O czym trzeba pamiętać, wybierając zapylacze czereśni? Poznaj najważniejsze z nich!

Pszczoła zapylająca czereśnię Trzmiel zapylający czereśnię

Zapylacze czereśni to temat, którym powinien zainteresować się każdy, kto chciałby założyć sad z tymi drzewami. Okazuje się bowiem, że praktycznie wszystkie odmiany są obcopylne, a te samopylne da się zliczyć na palcach jednej ręki. Co więcej, między niektórymi czereśniami występuje zjawisko intersterylności, czyli niezgodność genetyczna prowadząca do braku możliwości wzajemnego zapylenia. Jest to informacja niezwykle ważna, o której trzeba koniecznie pamiętać podczas wyboru odmian.

Po co w ogóle zapylacze?

Czereśnie w większości nie są w stanie same zapylić swoich własnych kwiatów. Potrzebują zatem w pobliżu innych odmian, których pyłek im w tym pomoże. Ważne jest, by drzewa takie znajdowały się od siebie w odpowiedniej odległości, tak, aby owady przenosiły jak najwięcej pyłku z jednej czereśni na drugą.

Jak sadzić zapylacze?

W sadach towarowych zaleca się umieszczanie drzew w proporcji jeden zapylacz na osiem roślin zapylanych. Dobrze zatem posadzić zapylacz w taki sposób, aby odmiany zapylane okalały go z każdej strony. Należy też zwrócić uwagę na to, żeby drzewa znajdowały się od siebie w odległości ok. 10 m, ponieważ takie nasadzenie najoptymalniej zgrywa się z lotem owadów przenoszących pyłek na znamiona słupków kwiatów czereśni.

Za świetne owady zapylające uważa się osy, pszczoły oraz trzmiele. Te ostatnie magazynują pyłek w specjalnych koszyczkach znajdujących się na ich tylnych odnóżach. Okazuje się jednak, że to nie on, a sypki pyłek, który przyczepia się do włosków na ich sporych ciałach, jest w stanie zapylić kwiaty. W sadach czereśniowych zaleca się zatem wstawianie uli z trzmielami w liczbie co najmniej dwóch sztuk na hektar.

Jeśli czereśnie będą rosły w odległości większej niż co 10 m, to wtedy należy naciąć kwitnące pędy zapylaczy i wstawić je do plastikowych butelek wypełnionych wodą, które następnie trzeba przywiązać do czereśni co ok. 15–18 m na wysokości mniej więcej 1,5 m, ponieważ to właśnie na niej najczęściej przelatują owady. Naprawdę warto zadbać o odpowiednie rozmieszczenie roślin, ponieważ bliskość drzew może zwiększyć owocowanie od 50% do nawet 90%, a te same kwiaty będą mogły być zapylone nawet pięciokrotnie.

Zapylacze czereśni

ODMIANA:

ZAPYLACZ:

INTERSTELYRNOŚĆ Z ODMIANAMI:

Bellise

Samba, Sweetheart

 

Burlat

Hedelfińska, Jaboulay, Rainier, Van, Vega, Wczesna Riversa

 

Büttnera Czerwona

Hedelfińska, Kunzego, Van, Vega

 

Germsdorfska

Hedelfińska, Kunzego, Van

Bing, Lambert, Schneidera Późna

Hedelfińska

Büttnera Czerwona, Kordia, Sam, Summit, Ulster, Van

Vega, Vista

Heidegger

Sam, Vega

 

Karesova

Merton Premier, Schneidera Późna, Vega, Wczesna Riversa

 

Karina

Alma, Bianca, Sam

 

Kassina

Büttnera Czerwona, Kunzego, Napoleona, Schneidera Późna, Wczesna Riversa

Merton Premier, Victor, Viva

Kordia

Hedelfińska, Heidegger, Regina, Sam, Schneidera Późna, Star, Van, Wczesna Rivers

 

 
czytaj dalej...

ZMIERZ SIĘ Z CZEREŚNIĄ I SIĘGNIJ DO NASZYCH PYTAŃ! [QUIZ]

[1/14] Czy drewno czereśni ma zastosowanie w przemyśle stolarskim?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki