Wyka płotowa – pospolita bylina czy cenna roślina pastewna? Zobacz sam!

Wyka płotowa Wyka płotowa

Wyka płotowa (Vicia sepium L.) to roślina trwała z rodziny motylkowych. Jest pospolitym chwastem występującym na terenie całego kraju, porasta lasy i łąki, rzadziej przydroża. Na łąkach traktowana jest jako roślina pastewna o dużej wartości użytkowej.

Opis

Charakteryzuje się długimi, pełzającymi rozłogami o cienkich rozgałęzieniach koloru czerwonawego. Wiotka, pokładająca się i mocno rozgałęziona łodyga osiąga wysokość 30-70 cm. Liście rośliny są pierzasto złożone z 5-7 par orzęsionych listków kształtu podłużnie jajowatego.

U nasady liści znajdują się oszczepowate i również są orzęsione przylistki. Pierwsze pary listków wraz ze szczytowym listkiem są przekształcone w wąsy czepne, którymi wyka czepia się innych roślin.

Kwiatostanem wyki płotowej jest jednostronne grono złożone z 2-5 kwiatów siedzących lub osadzonych na krótkich szypułkach. Jest ono znacznie krótsze niż liść, u którego nasady wyrasta. Kwiaty mają długość ok. 1,2-1,5 cm i są typowej budowy kwiatów motylkowatych. Korona kwiatowa jest brudnofioletowa lub brudnoliowa z czerwonymi smugami, u dołu zmienia barwę na żółtą. Kielich wyróżnia się nierównymi ząbkami.

Zapylenie wyki

Wyka płotowa to roślina wyjątkowo miododajna. Nektar wyki płotowej wydzielany jest w miodnikach u nasady rurki pręcików, jednak dostęp do niego utrudnia nabrzmienie u podstawy żagielka. Mogą wiec dostać się do niego jedynie największe owady, takiej jak trzmiele, które siadając na kwiatach, otwierają łódeczkę, ukazując słupki pokryte zbierającymi pyłek włoskami.

Gdy owad naciśnie łódeczkę, słupek wysuwa się i ociera o jego brzuszną stronę ciała. Przelatując na inny kwiat, owad przenosi pyłek na dojrzały słupek kwiatowy. W ten sposób dochodzi do zapylenia krzyżowego. Mniejsze trzmiele robią natomiast otwory z boku korony, by dostać się do nektaru, nie powodując jednocześnie zapylenia. Z otworów tych mogą później korzystać mniejsze owady.

Kwitnienie

Wyka płotowa kwitnie od maja do czerwca, a niekiedy również na jesieni. Jej owocem jest zakończony dzióbkiem strąk spłaszczony z obu stron. Dojrzałe strąki zaczynają czernieć.

Występowanie

Wyka płotowa jest chwastem występującym na terenie całego kraju. Występuje pospolicie w lasach i zaroślach, na łąkach i przydrożach na terenach nizinnych i w niższych górskich. Na łąkach traktowana jest jako cenna roślina pastewna o dużej wartości użytkowej.

Autor: Justyna Czerwieniec

Bibliografia:

Gayówna Delfina „Rośliny łąk”, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1988, wydanie piąte, s. 52.

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki