Czereśnia Techlovan - czeska odmiana deserowa, idealna do przetworów

Czereśnie Czereśnie

Czereśnia Techlovan to czeska odmiana chroniona w Polsce prawnie. Widnieje również w krajowym rejestrze prowadzonym przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych. Ze względu na pokaźnych rozmiarów owoce staje się ona coraz bardziej popularna w Europie Środkowej.

Opis

Drzewo to charakteryzuje się dużą siłą wzrostu, ale wytwarzana przez nie korona jest raczej średnio zagęszczona. Przy tym wszystkim okazuje się kulista i pełna krótkopędów. Owoce z kolei osiągają wagę w granicach 10–12 g. Ich skórka jest błyszcząca i ciemnoczerwona, miąższ zaś ubarwi się dokładnie tak samo, ale będą w nim widoczne jasne żyłki. Jego konsystencja jest zwięzła i twarda, co wynika z przynależności czereśni Techlovan do grupy tzw. chrząstek. Jeśli chodzi o ich kształt, to są one albo szerokie i sercowate, albo wręcz nerkowate. Pestka zazwyczaj okazuje się jajowata.

Uprawa

Odmianę tę zaleca się sadzić na podkładkach słabo rosnących i to w małej rozstawie. Techlovan dobrze zatem zrośnie się na przykład z podkładkami karłowymi PHL-A lub PHL-B, które osłabią jego intensywny wzrost, a przy tym przyspieszą wchodzenie w okres owocowania. Poza tym zastosowanie takiej podkładki będzie się wiązało z lepiej formującymi się koronami, które okażą się łatwiejsze do przycinania i – co najważniejsze – wygodniej będzie się z nich zrywać czereśnie.

Zbiór

Techlovan owocuje corocznie i naprawdę obficie. Zazwyczaj plonuje mniej więcej w piątym tygodniu dojrzewania czereśni, co przypada na drugą bądź trzecią dekadę czerwca. Wszystko zależy, oczywiście, od panujących aktualnie warunków atmosferycznych. Zalecane zapylacze to odmiany: Vega, Sam, Regina, Stella czy Büttnera Czerwona.

Wytrzymałość

Odmiana ta jest uznawana za umiarkowanie radzącą sobie z chłodem. Zresztą tak samo jak z chorobami. Jej największą wadą jest jednak duża tendencja do pękania i gnicia, szczególnie w obliczu deszczów. Z tego powodu rzadko uprawia się ją w ogródkach czy na działkach, a częściej – w sadach towarowych, gdzie inwestuje się w profesjonalną ochronę przed opadami.

Zastosowanie

Czereśnię Techlovan uważa się głównie za deserową, ponieważ jej owoce mają wręcz wyśmienity smak. Okazuje się jednak, że równie świetnie nadają się one do przemysłu przetwórczego – na dżemy, soki, do deserów i wypieków czy na mrożonki.

Autor: Dagmara Deska

Bibliografia:

  1. Bielicki P., Podkładki, część 2, „Działkowiec”, nr 2/2010, s. 47–48.
  2. Brzeziński W., Atlas czereśni dla sadowników i szkółkarzy, Gdynia 2012, s. 79.
  3. Dereń D., Tygodnie dojrzewania odmian czereśni i wiśni, „Mój Piękny Ogród”, nr 6/2006, s. 60.
  4. Klimek G., Sadownictwo, cz. 2, Warszawa 1997, s. 145, 148.
  5. Mika A., Sad dochodowy, Warszawa 2010, s. 243–245.

ZMIERZ SIĘ Z CZEREŚNIĄ I SIĘGNIJ DO NASZYCH PYTAŃ! [QUIZ]

[1/14] Czy drewno czereśni ma zastosowanie w przemyśle stolarskim?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki