Owies głuchy - chwast czy pożyteczny mieszaniec? Poznaj i sam zdecyduj!

Owies głuchy Owies głuchy

Owies głuchy (Avena fatua) jest jednoroczną trawą należącą do rodziny wiechlinowatych, która wytwarza drobne, luźne kępy. Występuje w formie jarej i z owsem siewnym może tworzyć mieszańce. W uprawach rolniczych uznawany jest za chwast, ale może być wykorzystywany w bukieciarstwie.

Cechy charakterystyczne

Owies głuchy wytwarza wiązkowy system korzeniowy, który jest żółtobrunatnego koloru. Jego liście skręcają się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, co ułatwia odróżnienie go od jęczmienia i pszenicy, ponieważ ich liście skręcają się w drugim kierunku. Wytwarza charakterystyczne rozpierzchłe wiechy i wysokie łodygi (do 120 cm). Kłoski są 2-, 3-kwiatowe, a ich osie pokrywają u dołu brunatne włoski. Osadzone są na gałązkach rozmieszczonych na wielu piętrach. Wytwarza ziarniaki, które są ciemnobrunatne, szczeciniasto owłosione i zrośnięte plewkami. Plewki ziarniaków są błyszczące, a w połowie długości dolnej plewki wyrasta długa, gruba, wielobarwna ość, która jest kolankowato wygięta. Masa 1000 nasion wynosi od 20 do 40 g. Jedna roślina może wytworzyć do 1000 ziarniaków, które są żywotne przez 10 lat, nawet po przejściu przez przewód pokarmowy zwierząt. Potrafią one kiełkować z głębokości 25 cm.

Właściwości

Ziarniaki owsa głuchego kiełkują wczesną wiosną lub na jesieni. Jednak w późniejszych okresach bardzo łatwo wymarzają. Jego rośliny są wiatropylne i kwitną od czerwca do sierpnia. Bardzo silnie się krzewią, a jedna roślina może wykształcić nawet 10 pędów generatywnych. Skład chemiczny roślin tego chwastu jest bardzo zbliżony do składu owsa zwyczajnego.

Występowanie

Owies głuchy najczęściej występuje w uprawach grochu, ziemniaka, buraka pastewnego i cukrowego oraz w zbożach jarych. W zbożach ozimych może pojawiać się wtedy, gdy są późno siane lub przerzedzone. Najczęściej pojawia się w środkowej i południowo-zachodniej części kraju. Najlepiej rośnie na glebach wapiennych, gliniastych i podmokłych.

Zwalczanie

Do zwalczania owsa głuchego można stosować odpowiedni płodozmian, który ma na celu odchwaszczenie gleby. Należy też dokładnie czyścić materiał siewny i stosować ochronę chemiczną.

Autor: mgr inż. Kinga Borek

Bibliografia:

  1. Hołubowicz-Kliza G., „Owies głuchy”, (w:) „Rolniczy atlas chwastów”, IUNG-PIB, Puławy, str. 68
  2. Kozłowski S., „Owies głuchy”, (w:) „Trawy – właściwości, występowanie i wykorzystanie”, PWRiL, Poznań 2012 r., str. 160–161
  3. Paradowski A., „Owies głuchy”, (w:) „Atlas chwastów”, Plantpress, Kraków 2013 r., str. 116

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki