Sporysz zbóż i traw – choroba szkodliwie wpływająca na wielkość plonów i zdrowie
Fuzarioza kłosów – efekt złego zmianowania. Przedstawiamy sposoby profilaktyki i zwalczania choroby
Zobacz także
Fuzarioza kłosów to uporczywa w zwalczaniu choroba, porażająca wszystkie rodzaje zbóż (pszenica, pszenżyto, jęczmień i żyto) i niestety pojawiająca się coraz częściej w naszych uprawach, ze względu na uproszczenia w systemie zmianowania. Schorzenie to jest jedną z czterech form fuzariozy, która może mieć także postać: zgorzeli siewek, pleśni śniegowej i fuzaryjnej zgorzeli podstawy zboża.
Fuzariozę kłosów wywołuje kilka gatunków grzybów z rodziny Fusarium, które rozwijają się podczas dojrzewania rośliny, w czasie przedłużającego się zbioru, a także, gdy przez dłuższy czas występują opady deszczu lub utrzymuje się wysoka wilgotność powietrza. W efekcie patogeny powodują znaczne straty plonu ziarna wynoszące od 5 do 60%.
Objawy
Źródłem zakażenia fuzariozą są porażone ziarniaki, a także gleba oraz obumarłe resztki roślin pożniwnych, w których żyją i rozwijają się grzyby. Infekcja rozpoczyna się podczas kwitnienia zbóż, w sprzyjających warunkach pogodowych. Wówczas patogen atakuje kwiaty i wnika do zarodka. Na całej powierzchni lub częściach porażonych kłosów uwidaczniają się brunatne bądź różowawe plamy, które z biegiem czasu pokrywają się pomarańczowym nalotem.
Efektem oddziaływania grzyba jest zasychanie porażonych części kłosów, a także dokłosia, ich bielenie i tworzenia się sporodochiów na powierzchni uszkodzonych tkanek. Fuzarioza obejmuje zwykle kilka kłosków, a tylko sporadycznie cały kłos.
Ziarniaki z chorych kłosów mogą nie różnić się wielkością od tych zdrowych, ale występują na nich mniej lub bardziej widoczne różowe plamki świadczące o oddziaływaniu patogenu. Oprócz tego ziarno z porażonych kłosów jest miększe, znacznie lżejsze, niejednorodne i również zakażone patogenem, dlatego też po jego wysianiu, w kolejnym sezonie, pojawia się inna forma fuzariozy ‒ zgorzel siewek.
Skutki porażenia patogenem
Fuzarioza kłosów obniża ilość plonu oraz powoduje wyleganie łanu. Dodatkowo przyczynia się do pogorszenia jakości zbioru w wyniku gromadzenia się w ziarnie mikrotoksyn, czyli silnie trujących związków szkodliwych dla ludzi i zwierząt.
Metody ochrony zbóż
Ochrona przed fuzariozą kłosów jest trudna, ale konieczna ze względu na ewentualną zawartość szkodliwych substancji w kłosie po porażeniu chorobą. Profilaktyka musi obejmować wieloaspektowe działania zgodne z zasadą integrowanej uprawy roślin. Najważniejszą czynnością jest stosowaniu właściwego płodozmianu, polegające na ograniczaniu nadmiernego udziału zbóż w zasiewach oraz zachowaniu przerwy w uprawie pszenicy i jęczmienia.
Ponadto należy zadbać o podorywkę i głęboką orkę na jesieni, zastosowanie kwalifikowanego i prawidłowo zaprawionego fungicydami materiału siewnego, staranne nawożenie azotowe, dobór odmian zbóż odpornych na wyleganie i tych o krótszym okresie wegetacji i kwitnienia.
czytaj dalej...ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH
Zobacz także
-
-
3542 , 1 , 0 , 0 Skutecznie rozpoznajemy i zwalczymy mączniaka rzekomego
-
-
3107 , 0 , 0 , 0 Pleśń śniegowa atakuje zboża! Sprawdź, jak chronić uprawy
Dodaj komentarz
Ogłoszenia premium
Przenośnik Ślimakowy
Suszarnia SP kompatybilna z biogazownią
Testowa Suszarnia SP do kukurydzy, zbóż
Kontenerowa suszarnia do ziaren kukurydzy
działka rolna Krąg gmina Polanów
Grunt rolny 29,4579 ha na Mazurach Garbatych
Certyfikowany olej CBD Full Spectrum 3%-30%!!!
30 % roztwór azotowy - nowość
Pożyczki Hipoteczne Bez Bik pod grunty
Uprawa
- Żyto
- Łubin
- Bobik
- Buraki
- Choroby roślin
- Choroby zbóż
- Chwasty
- Facelia
- Gleby
- Gorczyca
- Groch siewny
- Gryka
- Jęczmień
- Koniczyna
- Kukurydza
- Lucerna
- Nawożenie
- Odmiany ziemniaków
- Owies
- Pszenżyto
- Pszenica
- Rośliny lecznicze
- Rośliny pastewne
- Rośliny strączkowe
- Rzepak
- Soczewica
- Soja
- Szkodniki upraw
- Trawy łąkowe
- Tytoń
- Uprawa
- Wyka
- Zabiegi agrotechniczne
- Zboża
- Ziemniaki