Odmiany czereśni – odpowiedni wybór to połowa sukcesu!

Uprawa czereśni Dojrzałe owoce czereśni

Duży wpływ na wysoki plon dobrej jakości oraz powodzenie produkcji czereśni ma odpowiedni dobór odmiany. Czereśnia jest wrażliwa na bardzo niskie temperatury. W Polsce zimy sięgają czasem -25°C, co bywa niebezpieczne dla drzew. Zaleca się więc produkcję odmian odpornych na mróz. Na tereny o dużych opadach deszczu warto wybierać odmiany mało podatne na pękanie owoców.

Czereśnia wywodzi się z czereśni ptasiej. Wyróżnia się dwie grupy: sercówki o miękkim miąższu oraz chrząstki o jędrnym, chrząstkowatym miąższu. Klasyfikacja ta nie do końca oddaje rzeczywistość ze względu na krzyżowanie odmian. Ponadto struktura miąższu danego owocu może się zmieniać w miarę uzyskiwania dojrzałości. Czereśnie kwitną w Polsce zwykle w połowie kwietnia. Większość odmian jest obcopylna, jednak między niektórymi może występować intersterylność. W Krajowym Rejestrze COBORU podanych jest 20 odmian.

Burlat

Francuska odmiana. Drzewo silnie rosnące. Średnio wchodzi w okres dojrzewania. Owoce dojrzewają w 3. tygodniu dojrzewania czereśni, zwykle w połowie czerwca. Drzewo odporne na mróz i raka bakteryjnego. Zawiązuje duże owoce (6,5–7,0 g), sercowate, pofałdowane, o ciemnoczerwonej skórce. Miąższ jest ciemny, soczysty, smaczny i twardawy. Owoce mogą pękać podczas deszczu, ale dobrze znoszą transport. Odmiana dobra na podkładki karłowe do ogrodów działkowych. Bardzo częsta w produkcji towarowej. Prowadzona na podkładce karłowej owocuje już w drugim roku po posadzeniu. Szczepiona na czereśni ptasiej silnie rośnie, lecz późno wchodzi w okres dojrzewania.

Zapylacze: Hedelfińska, Rainier, Vega

Büttnera Czerwona, syn. Poznańska

Niemiecka odmiana. Silnie lub bardzo silnie rosnące drzewo. Wcześnie wchodzi w okres dojrzewania. Dojrzałość zbiorcza owoców przypada w połowie lipca. Owoce są duże (6–8 g), sercowate, o żółtej skórce z delikatnym czerwonym rumieńcem, z czasem pokrywającym całą powierzchnię. Miąższ żółty, czerwony przy pestce, słodki, smaczny, chrząstkowy – przy niedoborze wapnia w glebie miękki. Sok bezbarwny. Owoce podatne na pękanie w czasie deszczu. Dobrze znoszą transport. Drzewo odporne na mróz i choroby. Obficie plonuje. Odmiana coraz rzadziej wybierana do produkcji towarowej, dobra do ogródków działkowych.

Zapylacze: Hedelfińska, Van, Vega

Hedelfińska

Niemiecka odmiana. Umiarkowanie lub silnie rosnące drzewo. Wrażliwe na mróz i raka bakteryjnego, za to dobrze regenerujące uszkodzenia. Odmiana późna, owoce dojrzewają w drugiej połowie lipca, w 5.–6. tygodniu dojrzewania czereśni. Owocuje obficie, równomiernie. Owoce duże lub bardzo duże (6,8–8,0 g), jajowate, o ciemnej, brązowofioletowej skórce, prawie czarnej podczas pełnej dojrzałości zbiorczej. Miąższ ciemny, chrząstkowy, smaczny, ciężko odchodzący od pestki. Sok barwiący. Owoce odporne na pękanie podczas deszczu. Dobrze znoszą transport oraz długo utrzymują trwałość. Obecnie wypierana przez odmianę Kordia owocującą w podobnym terminie i o podobnej jakości owoców.

Zapylacze: Büttnera Czerwona, Kordia, Sam, Schneidera Późna, Van

Hedelfińska jest dobrym zapylaczem dla innych odmian.

Karesova, syn. Karesova Rana

Czeska odmiana. Drzewo o średnio silnym wzroście. Owoce dojrzewają wcześnie, w 3. tygodniu dojrzewania czereśni (połowa czerwca), podobnie jak Burlat. Obficie plonuje. Owoce średniej wielkości (6–7 g), sercowate, ciemnoczerwone, prawie czarne. Miąższ smaczny. Sok ciemnoczerwony, barwiący. Owoce nie pękają podczas deszczu i dobrze znoszą transport. Odmiana polecana do intensywnych sadów, szczególnie w rejonach o dużej ilości opadów.

Zapylacze: Büttnera Czerwona, Merton Premier, Schneidera Późna, Vega

Kordia (Techlovicka)

Czeska odmiana. Drzewo o umiarkowanym wzroście. Wrażliwe na mróz, pąki kwiatowe wrażliwe na przymrozki, ale odporne na choroby. Obficie owocuje. Dojrzałość zbiorcza przypada w połowie lipca, w 5.–6. tygodniu dojrzewania czereśni, tuż po dojrzewaniu Hedelfińskiej. Zawiązuje duże lub bardzo duże owoce (8–10 g), sercowate, wydłużone o ciemnej skórce. Miąższ chrząstkowy i smaczny. Sok barwiący. Owoce mało podatne na pękanie podczas deszczu i gnicie, dobrze znoszą transport.

Zapylacze: Hedelfińska, Sam, Schneidera Pozna, Van

czytaj dalej...

ZMIERZ SIĘ Z CZEREŚNIĄ I SIĘGNIJ DO NASZYCH PYTAŃ! [QUIZ]

[1/14] Czy drewno czereśni ma zastosowanie w przemyśle stolarskim?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki