
Szkodniki czereśni nam niegroźne! Dzielimy się wskazówkami o rozpoznaniu i zwalczaniu
Opieńka miodowa – to choroba wywoływana przez grzyby, atakująca także jabłonie i grusze. Jeśli drzewo zaczyna wysychać, a spod kory i z zagłębień wydobywa się charakterystyczny zapach pleśni, znak to, że zostało ono zaatakowane przez tę chorobę.
PRZECIWDZIAŁANIE: niestety, nic nie możemy zrobić, by uratować drzewo. Pozostaje nam jedynie zapobieżenie rozprzestrzenieniu się choroby na inne okazy (zagrożone są nie tylko czereśnie, ale inne drzewa owocowe) poprzez wykopanie porażonego drzewa i spalenie. Następnie należy wykopać glebę na zainfekowanym obszarze i zastąpić ją nową, niezarażoną. W ten sposób ochronimy nowo posadzone drzewko przed tym samym losem.
Rak bakteryjny drzew pestkowych – jak widać, sieje postrach nie tylko wśród czereśni, ale także innych drzew pestkowych np. śliwy. Że mamy do czynienia właśnie z tą chorobą, można poznać po sączącej się z ran czerwonej, gęstej mazi. Ponadto, wśród mniej charakterystycznych i często pojawiających się, również w przypadku innych chorób objawów, wymienić trzeba wysychanie drzewa i wcześniejsze obumieranie pąków.
PRZECIWDZIAŁANIE: pozostaje nam jedynie udaremnić rozprzestrzenianie się choroby na inne drzewka przez wycięcie i spalenie zainfekowanego okazu. Bakteria wdaje się przez rany po cięciu, dlatego w ramach profilaktyki, powinniśmy odkażać narzędzia do przycinania spirytusem lub roztworem chlorku. W ten sposób zmniejszymy ryzyko wystąpienia tej niebezpiecznej choroby w naszym sadzie.
Brunatna zgnilizna drzew pestkowych – w pierwszej kolejności grzyb atakuje kwiaty lub owoce wiśni. Do zarażenia pędów i gałęzi dochodzi poprzez grzyby, które zimują w zainfekowanych i obumarłych kwiatach lub owocach. Choroba powoduje zamieranie pędów, a objawia się sączeniem gęstej mazi ze zrakowaciałych miejsc.
PRZECIWDZIAŁANIE: aby zahamować rozwój choroby, należy wycinać i palić zaatakowane pędy oraz stosować profilaktycznie opryski antyrakowe fungicydami miedziowymi.
Dziurkowatość liści drzew pestkowych – to choroba łatwa do zdiagnozowania, gdyż trawi liście od środka. Sprawia, że pojawiają się na nich brązowe plamy, które stopniowo się wykruszają i powodują powstawanie dziur z czerwonawą otoczką. Dziurkowatość jest wywoływana przez grzyby i może zaatakować także pąki, pędy, a nawet owoce.
PRZECIWDZIAŁANIE: stosowanie oprysków fungicydami miedziowymi oraz wycinanie zaatakowanych pędów pozwoli powstrzymać rozwój choroby.
Drobna plamistość liści drzew pestkowych – również jest łatwa do rozpoznania, gdyż objawia się tym, że na wierzchniej stronie liści pojawiają się brunatnawe plamy, powodujące żółknięcie, wysychanie i w efekcie prowadzące do przedwczesnego opadania liści.
PRZECIWDZIAŁANIE: stosowanie oprysków z fungicydów po okresie kwitnienia oraz po zbiorach. W okresie jesiennym, w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się choroby, opadłe liście należy spryskać mocznikiem (5-procentowym roztworem).
Zasychanie liści czereśni – w naszym kraju choroba ta występuje rzadko. Jak nietrudno się domyślić, objawia się stopniowym żółknięciem, następnie brązowieniem i obumieraniem liści. To właśnie na drzewie zaatakowanym przez grzyba wywołującego tę chorobę widzimy liście przez całą zimę, gdyż mimo obumierania, nie opadają.
PRZECIWDZIAŁANIE: stosowanie oprysku, np. z preparatu Kaptan 50 WP, po okresie kwitnienia.
Szorstkość liści czereśni – znakiem, że drzewo zostało zaatakowane przez wirus wywołujący tę chorobę, są ciemnawo-zielone plamy na liściach, które następnie ulegają deformacji i strzępieniu.
PRZECIWDZIAŁANIE: ponieważ choroba może się rozwinąć na pojedynczych gałęziach lub całym drzewie, zaleca się usunięcie chorego drzewa, by wirus wywołujący szorstkość liści nie rozprzestrzeniał się dalej na inne okazy w sadzie czy ogrodzie.
Nekrotyczna pierścieniowa plamistość czereśni – objawia się powolnym skręcaniem i marnieniem liści, a w efekcie obumarciem drzewa. Porażone liście przybierają najróżniejsze barwy, przypominając mozaikę – zielono-żółto-brązową. Obumierająca, brązowiejąca tkanka wykrusza się, tworząc dziury.
PRZECIWDZIAŁANIE: jeśli zauważymy pierwsze objawy plamistości, niezwłocznie musimy usunąć porażone drzewo z sadu, by uniknąć zainfekowania innych.
Żółtaczka wiśni – to nic innego, jak proces żółknięcia liści – początkowo w postaci niewielkich obszarowo odbarwień, później w formie silnego porażenia, co powoduje przedwczesne opadanie liści, a także niekorzystnie rzutuje na ilość wykształcanych pąków (zmniejsza ich ilość).
PRZECIWDZIAŁANIE: by uniknąć wirusa, który przenosi się podczas szczepienia i okulizacji, już w produkcji szkółkarskiej należy zastosować zabiegi profilaktyczne i nie stosować oczek i zrazów zaatakowanych przez wirusa wywołującego żółtaczkę.
czytaj dalej...Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!
Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska
Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl