regularnie.

Wytrzymałość

Niestety, czereśnie odmiany Tamara mają skłonność do pękania i gnicia, szczególnie w trakcie deszczów. Ogólnie mówi się też o podatności na choroby i średnią wytrzymałość na niskie temperatury.

Aby poradzić sobie z brunatną zgnilizną, dobrze jest zastosować opryski takimi preparatami jak przykładowo Miedzian 50 WP czy Switch 62,5 WG. Wtedy też zabieg powinno się wykonać na początku kwitnienia. Jest to jednak rozwiązanie dobre w dużych sadach towarowych, a które może okazać się średnio pożądane w przydomowym ogródku.

Autor: Dagmara Deska

Bibliografia:

  1. Bielicki P., Podkładki, część 2, „Działkowiec”, nr 2/2010, s. 47–48.
  2. Brzeziński W., Atlas czereśni dla sadowników i szkółkarzy, Gdynia 2012, s. 78.
  3. Dereń D., Tygodnie dojrzewania odmian czereśni i wiśni, „Mój Piękny Ogród”, nr 6/2006, s. 60.
  4. Mika A., Sad dochodowy, Warszawa 2010, s. 243–245.
  5. Program ochrony roślin sadowniczych 2014, red. A. Czarnocka, Warszawa 2014, s. 140.

 

ZMIERZ SIĘ Z CZEREŚNIĄ I SIĘGNIJ DO NASZYCH PYTAŃ! [QUIZ]

[1/14] Czy drewno czereśni ma zastosowanie w przemyśle stolarskim?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki