Czereśnia Regina –znakomita odmiana do przydomowych ogrodów!

Czereśnie uprawiane są w naszym kraju od setek lat. Wiosną ozdabiają nasze ogrody, a latem dostarczają nam smacznych owoców. Wywodzą się z jednego gatunku – czereśni ptasiej (Prunus avium). Dzielimy je na sercówki z owocami o miękkim miąższu oraz chrząstki o miąższu jędrnym.

Wymagania

Czereśnie wcześnie zakwitają (ok. 20 kwietnia) i z tego powodu są bardziej wrażliwe na mróz niż jabłonie i wiśnie. Ponadto drzewa porażone przez raka bakteryjnego szybciej przemarzają. Preferują gleby przepuszczalne, żyzne, umiarkowanie wilgotne i przewiewne. Źle rosną na glebach suchych i piaszczystych, które szybko tracą ciepło, a także na ciężkich zlewnych i zimnych. 

Większość czereśni jest obcopylna, do zawiązania owoców wymagają pyłku innej odmiany – zapylacza. Termin kwitnienia obu odmian powinien się pokrywać, także drzewa powinny dojrzewać w podobnym czasie.

Charakterystyka odmiany

W wyborze odmiany zarówno do uprawy towarowej, jak i amatorskiej ważnych jest kilka czynników, m.in. odporność drzewa na mróz i choroby, pokrój, wielkość owoców, plenność oraz termin zakwitania i dojrzewania. Dość młodą odmianą jest Regina, którą szczególnie poleca się do ogrodów przydomowych. Wyselekcjonowano ją w Niemczech, jest krzyżówką odmian Schneidera Późna i Rube. Drzewo rośnie średnio silnie, tworząc kształtną koronę z wyraźnie zaznaczonym przewodnikiem. Z tego też względu może być sadzone w większym zagęszczeniu, tj. 3,5–4,0 x 2,0 m. Jest wrażliwe na mróz, lecz odporne na większość chorób, szczególnie raka bakteryjnego. Później zaczyna owocować, po wielu innych odmianach czereśni, regularnie, umiarkowanie obficie plonuje.

Regina polecana jest do zacisznych stanowisk w ogrodzie przydomowym lub działkowym, nie jest typową odmianą do produkcji towarowej – zbyt nisko dochodowa ze względu na średni plon. Największym jej atutem są duże owoce (9–10 g), sercowatego kształtu o ciemnoczerwonej, błyszczącej skórce. Miąższ posiadają jasnoczerwony, soczysty, smaczny, chrząstkowaty. Zbieramy je w siódmym tygodniu dojrzewania czereśni, kilka dni po odmianie Hedelfińska, tzn. na przełomie lipca i sierpnia. Owoce możemy przetrzymywać dłużej na drzewie, nie pękają, ponadto dobrze znoszą transport.  

Zapylacze: Sam, Hedelfińska, Schneidera Późna.

Polecane podkładki: czereśnia ptasia, F12/1.

Pielęgnacja i ochrona

Pamiętajmy, aby przed sadzeniem drzewka odpowiednio przygotować glebę – powinniśmy ją wzbogacić w próchnicę oraz dobrze spulchnić. Po posadzeniu możemy wokół pnia ułożyć obornik i przykryć go cienką warstwą gleby. Ten zabieg pozwoli na ochronę drzewa przed utratą wody i dodatkowo będzie wzbogacać je o składniki pokarmowe.

Owoce czereśni są nie tylko atrakcyjne dla nas, prawdziwymi ich smakoszami są ptaki, głównie szpaki i kwiczoły. Jeśli chcemy ochronić nasze drzewa przed nimi, zastosujmy specjalne siatki ochronne lub emitery odgłosów drapieżnych ptaków.

 

 

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

Bibliografia:

Gawryś A., „Owoce prosto z drzewa” [w:] „Kwietnik”, nr 7/2008 r., s. 46.

Klimek G., „Sadownictwo część 2”, WSiP, Warszawa 2000 r., s. 143–149.

Legańska Z. (red.), „Sadownictwo”, wyd. Hortpress, Warszawa 2002 r., s. 309–313.

Mika A., „Sad dochodowy”, wyd. Hortpress, Warszawa 2010 r., s. 237–243.

Przybyła A., „Na wyścigi ze szpakami” [w:] „Ogrody” nr 6/2006 r., s. 24.

Rozpara E., „Karłowe czereśnie na działki” [w:] „Działkowiec” nr 8/2005 r., s. 53.

 

ZMIERZ SIĘ Z CZEREŚNIĄ I SIĘGNIJ DO NASZYCH PYTAŃ! [QUIZ]

[1/14] Czy drewno czereśni ma zastosowanie w przemyśle stolarskim?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki