Odmiany wyki siewnej – poznaj najważniejsze odmiany wyki uprawiane w Polsce
Wyka płotowa – pospolita bylina czy cenna roślina pastewna? Zobacz sam!
Zobacz także
Wyka płotowa (Vicia sepium L.) to roślina trwała z rodziny motylkowych. Jest pospolitym chwastem występującym na terenie całego kraju, porasta lasy i łąki, rzadziej przydroża. Na łąkach traktowana jest jako roślina pastewna o dużej wartości użytkowej.
Opis
Charakteryzuje się długimi, pełzającymi rozłogami o cienkich rozgałęzieniach koloru czerwonawego. Wiotka, pokładająca się i mocno rozgałęziona łodyga osiąga wysokość 30-70 cm. Liście rośliny są pierzasto złożone z 5-7 par orzęsionych listków kształtu podłużnie jajowatego.
U nasady liści znajdują się oszczepowate i również są orzęsione przylistki. Pierwsze pary listków wraz ze szczytowym listkiem są przekształcone w wąsy czepne, którymi wyka czepia się innych roślin.
Kwiatostanem wyki płotowej jest jednostronne grono złożone z 2-5 kwiatów siedzących lub osadzonych na krótkich szypułkach. Jest ono znacznie krótsze niż liść, u którego nasady wyrasta. Kwiaty mają długość ok. 1,2-1,5 cm i są typowej budowy kwiatów motylkowatych. Korona kwiatowa jest brudnofioletowa lub brudnoliowa z czerwonymi smugami, u dołu zmienia barwę na żółtą. Kielich wyróżnia się nierównymi ząbkami.
Zapylenie wyki
Wyka płotowa to roślina wyjątkowo miododajna. Nektar wyki płotowej wydzielany jest w miodnikach u nasady rurki pręcików, jednak dostęp do niego utrudnia nabrzmienie u podstawy żagielka. Mogą wiec dostać się do niego jedynie największe owady, takiej jak trzmiele, które siadając na kwiatach, otwierają łódeczkę, ukazując słupki pokryte zbierającymi pyłek włoskami.
Gdy owad naciśnie łódeczkę, słupek wysuwa się i ociera o jego brzuszną stronę ciała. Przelatując na inny kwiat, owad przenosi pyłek na dojrzały słupek kwiatowy. W ten sposób dochodzi do zapylenia krzyżowego. Mniejsze trzmiele robią natomiast otwory z boku korony, by dostać się do nektaru, nie powodując jednocześnie zapylenia. Z otworów tych mogą później korzystać mniejsze owady.
Kwitnienie
Wyka płotowa kwitnie od maja do czerwca, a niekiedy również na jesieni. Jej owocem jest zakończony dzióbkiem strąk spłaszczony z obu stron. Dojrzałe strąki zaczynają czernieć.
Występowanie
Wyka płotowa jest chwastem występującym na terenie całego kraju. Występuje pospolicie w lasach i zaroślach, na łąkach i przydrożach na terenach nizinnych i w niższych górskich. Na łąkach traktowana jest jako cenna roślina pastewna o dużej wartości użytkowej.
Autor: Justyna Czerwieniec
Bibliografia:
Gayówna Delfina „Rośliny łąk”, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1988, wydanie piąte, s. 52.
ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH
Zobacz także
Dodaj komentarz
Ogłoszenia premium
Przenośnik Ślimakowy
Suszarnia SP kompatybilna z biogazownią
Testowa Suszarnia SP do kukurydzy, zbóż
Kontenerowa suszarnia do ziaren kukurydzy
działka rolna Krąg gmina Polanów
Grunt rolny 29,4579 ha na Mazurach Garbatych
Certyfikowany olej CBD Full Spectrum 3%-30%!!!
30 % roztwór azotowy - nowość
Pożyczki Hipoteczne Bez Bik pod grunty
Uprawa
- Żyto
- Łubin
- Bobik
- Buraki
- Choroby roślin
- Choroby zbóż
- Chwasty
- Facelia
- Gleby
- Gorczyca
- Groch siewny
- Gryka
- Jęczmień
- Koniczyna
- Kukurydza
- Lucerna
- Nawożenie
- Odmiany ziemniaków
- Owies
- Pszenżyto
- Pszenica
- Rośliny lecznicze
- Rośliny pastewne
- Rośliny strączkowe
- Rzepak
- Soczewica
- Soja
- Szkodniki upraw
- Trawy łąkowe
- Tytoń
- Uprawa
- Wyka
- Zabiegi agrotechniczne
- Zboża
- Ziemniaki