Czereśnia Sunburst - samopłodna odmiana o rekordowo dużych owocach

Czereśnia Sunburst to rekordzista, jeśli chodzi o masę zradzanych owoców. Okazuje się bowiem, że pojedyncze okazy mogą ważyć nawet ponad 20 g (!). Oprócz tego jest to odmiana samopłodna, będąca też uniwersalnym zapylaczem dla innych czereśni. Sunburst uznawana jest za odmianę siostrzaną z Lapinsem, a otrzymano ją w wyniku krzyżówki czereśni Van i Stella.

Opis

Drzewo rośnie umiarkowanie silnie i tworzy okazałą, mocno zagęszczoną oraz wyraźnie wzniesioną, koronę. Jego kwiaty są białe, a owoce z kolei – przy pełnej dojrzałości – wręcz purpurowe (wcześniej intensywnie czerwone). Miąższ, z racji tego, że czereśnię tę zaliczamy do chrząstek, jest w miarę zwięzły, aromatyczny i soczysty; w kolorze – czerwony. Jeśli chodzi o kształt, to owoce te można określić jako sercowate i przy tym szerokie. Nawet samo zagłębienie szypułkowe jest dosyć pokaźne. Pestka z kolei okazuje się pękata i raczej niesymetryczna, ale – co najważniejsze – świetnie odchodzi od miąższu. Wagowo czereśnie Sunburst wypadają, oczywiście, bardzo dobrze, ponieważ ich średnia masa wynosi 8–14 g. Choć, jak wspomniano na wstępie, owoce mogą się okazać o wiele większe.

Nawożenie

Czereśnię tę ceni się jako roślinę uprawianą w przydomowym ogródku. Jeśli jednak chcemy, żeby dobrze wyrosła, to nie możemy zapominać o odpowiedniej pielęgnacji. I tak też w wypadku mało żyznej gleby porośniętej murawą należy pamiętać o tym, by wszelkie chwasty wyrywać wyłącznie mechanicznie, ponieważ doglebowe środki chwastobójcze mogą wpłynąć negatywnie na stan rośliny. Jeżeli natomiast ziemia jest bogata w składniki odżywcze, to wystarczy wiosenne ściółkowanie drzew obornikiem. Taki zabieg pozwala zatrzymać wilgoć w strefie intensywnego rozwoju korzeni. 

Zbiór i wytrzymałość

Sunburst plonuje regularnie i obficie. Owoce tej odmiany pojawiają się zazwyczaj w piątym tygodniu dojrzewania czereśni, czyli na początku lipca. Niestety, źle znoszą transport, ponieważ miąższ bardzo szybko mięknie i się odkształca, a poza tym przy dłuższym składowaniu skórka zmienia swój kolor. Okazuje się jednak, że stosowanie na około trzy tygodnie przed zbiorem oprysków preparatami zawierającymi giberelinę GA3 oraz wapno wpływa pozytywnie na twardość czereśni. Jeśli chodzi o odporność na mróz, to jest ona raczej umiarkowana.

Autor: Dagmara Deska

Bibliografia:

  1. Brzeziński W., Atlas czereśni dla sadowników i szkółkarzy, Gdynia 2012, s. 75.
  2. Dereń D., Tygodnie dojrzewania odmian czereśni i wiśni, „Mój Piękny Ogród”, nr 6/2006, s. 60.
  3. Klimek G., Sadownictwo, cz. 2, Warszawa 1997, s. 145, 148.
  4. Przybyła A.A., Na wyścigi ze szpakami, „Ogrody”, nr 6/2006, s. 24–28.

 

ZMIERZ SIĘ Z CZEREŚNIĄ I SIĘGNIJ DO NASZYCH PYTAŃ! [QUIZ]

[1/14] Czy drewno czereśni ma zastosowanie w przemyśle stolarskim?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki