Sadzonki czereśni - radzimy, jak kupić najlepsze drzewka

Młode drzewko czereśni Sadzenie czereśni

W ostatnich latach uprawa czereśni wraca do łask. Jest to spowodowane powstawaniem nowych odmian o smacznych, dużych owocach, a także większą dostępnością podkładek karłowych i półkarłowych dla czereśni, które umożliwiają gęstsze sadzenie drzew i uzyskanie większych, ale też wcześniejszych plonów. 

Jeśli tylko pozwalają nam na to warunki klimatyczne, warto posadzić w ogrodzie na własny użytek kilka pięknie kwitnących drzew czereśni, by cieszyć się jej zdrowymi owocami. Przedstawiamy zbiór najważniejszych informacji, które trzeba wiedzieć o sadzonkach czereśni, przygotowując się do jej uprawy.

Jakie sadzonki kupić?

W wyspecjalizowanych szkółkach i sklepach ogrodniczych można kupić drzewka czereśni w formie naturalnej, a więc jako drzewa wysokopienne, półpienne oraz niskopienne. W zależności od wieku powinny one mieć minimum 100 cm wzrostu, posiadać od 3 do 6 pędów głównych, a grubość ich pnia powinna wynosić 14 mm. Każde z zakupionych drzewek powinno mieć co najmniej cztery korzenie. Wszystkie sadzonki muszą posiadać też etykiety poświadczające ich odmianę oraz rodzaj użytej podkładki, co daje pewność, że otrzymamy interesujące nas owoce. Ponadto sadzonki muszą być zdrowe i nieporażone przez choroby czy szkodniki.

Rodzaje sadzonek

W sprzedaży dostępne są zarówno sadzonki czereśni o odkrytych korzeniach, jak i sadzonki w pojemniku. Sadzonki o odkrytych korzeniach można kupić wyłącznie jesienią i zaleca się wysadzać je do gruntu bezpośrednio po zakupie. Wszystkie drzewa muszą być zabezpieczone podczas transportu, by ich korzenie się nie połamały ani nie przesuszyły.

Kiedy sadzić sadzonki?

Sadzonki czereśni o odkrytych korzeniach najczęściej sadzi się do sadu jesienią, od września aż do połowy listopada. Możliwe jest również sadzenie wiosenne, w marcu lub kwietniu, przed nabrzmiewaniem pąków. Przy zbyt późnym sadzeniu istnieje jednak ryzyko, że znaczna liczba pąków na przewodniku ulegnie uszkodzeniu, a pędy się nie pojawią, co utrudni dalszy rozwój drzewka. Natomiast sadzenie roślin w pojemniku możliwe jest przez cały okres wegetacyjny rośliny.

Gdzie sadzić sadzonki?

Czereśnia udaje się na terenie całego kraju, nie ma dużych wymagań glebowych. Podobnie jak wiśnia najlepiej rośnie na glebach piaszczysto-gliniastych, głębokich, przepuszczalnych i żyznych, o uregulowanych stosunkach wodnych. Odpowiada jej pH n poziomie 6,8-7,1. Na glebach ciężkich po obfitym deszczu owoce czereśni mogą pękać. Drzewa źle znoszą gleby ciężkie, zbyt suche i zimne. W okresie kwitnienia roślina wymaga dużo słońca, lubi stanowiska ciepłe i słoneczne.

Roślina ma większe wymagania wodne niż wiśnia, jednak zbyt duże opady deszczu przyczyniają się do zachorowań na raka bakteryjnego. Czereśnia jest gatunkiem klimatu ciepłego. W Polsce często przemarza, ponieważ jej kwiaty przemarzają podczas wiosennych przymrozków już w temperaturze -2o C, co znacznie ogranicza jej uprawę w naszym kraju. Z powodu dużej wrażliwości na mróz szczególnie zaleca się sadzić ją w najcieplejszych regionach kraju.

czytaj dalej...

ZMIERZ SIĘ Z CZEREŚNIĄ I SIĘGNIJ DO NASZYCH PYTAŃ! [QUIZ]

[1/14] Czy drewno czereśni ma zastosowanie w przemyśle stolarskim?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki