Rajgras wyniosły - opis, wymagania, występowanie i zbiór znanej trawy pastewnej

Inna nazwa rajgrasu wyniosłego (Arrhenatherum elatius) to rajgras francuski. Jest trawą wysoką, luźnokępową, o dobrej wartości.

Odmiany

W Krajowym Rejestrze COBORU znajduje się tylko jedna odmiana rajgrasu wyniosłego – Median. Została wyhodowana przez DLF Trifolium A/S Dansk Planteforaedling. Odmiana ta cechuje się średniowczesnością oraz dobrym przezimowaniem. Może być 2-, 3-kośnie użytkowana.

Cechy charakterystyczne

Arrhenatherum elatius ma silnie rozwinięty system korzeniowy, a jego długie korzenie mogą wrastać nawet do 100 cm w głąb gleby. Jest gatunkiem jarym. Jego łodygi mogą osiągać wysokość od 50 do 150 cm, są wzniesione lub zgięte kolankowato u nasady. Są koloru jasnozielonego oraz posiadają gładkie i błyszczące źdźbła. Pędy generatywne mogą osiągać 180 cm długości, ale w kępach dominują pędy wegetatywne. Liście są płaskie i gładkie, ale mogą wytwarzać pojedyncze włoski. Kwiatostanem jest wiecha właściwa lub podwójna, która dopiero podczas okresu kwitnienia jest rozpierzchła i może osiągać do 30 cm długości. Niekiedy zdarza się, że ziarniaki mogą z niej wypadać. Kłoski znajdujące się w wiesze są 2-kwiatowe z długą wygiętą ością, z czego tylko jeden jest płodny, zaś drugi pozostaje płonny, czyli nie posiada słupków i pręcików. Wygięta ość jest cechą charakterystyczną rajgrasu wyniosłego. Wyrasta z kwiatu płonnego i jest dwubarwna z dwoma spiralnymi barwnymi pasami. Złotobrązowy ziarniak ma kształt pędzelka. Jego wierzchołek jest gęsto pokryty krótkimi włoskami. Masa 1000 nasion wynosi 2,8–3,6 g.

Rajgras jest trwałą trawą, która bardzo szybko rośnie i rozwija się po wysiewie. Na wiosnę wcześnie rozpoczyna wegetację, a kwitnie od czerwca do lipca. Bardzo dobrze plonuje i szybko odrasta po skoszeniu, dlatego też w ciągu trwania jego okresu wegetacji może 3–4 razy odrastać. Za każdym odrostem wykształca pędy generatywne. Na jesień bardzo szybko kończy wegetację.

Rajgras wyniosły jest gatunkiem trawy o bardzo korzystnym składzie chemicznym, dlatego może być zaliczany do traw pastewnych. Zawartość białka ogólnego wynosi ok. 14%, cukrów 8–19%, celulozy 23–32%, a jego strawność suchej masy 52–68%. Jego blaszki liściowe i źdźbła są bardzo zasobne w witaminę C. Zawiera duże ilości estrogenów, które nie są szkodliwe dla bydła.

Jego cechą charakterystyczną jest występowanie saponin, które mają właściwości lecznicze i ograniczają wzdęcia u zwierząt. Niestety ich zwartość w roślinach obniża smakowitość ze względu na gorzki smak. Obecność saponin w roślinie przyczynia się do zwiększenia odporności roślin na zerowanie szkodników oraz na choroby. Dodatkowo rajgras wyniosły nie gromadzi zbyt dużych ilości azotu azotanowego, którego zwiększona ilość może prowadzić do zatrucia zwierząt.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki