Nie straszny nam mączniak prawdziwy – częsta choroba warzyw!

Mączniak prawdziwy Mączniak prawdziwy na owocach winorośli

Mączniak prawdziwy to choroba wywoływana przez znajdujące się w ziemi grzyby. Jej niebezpieczeństwo polega na tym, że pierwsze objawy nie zawsze są możliwe do zauważenia, a szkodliwość jest bardzo duża. Żeby zapobiec obumieraniu roślin, należy jak najszybciej rozpoznać mączniaka i zacząć mu przeciwdziałać. Rozwinięta grzybnia jest bardzo charakterystyczna – porażona nią roślina wygląda, jakby była posypana cukrem pudrem lub mąką.

Przyczyny

Bezpośrednią przyczyną pojawienia się mączniaka prawdziwego jest obecność grzyba Erysiphe cichoracearum. Patogen powoli rozwija się w ziemi, więc pierwsze objawy pojawiają się dopiero w drugiej połowie okresu wegetacyjnego. Chociaż jest ciepłolubny i do rozwoju potrzebuje wysokich temperatur, jego zarodniki dobrze zimują w glebie, na częściach roślin wieloletnich lub elementach wyposażenia szklarni.

Choroba nie pojawia się co roku – do aktywacji grzybni potrzeba dość wysokiej temperatury i suchego powietrza. Dlatego najczęściej mączniak rozwija się w szklarniach i tunelach, chociaż stanowi również duże zagrożenie dla roślin polowych w czasie suchych, upalnych lat.

Objawy

Mączniak prawdziwy atakuje bardzo wiele różnych gatunków roślin. Jest to niebezpieczne z tego względu, że istnieje zagrożenie rozprzestrzenienia się na cały ogród czy sąsiednie uprawy.

Mączniak prawdziwy warzyw dotyczy głównie buraków, baldaszkowatych (marchew, pietruszka, seler i pasternak) i dyniowatych, zwłaszcza ogórka. Sporadycznie może pojawiać się na innych roślinach warzywnych. Największe nasilenie choroby jest w pod koniec okresu wegetacyjnego. W tym czasie na powierzchni narządów rośliny – głównie liściach, ogonkach liściowych i szczytach pędów – pojawiają się drobne białe plamy, które pokrywają się mączystym nalotem. W biegiem czasu nalot może zmienić kolor na szary, ale na początku roślina wygląda, jakby była przyprószona mąką. Silnie porażone liście całe pokrywają się ową mąką i stopniowo zaczynają żółknąć, zamierać i odpadać. W przypadku marchwi i pietruszki mączniak pojawia się na dolnej stronie blaszki liściowej. Pierwszym skutkiem jest zahamowanie rozwoju liści, ale mączniak prawdziwy prowadzi często do deformacji lub zamierania również korzenia. Jeżeli choroba pojawi się w uprawie buraka lub buraka cukrowego, rzadko skutkuje zupełnym obumieraniem roślin. Częściej jej skutkiem jest zmniejszenie plonu liści i zmiany zwyrodnieniowe na korzeniach. Ze względu na to, że grzyb żywi się cukrami, porażone rośliny charakteryzują się mniejszą zawartością naturalnych węglowodanów.

Mączniak prawdziwy zbóż i traw jest bardzo często pojawiająca się chorobą, która poraża głównie pszenicę i jęczmień, w dużo mniejszym stopniu atakuje żyto i owies. Najczęściej wybiera oziminy albo samosiewne trawy, chociaż może pojawić się w uprawach nasiennych. Pierwsze objawy można zauważyć dopiero po etapie wykłoszenia się zbóż. Na ich liściach i pochwach liściowych pojawia się nalot w białym lub szarym kolorze. Z biegiem czasu przechodzi on na źdźbła, a nawet kłosy. Na silnie porażonych roślinach grzybnia rozwija się w zdumiewającym tempie, pojawiają się w niej czarne punkty zarodników i mączysty nalot staje się brunatny. Uprawa powoli zaczyna zamierać, a szkody są znaczne, zwłaszcza, że ziarno pochodzące z chorych roślin ma niską jakość i nie nadaje się do powtórnego wysiewu.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki