Przelot pospolity - poznaj popularną roślinę leczniczą porastającą nasze łąki
Jak pozbyć się iglicy pospolitej? Przedstawiamy sposoby
Zobacz także
Iglica pospolita (Erodium cicutarium) jest uznawana za chwast segetalny. Jest rośliną jarą, która może zimować. W Polsce często występuje na całym niżu i na terenach górskich niżej położonych.
Cechy charakterystyczne
Rośliny iglicy osiągają wysokość od 7 do 50 cm i wytwarzają palowy system korzeniowy. Na początku wzrostu przybierają one kształt rozety, a później dopiero wyrasta z nich łodyga, która jest rozgałęziona i owłosiona. Może być ona lekko uniesiona lub pokładająca się. Liście iglicy są wydłużone, pierzastosieczne i mogą być osadzone na bardzo krótkich ogonkach. Kwiatostany mają kształt baldachu, są osadzone na długich szypułach, 5-10-kwiatowe. Kwiaty mogą mieć barwę od różowej do liliowej lub białej. Kwitnienie rozpoczynają w kwietniu, a kończą we wrześniu. Owoc iglicy posiada dziubek i rozpada się na 5 rozłupek, które są szarobrunatnego koloru i mają częściowo owłosioną, skręcającą się ość. Dzięki tej spiralnej ości nasiona mogą być odrzucane na kilka metrów od rośliny. Dodatkowo ułatwia ona ulokowanie się nasion w glebie. Jedna roślina może wydać do 600 nasion, które bardzo dobrze kiełkują po przemarznięciu.
Występowanie i zwalczanie
Iglicę pospolitą najczęściej można spotkać na glebach piaszczystych i gliniastych, które są lekko zakwaszone. Jest ona rośliną azotolubną. Pojawia się w zasiewach zbóż i roślin okopowych, a także w rzepaku i wieloletnich uprawach roślin motylkowych. Może też rosnąć na zaoranych ścierniskach, odłogach, ugorach, miedzach i przydrożach.
Najważniejszą metodą ograniczającą występowanie iglicy pospolitej jest wysiew zdrowego i wolnego od chwastów materiału siewnego. Na polu po zbiorze zbóż można wykonywać pożniwną uprawę odchwaszczającą, a na wiosnę bronowanie zasiewów roślin. Można też pielić międzyrzędzia, a w ostateczności stosować ochronę chemiczną.
Autor: mgr inż. Kinga Borek
Bibliografia:
- Hołubowicz-Kliza G., „Iglica pospolita”, (w:) „Biologia chwastów”, IUNG-PIB, Puławy, str. 130
- Paradowski A., „Iglica pospolita”, (w:) „Atlas chwastów”, Plantpress, Kraków 2013 r., str. 58
- Szafer W., „Erodium”, (w:) „Rośliny polskie”, PWN, Warszawa 1976 r., str. 409
ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH
Zobacz także
Dodaj komentarz
Tagi
Iglica pospolita Iglica pospolita - chwast Iglica pospolita - występowanie Iglica pospolita - zwalczanie Jak zwalczyć iglicę pospolitą? Chwasty w zbożach Chwasty polowe Chwasty ogrodowe Chwasty ruderalne Trujące chwasty Zwalczanie chwastów w rzepaku Chwasty w okopowych Oprysk na chwasty w rzepaku Chwasty w rzepakuOgłoszenia premium
Przenośnik Ślimakowy
Suszarnia SP kompatybilna z biogazownią
Testowa Suszarnia SP do kukurydzy, zbóż
Kontenerowa suszarnia do ziaren kukurydzy
działka rolna Krąg gmina Polanów
Grunt rolny 29,4579 ha na Mazurach Garbatych
Certyfikowany olej CBD Full Spectrum 3%-30%!!!
30 % roztwór azotowy - nowość
Pożyczki Hipoteczne Bez Bik pod grunty
Uprawa
- Żyto
- Łubin
- Bobik
- Buraki
- Choroby roślin
- Choroby zbóż
- Chwasty
- Facelia
- Gleby
- Gorczyca
- Groch siewny
- Gryka
- Jęczmień
- Koniczyna
- Kukurydza
- Lucerna
- Nawożenie
- Odmiany ziemniaków
- Owies
- Pszenżyto
- Pszenica
- Rośliny lecznicze
- Rośliny pastewne
- Rośliny strączkowe
- Rzepak
- Soczewica
- Soja
- Szkodniki upraw
- Trawy łąkowe
- Tytoń
- Uprawa
- Wyka
- Zabiegi agrotechniczne
- Zboża
- Ziemniaki