Świerzbnica polna – opis, występowanie i zwalczanie

Świerzbnica polna Świerzbnica polna

Świerzbnica polna jest pospolitym w Polsce chwastem upraw różnego rodzaju. Na szczęście nie sprawia w nich większego problemu, dzięki czemu nie trzeba jej usuwać za pomocą środków chemicznych. Ma ładny pokrój – uroku dodają jej zwłaszcza lekko fioletowe kwiaty, które stanowią prawdziwą ozdobę łąk i nieużytków.

Charakterystyka

Ta trwała roślina jest pospolitym w Polsce chwastem. Łodyga świerzbnicy polnej może osiągnąć aż od 60 do 100 centymetrów wysokości. Najczęściej jest silnie rozgałęziona i ma żywy, zielony kolor. Na niższych partiach łodygi znajduje się dużo liści, które mają eliptycznie lancetowaty kształt, są pierzastosieczne lub głęboko wycinane, najczęściej owłosione. W wyższej części liście pojawiają się sporadycznie, na rozgałęzieniach, są niewielkie, iglaste lub języczkowe, wszystkie mają ciemnozielony kolor.

Kwitnienie świerzbnicy polnej rozpoczyna się w maju  trwa aż do końca września. Na jednej łodydze mogą znajdować się zarówno kwiaty obupłciowe, jak i wyłącznie żeńskie, które różnią się przede wszystkim wielkością – te pierwsze są większe, mają liliowy lub czerwony kolor korony, bardzo rzadko zdarzają się białe. Kwiaty żeńskie są wyraźnie mniejsze. Owocem jest zielona lub żółta niełupka, która cała jest pokryta mikroskopijnymi włoskami. Roślina może się rozmnażać również poprzez podziemne rozłogi korzeniowe.

Występowanie

Świerzbnica polna to bardzo pospolita roślina pojawiająca się na całym terenie Polski – szczególnie popularna jest na niżu i w niższych partiach górskich. Pojawia się jako chwast w uprawach różnego typu, ale jest to rzadkie zjawisko – częściej pojedynczo lub w małych zbiorowiskach występuje na suchych łąkach, w zaroślach, na miedzach i przydrożach, rośnie także na skrajach pól.

Preferuje gleby średnie, szczególnie lassowe i rędziny, o gliniastym podłożu. Lubi stanowiska suche i słoneczne, zasobne w węglan wapnia, którego potrzebuje w dużych ilościach do rozwoju.

Szkodliwość

Nie można mówić o szkodliwości świerzbnicy polnej – pojawia się ona w uprawach rzadko i nie robi tam większego spustoszenia. Najczęściej wyrasta w uprawach wieloletnich, koniczynie i lucernie, ale często porasta również inne plantacje – także ogrody warzywne, zboża i rzepak. Pojawia się na łąkach i pastwiskach, ale jej obecność jest obojętna – nie zagłusza bardziej wartościowych roślin, ale sama nie przedstawia większej wartości odżywczej dla zwierząt gospodarskich.

Zwalczanie

Nie zarejestrowano herbicydów odpowiednich do zwalczania świerzbnicy polnej. Nie jest to jednak powód do zmartwienia – roślina pojawia się w uprawie tak rzadko i na tak małą skalę, że nie ma potrzeby sięgania po środki chemiczne. Chwast można w stu procentach zwalczyć stosując wyłącznie naturalne sposoby. Przede wszystkim powinno w tym pomóc prowadzenie odpowiedniej i zrównoważonej gospodarki. Pierwszym działaniem po pojawieniu się świerzbnicy na polu jest wprowadzenie płodozmianu – na tym stanowisku na zmianę zaprowadzamy plantację ziemniaków lub innych roślin okopowych i zielonych ugorów. Co więcej, chwast powinien wyginąć po zabiegu nawożenia mineralnego. W czasie odchwaszczania mechanicznego powinniśmy pamiętać, żeby usunąć z ziemi pozostałe kłącza, na których znajdują się pączki przybyszowe, przez które roślina może się odrodzić.

Katarzyna Kaźmierczak

Literatura:

Hołubowicz-Kliza G., Rolniczy atlas chwastów, Puławy 2011, s. 262

Nawara Z., Rośliny łąkowe, Warszawa 2012, s. 204-205

Tymrakiewicz W., Atlas chwastów, Warszawa 1974, s. 334

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki