Jak prawidłowo uprawiać marchew? Odpowiadamy!

Marchew Uprawa marchwi na dużą skalę

Marchew jest warzywem niezwykle popularnym i bardzo często wykorzystywanym w naszym kraju. Szacuje się, że co roku około 20 tysięcy hektarów zajmuje uprawa właśnie tej rośliny. Przeważnie czerwono-pomarańczowy korzeń zawiera dużą ilość karotenów, a także witaminy: C, E, K, PP oraz B1, B2, B6. Nawet dziesięcioprocentowa zawartość cukrów, takich jak sacharoza i glukoza sprawiają, iż ma on dość słodki smak. Zanim na poważnie zabierzemy się za uprawę marchwi, warto zapoznać się z informacjami na temat prawidłowej pielęgnacji oraz optymalnych warunków dla tej rośliny, aby nasze plony były jak najobfitsze.

Jaka marchew do uprawy?

Marchew jest rodzajem, który nie zawiera w sobie zbyt wielu gatunków. Z tego właśnie powodu w naszym klimacie uprawiana jest praktycznie tylko marchew zwyczajna i przeróżne jej odmiany. Mogą one różnić się między sobą praktycznie wszystkim, zaczynając od barwy korzenia, poprzez zawartość poszczególnych substancji odżywczych, długość i kształt warzywa, kończąc na jego twardości, czy plenności. Jeżeli podjęliśmy już decyzję o rozpoczęciu uprawy marchwi, dobrze zastanówmy się, która odmiana będzie najlepiej dostosowana do naszych potrzeb, niezależnie od tego, czy zbiory przeznaczone będą na własny użytek, czy też do sprzedaży. Różne punkty skupów mogą mieć też swoje dodatkowe wymagania i za różne odmiany płacić różne stawki.

Stanowisko uprawy marchwi

Wyróżniamy przede wszystkim dwa rodzaje uprawy marchwi w ziemi. Tradycyjny, czyli na płaskim terenie oraz z zastosowaniem redlin. Z redlinami można się bardzo często spotkać przy okazji takich roślin jak ziemniaki czy szparagi. Są to równo usypane podłużne wały ziemi, na których wysiewane są warzywa. Ich uformowanie wymaga wykorzystania specjalnych maszyn, ale dzięki temu uzyskuje się znacznie lepsze plony, a ryzyko wykrzywienia korzeni jest mniejsze.

Gleba nie może być wapniowa, a najlepiej jeżeli wcale nie jest zasadowa. PH poniżej 7 przynosi dużo lepsze efekty. Ponieważ marchew nie jest bardzo wymagająca co do rodzaju ziemi, powinna poradzić sobie prawie wszędzie. Dobre rezultaty daje podłoże piaszczysto-gliniaste z utrzymaną umiarkowaną wilgotnością przez cały czas wzrostu rośliny. Na jednym stanowisku warzywa te mogą być wysiewane co roku maksymalnie przez trzy lata. Do tego okresu wliczają się również uprawy innych roślin korzeniowych. Bez problemu marchew może zajmować tereny po kapuście, grochu lub ziemniakach. Zaszkodzić nie powinna też wcześniejsza obecność pomidorów, ogórków, szczypioru lub cebuli.

Wysiew marchwi

W uprawie marchwi wyróżniamy trzy podstawowe terminy zbiorów, z czym bardzo ściśle powiązane są terminy wysiewu. Nasiona warzyw na zbiory wczesne muszą być umieszczane w ziemi najwcześniej, na początku wiosny, jeżeli temperatury nie spadają już poniżej 8 stopni. Zbiór letni przeprowadzany jest przy marchwi wysiewanej w ostatnich tygodniach kwietnia, natomiast późne odmiany powinny zostać wysiane do połowy maja. Bardzo często to odmiana decyduje o okresie, w którym jesteśmy zmuszeni do rozpoczęcia robót.

Technika wysiewu nasion również ma bardzo duże znaczenie przy uprawie marchwi. Odległości pomiędzy rzędami nie powinny być mniejsze niż 15 - 20 centymetrów przy uprawie konwencjonalnej lub 30 - 35 centymetrów w przypadku mechanicznego pozbywania się chwastów (mniejsze odstępy znacznie utrudniają lub uniemożliwiają wykorzystanie maszyn). Bardzo duże zagęszczenie może powodować uzyskiwanie mniejszych rozmiarów korzeni. W przypadku tej rośliny konieczne jest również dość płytkie umieszczanie nasion w glebie, na głębokości około 1,5 cm. Jeżeli zostaną wsadzone głębiej istnieje ryzyko całkowitego braku wzejścia. Płytsze sianie może wiązać się z mniejszymi plonami oraz łatwym wymyciem nasion przez ulewne deszcze.

czytaj dalej...

JAK DUŻO WIESZ O MARCHEWCE? SPRAWDŹ SIĘ! [QUIZ]

[1/13] Czy marchew może mieć kształt kulisty?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki