Czereśnia Hedelfińska - poznaj jedną z najważniejszych odmian w Polsce

Czereśnie Czereśnie

Czereśnia Hedelfińska jest jedną z najważniejszych uprawianych obecnie odmian. Znana jest już od ponad stu lat, jej pochodzenie nie jest jednak do końca znane, choć najczęściej wskazuje się Niemcy. Okazuje się, że czereśnia ta niezmiennie plasuje się w czołówce odmian eksportowych, ponieważ bardzo dobrze znosi transport. Poza tym jej owoce są pożądane przez konsumentów z racji pysznego smaku, ciekawego ubarwienia i nietypowego kształtu.

Opis drzewa

Drzewo rośnie naprawdę silnie. Interesująca jest tworzona przez nie korona, która staje się mocno rozłożysta. Jednak prawdziwym znakiem rozpoznawczym tej odmiany są rozchodzące się wachlarzowato na boki, lekko zwisające, gałęzie, które od razu pozwalają odróżnić Hedelfińską od innych czereśni. Pędy jednoroczne są średnio grube i gęsto pokryte przetchlinkami.

Owoce

Także owoce czereśni Hedelfińskiej są dosyć specyficzne. Przede wszystkim mają wydłużony, czasami wręcz jajowaty, kształt. Ważą przeciętnie 7–8,5 g, co zalicza je przy okazji do grupy owoców dosyć dużych. Również ich kolor jest charakterystyczny, bo przy pełnej dojrzałości wręcz ciemnobrązowy, lub nawet czarny, z fioletowym odcieniem. Skórka ogólnie jest delikatna i błyszcząca. Miąższ z kolei jest ciemnoczerwony, soczysty, jędrny, a w smaku – słodki i winny. Sok wyciśnięty z owoców tej odmiany jest równie pyszny, ale przy tym mocno barwiący. Co do pestki, to okazuje się ona dosyć długa i spłaszczona oraz, niestety, źle oddzielająca się od miąższu.

Zbiór

Hedelfińska jest odmianą dosyć późną. Zaczyna bowiem owocować na przełomie szóstego i siódmego tygodnia dojrzewania czereśni, co przypada mniej więcej w drugiej połowie lipca. Ważne jest jednak, że zawsze plonuje obficie i jest praktycznie niezawodna. Przy tym wszystkim stanowi też świetny zapylacz dla innych czereśni. Dla niej z kolei odpowiednimi zapylaczami są: Büttnera Czerwona, Summit, Sam, Schneidera Późna czy Napoleona.

Warto też zapamiętać, że Hedelfińska dojrzewa równomiernie, a jej wytrzymałość pozbiorcza jest bardzo wysoka. Okazuje się, że zradzane przez nią czereśnie długo zachowają świeży wygląd i połysk.

Wytrzymałość

O czereśni tej mówi się, że jest drzewem rosnącym naprawdę zdrowo, co sprawia, że jest bardzo trwałe. Zauważa się, że szybko regeneruje się ona po wszelkich uszkodzeniach. Niestety, takich może być sporo. Hedelfińska jest bowiem wrażliwa na deszcze, która sprawiają, że jej czereśnie łatwo pękają. Poza tym odmiana ta okazuje się niezwykle wrażliwa na raka bakteryjnego. Nie można jednak zapominać o niekwestionowanej zalecie Hedelfińskiej, czyli bardzo dużej odporności na mróz.

Przydatność

Ze względu na świetne znoszenie warunków transportu czereśnia Hedelfińska jest pożądana w uprawie towarowej, co zresztą ma odzwierciedlenie w eksporcie tej odmiany na cały świat. Nie wyklucza to oczywiście sadzenia jej w przydomowych ogródkach czy na działkach. Obecnie zauważa się jednak, że czereśnia ta jest powoli wypierana przez bardziej wytrzymałą Kordię.   

Autor: Dagmara Deska

Bibliografia:

  1. Brzeziński W., Atlas czereśni dla sadowników i szkółkarzy, Gdynia 2012, s. 87.
  2. Czynczyk A., Lange E., Mika A. i in., Sadownictwo, Warszawa 2002, s. 311, 312–313.
  3. Dereń D., Tygodnie dojrzewania odmian czereśni i wiśni, „Mój Piękny Ogród”, nr 6/2006, s. 60.
  4. Klimek G., Sadownictwo, cz. 2, Warszawa 1997, s. 145, 149.
  5. Mika A., Sad dochodowy, Warszawa 2010, s. 242.
  6. Pomologia, red. A. Rejman, Warszawa 1994, s. 301–302.
  7. Sadownictwo, red. S. A. Pieniążek, Warszawa 2000, s. 76.

ZMIERZ SIĘ Z CZEREŚNIĄ I SIĘGNIJ DO NASZYCH PYTAŃ! [QUIZ]

[1/14] Czy drewno czereśni ma zastosowanie w przemyśle stolarskim?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki