Siew marchwi - termin, techniki i normy wysiewu

Marchew w ogródku

Marchew uprawia się z siewu wprost na miejsce stałe. Wysiew prowadzi się na głębokość 1–3 cm w zależności od rodzaju gleby. Termin i norma siewu muszą być dostosowane do odmiany i przeznaczenia. Marchew na zbiór pęczkowy wysiewa się pod koniec marca w ilości 6–8 kg/ha. W celu uzyskania wcześniejszego kiełkowania wiosną i szybszego (o 7–14 dni) zbioru siew stosuje się pod koniec listopada lub na początku grudnia, przed zamarzaniem gleby. Wysiewa się wtedy tylko nasiona o wysokiej wartości siewnej, przyjmując normę wysiewu 8–10 kg/ha. W uprawie na zbiór letni i jesienny siew prowadzi się w kwietniu. Odmiany późne, do przechowywania, wysiewa się pod koniec kwietnia i w maju, 0,8–2 kg nasion na 1 ha. Właściwie dobrana ilość materiału siewnego i rozmieszczenie w glebie ogranicza stosowanie przerywki. Norma przy siewie tradycyjnym wynosi 3–4 kg/ha, a przy precyzyjnym 1,8–2,6 kg/ha.

Oprócz terminu i normy siewu należy także starannie utrzymywać odpowiednie zagęszczenie roślin. Marchew wczesna powinna rosnąć w ilości 150–200 szt./m2, późna 120–180 szt./m2, a ta przeznaczona do przemysłu przetwórczego 80–100 szt./m2. Jeżeli za gęsto wysieje się nasiona, można doprowadzić do wyrastania małych, zniekształconych korzeni. Konieczne będzie wtedy przerywanie roślin, a to dodatkowy nakład pracy.

Najczęściej wybieraną metodą uprawy jest siew na płask. Wschody marchwi dzięki niej są pewniejsze, a plony wyższe od tych z upraw na redlinach. Wybierając rozstawę, należy dostosować ją do stosowanych zabiegów pielęgnacyjnych i zbioru. Na mniejszych plantacjach rzędy są prowadzone w odległości 30 cm, w mechanicznej, biorąc pod uwagę rozstawę kół ciągnika, co 45 cm. Prowadzi się także siew pasowy z rzędami co 30 cm, pozostawiając 4 rzędy międzyrzędzi o szerokości 45 cm. Coraz częstszy w uprawie marchwi jest siew wstęgowy przy użyciu specjalnych redlic, w którym wysiewa się nasiona w pasie szerokości 8–10 cm.

Marchew o długich korzeniach, dodatkowo na glebach zwięzłych, poleca się uprawiać na redlinach. Ułatwiają one zbiór mechaniczny, co przekłada się na zmniejszenie nakładu pracy. Obecnie często stosuje się uprawę na redlinach. Należy szczególnie pamiętać o ich wysuszających właściwościach, co podczas suchej wiosny i lata ma negatywny wpływ na rozwój marchwi. Korzenie mogą się zapadać, zniekształcać oraz pękać. Redliny formuje się wczesną wiosną lub jesienią. Przed siewem należy poprawić ich kształt. Muszą być odpowiednio uformowane, tak by zapadały się pod naszym ciężarem. Jeśli wykonuje się je tuż przed siewem powinno się stosować wałowanie. Poprawi to osadzanie się ziemi i podsiąk wodny. Najwłaściwsze są redliny o wysokości 18 cm. Na glebach cięższych można zastosować między nimi rozstawę wynoszącą 45 cm, na innych polecane są wyższe wartości. Najlepszym rozwiązaniem, szczególnie na glebach lekkich, jest uprawa na redlinach szerokich co 67–75 cm, najlepiej 67,5 cm. Wysiewa się na nich marchew w 2 rzędach oddalonych od siebie o 6–8 cm.

Do wysiewania nasion marchwi używa się sekcyjne siewniki precyzyjne o wysokiej precyzji wysiewu. Aby w pełni móc wykorzystać ich dokładność, należy stosować nasiona kalibrowane, o podobnej wielkości, przyjmując maksymalną różnicę między największymi i najmniejszymi nasionami 0,25 mm.

Szeroki wybór nasion marchwi znajdziesz tutaj

 

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

Bibliografia:

Balcerzak J., Legańska Z., „Warzywnictwo”, wyd. Hortpress, 2000 r., s. 234–238.

Biesiada A., Kołota E., Orłowski M., „Warzywnictwo”, UWP, 2007 r., s. 271–273.

Orłowski M., Kołota E., „Uprawa warzyw”, wyd. Brasica, 1993 r., s. 161–162.

JAK DUŻO WIESZ O MARCHEWCE? SPRAWDŹ SIĘ! [QUIZ]

[1/13] Czy marchew może mieć kształt kulisty?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki