Siew owsa - uwarunkowania prawidłowego wysiewu owsa

Siew owsa Owies - ziarno

Czynnikiem wskazującym na optymalny termin siewu owsa jest wysuszenie wierzchniej warstwy gleby po roztopach śniegu. Opóźnienie terminu siewu skutkuje znacznym obniżeniem plonów owsa, zwłaszcza na glebach lżejszych w lata suche. Owies wysiany terminowo, tj. w 3 dekadzie marca, bardzo dobrze ukorzenia się i krzewi.  W trakcie trwania sezonu wegetacyjnego wytwarza zwarty łan, jest mniej podatny na wyleganie. Ostateczny plon ziarniaków osiąga nawet 3 t/ha.

Norma wysiewu

Potencjał plonowania owsa w głównej mierze ogranicza jego krzewistość produktywna (zbiór źdźbeł zakończonych dojrzałym kwiatostanem). Często bywa tak, że pędy boczne tylko w 50 % są plenne. To główny argument przemawiający za zwiększeniem normy wysiewu owsa, zwłaszcza na stanowiskach suchych, ubogich w składniki odżywcze. Ostatecznie, powinna wynosić 600 ziarniaków/m2, zarówno dla form oplewionych jak i nagich. Warto pamiętać także o nieco głębszym przykryciu ziarniaków glebą (4-5 cm).

Siew, ale po czym?

Materiał siewny owsa wymaga dokładnego dosortowania. Plewki na tyle „maskują” ziarniaki, że po wysiewie różnice w wielkości ziarna mają  wpływ na równomierność wschodów, wigor i rozwój roślin. Do najlepszych przedplonów owsa zalicza się: okopowe (drugi rok po oborniku), lucerna, żyto. Nie poleca się wysiewu owsa po jęczmieniu. Wynika to ze wzbogacenia ryzosfery w patogeniczne grzyby z rodzaju Fusarium, Penicillium oraz Helminthosporium. Owies dość dobrze znosi monokulturę, lecz ze względu na wejście w życie zasad Integrowanej Ochrony Roślin, zaleca się zachowywanie zasad zmianowania.

Zabiegi uprawowe

Zabiegi uprawowe pod owies niczym nie różnią się od przygotowania gleby pod inne gatunki zbóż jarych. Należy jedynie pamiętać, że owies ma bardzo duże wymagania wodne podczas kiełkowania oraz wschodów. Pogłębiona uprawa może dopuścić do znacznych strat wilgotności gleby.

 

 

Autor: Magdalena Kuźmicka

Bibliografia:

Dubis B., Budzyński W., 2003. Reakcja owsa nagoziarnistego i oplewionego na termin i gęstość siewu. Biul. IHAR 229: 139-146.

Gąsiorowski H., 1995. Owies - chemia i technologia. WRiL, Poznań

Jasińska Z., Kotecki A., 2003. Owies [W:] Szczegółowa uprawa roślin, t. 1, PWRiL 2003

Leszczyńska D., Noworolnik K., 2010. Wpływ nawożenia azotem i gęstość siewu na plonowanie owsa nagoziarnistego. Żywność, nauka, technologia, jakość 3(70): 197- 204.

Noworolnik K., Maj L.: Wpływ gęstości siewu na plonowanie owsa nagoziarnistego i oplewionego. Pam. Puł., 139: 137-143.

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki