Krótki poradnik oprysku czereśni, czyli kiedy, jak i po co pryskamy drzewka

Oprysk czereśni - przygotowywanie preparatu Uprawa czereśni

Choroby i szkodniki mogą wyrządzić wiele strat w sadach czereśniowych. Prawidłowa ochrona przed nimi pozwoli na uzyskanie zadowalającego nas plonu. Pamiętajmy, że obecnie obowiązuje integrowana ochrona roślin – właściwe dawki podane są na etykietach środków lub w aktualnym programie ochrony roślin sadowniczych.

Choroby

Rak bakteryjny

Sprawcami tej choroby są patowary (formy o określonej specjalizacji w kierunku gatunku roślin, porażające dany gatunek) bakterii Pseudomonas syringae. Najczęściej na czereśniach obserwowane są silne zrakowacenia z bursztynowymi wyciekami gumy. Kora w miejscu porażenia zapada się, a tkanka pod nią zabarwia się na jasnopomarańczowo lub brunatno. Przy silnej infekcji ponad chorym miejscem roślina może zacząć zamierać. Kwiaty zaś brunatnieją, na liściach pojawiają się ciemnozielone plamy, a na pędach wytwarzają się wodniste plamy, które z czasem żółkną i ciemnieją.

Opryski:

W okresie bezlistnym, w fazie nabrzmiewania pąków, możemy stosować takie fungicydy jak: Miedzian Extra 350 SC, Miedzian Extra 50 WP, Champion 50 WP, Cuproflow 375 SC lub Kocide 101 WP. Fungicydy miedziowe zwalczają również brunatną zgniliznę drzew pestkowych. Podczas kwitnienia czereśni może być zastosowany któryś z podanych wyżej środków, ale wyłącznie na odmianach podatnych, w okresie opadów. Przy silnym porażeniu oprysk można powtórzyć 1–2 razy zaraz po kwitnieniu. Po owocowaniu zabieg na mało podatnych odmianach wykonujemy na początku, a na podatnych – na początku i pod koniec opadania liści.

Odmiany podatne: Hedelfińska, Van.

Odmiany mało i średnio podatne: Büttnera Czerwona, Burlat, Karesova, Karina, Kordia, Lapins, Merton Premier, Oktavia, Pola, Rainier, Regina, Rivan, Sam, Schneidera Późna, Summit, Techlovan, Vanda, Vega.

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych

Chorobę powoduje kilka grzybów, są to Monilinia laxa, M. fructigena oraz M. fructicola. Owoce czereśni porażane są zwykle w czasie dojrzewania podczas długotrwałych opadów deszczu, wówczas z łatwością pękają. Otwarte rany stanowią doskonałą drogę dla infekcji przez wyżej wymienione grzyby. W obrębie porażenia pojawiają się ciemne, gnilne plamy, które z czasem obejmują całą powierzchnię owocu i obrastane są popielatoszarym nalotem grzybni. Silnie porażone owoce mogą pozostawać na drzewie, ulegać deformacjom, brunatnieć i czernieć, tworząc mumie. Większość z nich jednak opada na ziemię.

Opryski:

Zalecane środki: Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 SC, Rovral Aquaflo 500 SC, Signum 33 WG oraz Switch 62,5 WG. Stosujemy jednorazowy oprysk wybranym fungicydem na początku kwitnienia lub dwukrotny na początku i w pełni kwitnienia.

czytaj dalej...

ZMIERZ SIĘ Z CZEREŚNIĄ I SIĘGNIJ DO NASZYCH PYTAŃ! [QUIZ]

[1/14] Czy drewno czereśni ma zastosowanie w przemyśle stolarskim?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki