Czy już czas na siew marchwi? Sprawdź, który termin jest najlepszy!

Wysiew marchwi Wysiew marchwi

Marchew, w zależności od odmiany i przeznaczenia, możemy wysiewać w różnych terminach. Warto w swoim ogrodzie mieć choć małą grządkę tego warzywa, które dostarcza nam wielu wartościowych związków, minerałów i witamin.

Wymagania glebowe

Marchew wymaga nasłonecznionego stanowiska, w miejscu cienistym może wytwarzać wydłużone korzenie o mniejszej zawartości karotenu (będą gorzej wybarwione). Tak naprawdę możemy ją uprawiać na każdej glebie, lecz najbardziej polecane są gleby piaszczysto-gliniaste, zasobne w składniki pokarmowe i próchnicę oraz przepuszczalne. Na ciężkich glebach tworzy często zdeformowane, rozwidlone lub spękane korzenie. Dobrze rosnąć będzie również na glebach torfowych, ale niezbyt kwaśnych, które dodatkowo powinny być dobrze nawiezione i nieprzesuszone w wierzchniej warstwie.

Marchew wymaga wilgotnej, lecz nie podmokłej gleby, źle reaguje na susze. Ponadto gleba nie powinna być kwaśna, najlepszy jest odczyn w granicach pH 6,0–7,0. Równie ważna jest temperatura podczas siewu i po siewie. Jeśli przez kilka tygodni po wysianiu nasion będzie utrzymywać się temperatura poniżej 10°C, to możemy się spodziewać wybijania marchwi w pędy kwiatostanowe, czyli będzie ona tworzyć tzw. pośpiechy. Planując uprawę na zbiór wczesnym latem, musimy zapewnić roślinom glebę łatwo nagrzewającą się.

Siew

Na dzień lub dwa przed samym siewem, musimy spulchnić glebę, przekopując ją dość głęboko. Pamiętajmy również o usunięciu wszelkich chwastów, szczególnie tych będących silną konkurencją. Termin siewu dostosowujemy do odmiany i przeznaczenia marchwi. Część odmian (wczesne na zbiór w pęczkach) może być wysiewana przed nadejściem zimy – w listopadzie i grudniu. Taki wysiew najlepiej sprawdza się w cieplejszych rejonach Polski i pozwala na szybszy zbiór. Musimy dobrze wybrać odpowiedni termin siewu, by nasiona nie zdążyły wykiełkować przed zimą, gdyż młode rośliny łatwo przemarzają. Odmiany wczesne na zbiór w pęczkach możemy również wysiewać na przedwiośniu, w marcu i kwietniu.

Marchew zbieraną latem i jesienią wysiewamy:

  • w kwietniu i maju – przeznaczaną do bezpośredniego spożycia;
  • kwiecień – czerwiec – przeznaczaną do krótkotrwałego przechowywania i na jesienną konsumpcję;
  • marzec – maj – przeznaczaną do przetwórstwa.

Jeśli chcemy uprawiać ją na poplon, to latem wysiewamy nasiona odmian o krótkim okresie wegetacyjnym. Mając do dyspozycji szklarnię lub ogrzewany tunel, marchew możemy wysiać już w lutym, przy min 5°C . Nasiona umieszczamy na uprawionej glebie na głębokości 1–2 cm. Pamiętajmy również, by przed siewem je zaprawić. Do nasion marchwi możemy dodać trochę nasion kopru, co przyspieszy jej kiełkowanie i dodatnio wpłynie na jej aromatyczność.

Szeroki wybór nasion marchwi znajdziesz tutaj

 

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

Bibliografia:

Dobrakowska-Kopecka Z., Doruchowski R.W., Gapiński M., „Warzywnictwo”, PWRiL, Warszawa 1999 r., s. 122–127.

Legańska Z., Balcerzak J., „Warzywnictwo”, wyd. Hortpress, Warszawa 2000 r., s. 233–235.

Skąpski H., Dąbrowska B., „Uprawa warzyw w polu”, wyd. SGGW, Warszawa 1994 r., s. 204–209.

Zaniewicz-Bajkowska A., Panasz M., „Przedzimowe siewy” [w:] „Działkowiec”, nr 12/2009 r., s. 51.

„Niezastąpione warzywa” [w:] „Mój Piękny Ogród”, nr 3/2009 r., s. 60.

JAK DUŻO WIESZ O MARCHEWCE? SPRAWDŹ SIĘ! [QUIZ]

[1/13] Czy marchew może mieć kształt kulisty?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki